Sto tisíc nakažených spalničkami. Počet nemocných masivně stoupá, za rok dvojnásobně

Spalničky napadají stále více států v Evropě. Jedním z nich je i Česká republika, kde počet nakažených stoupl oproti minulému roku více než dvojnásobně. Příčinou je nový trend populace - neočkovat.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Spalničky
doporučujeme

Status země bez spalniček byl odebrán České republice společně s Británií, Řeckem a Albánií světovou zdravotnickou organizací (WHO), která to uvedla ve čtvrteční zprávě o spalničkách a zarděnkách v Evropě. Důvodem je nárůst výskytu onemocnění v těchto zemích.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění šířící se kapénkami, které se ze začátku projevuje zvýšenou teplotou a kašlem. Horečka může následně dosahovat až 40 stupňů. Dále se mohou objevit zarudlé oči, nebo červená vyrážka. Nebezpečné onemocnění může končit až tragicky. Podle údajů WHO v roce 2018 jen v zemích EU zemřelo na spalničky 35 osob.

Inkubační doba onemocnění, které je více nakažlivé než chřipka, je přibližně deset dní. Proti spalničkám existuje očkování, které je v České republice povinné. Jedná se o dvě vakcíny, které chrání jedince až na 97%. Nejrizikovější skupinou jsou v tomto případě kojenci.

Již 48 zemí v Evropě bylo zasaženo nebezpečným onemocněním spalniček, které může být i smrtelné. Počet výskytu se zvýšil více než dvojnásobně. Zatímco minulý rok se čísla pohybovala kolem 40 tisíc, letos je zaznamenáno přibližně 90 tisíc případů nakažení. Ve světovém měřítku vzrostl výskyt onemocnění dokonce trojnásobně a vyšplhal se až na 360 tisíc zaregistrovaných případů.

Důvodem nynější situace je zejména nižší proočkovanost, než je nutná. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly se nemoc nešíří v zemích s proočkovaností vyšší než 95%. Česká republika ale kvůli novodobému trendu neočkovat tuto hranici nesplňuje. Primářka kliniky infekčních nemocí Nemocnice na Bulovce Hana Roháčová uvádí, že momentální míra proočkovanosti se u nás pohybuje kolem 80%.

Dalším z důvodů je fakt, že látka, která byla lidem v dětství podána, časem vyvane. Jedinec pak ztrácí protilátky. Je tu ale možnost se nechat znova přeočkovat. Až 30% lidí ve věku nad 30 let nemá v těle dostatečnou míru protilátek pro boj s onemocněním, uvádí  Aneta Medonosová z laboratoře Synlab, kde se měření hladiny protilátek provádělo. Například v Ostrově bylo letos zaznamenáno už 64 případů spalniček, z nichž každý třetí nakažený byl očkovaný dvěma vakcínami.

Lékaři proto apelují na lidi, zejména na rodiče malých dětí, aby je nechávali očkovat. Odmítnutím ohrožují nejen své děti, ale i jejich okolí. „Pokud očkování bez vážného důvodu odmítají, jsou na místě i sankce. Pokuty se mohou vyšplhat až na deset tisíc korun," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který dále uvádí, že krajské hygienické stanice už několik pokut tohoto charakteru udělily a budou v tom pokračovat i nadále.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slováci si v ulicích připomněli vraždu Kuciaka

20.09.2019 21:16 Po více než půl roce dnes Slováci opět vyšli do ulic na shromáždění připomínající loňskou vraždu…

Statisíce lidí po celém světě demonstrovali proti klimatickým změnám

20.09.2019 19:23 Stovky tisíc lidí po celém světě dnes politikům svým protestem v ulicích měst ukázaly, že považují…

Evropská komise odpoví na žádost o zveřejnění dopisu Babišovi do konce…

20.09.2019 19:03 Evropská ombudsmanka posunula termín, do něhož měla Evropská komise odpovědět na její žádost o…

Statisíce studentů a aktivistů v ulicích. Svět zažil další vlnu protestů…

20.09.2019 17:22 Aktualizováno K demonstracím za lepší ochranu klimatu, které se konají po celé planetě, se dnes sešli mladí lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama