Stovky migrantů v Belgii přes měsíc drží hladovku, některým hrozí smrt

Členové belgické vlády, dva zpravodajové OSN a několik asociací vyjádřili obavy o osud 450 migrantů v Belgii, kteří drží od konce května hladovku. V posledních dnech část z nich přestala přijímat i tekutiny. Někteří jsou údajně už tak vyčerpaní, že jim bezprostředně hrozí smrt.

Přistěhovalci nejčastěji ze severní Afriky požadují hromadnou legalizaci svého pobytu v Belgii. Pokud by někdo z hladovkářů zemřel, socialističtí členové belgické vlády podají demisi, uvedl dnes podle stanice RTBF vicepremiér Pierre-Yves Dermagne.

Migranti, kteří se snaží zajistit si v Belgii legální pobyt, hladovku zahájili 23. května na dvou univerzitách a v jednom z bruselských kostelů. Rozhodnutí podle agentury AFP předcházely čtyři měsíce neúspěšného dialogu s imigračními úřady. Někteří z protestujících tvrdí, že v Belgii žijí a pracují už několik let, a přispívají tím i k ekonomickému chodu země. Většina z nich je ale původem z Alžírska či Maroka, a nemají tak nárok na azyl. Belgie totiž tyto země považuje za bezpečné.

"Informace, které jsme získaly, jsou znepokojivé a několik z těch, kdo drží hladovku, jsou mezi životem a smrtí," uvedl zvláštní zpravodaj OSN pro extrémní chudobu a lidská práva Olivier De Schutter. Spolu ze zpravodajem OSN pro lidská práva migrantů Felipem Gonzálezem napsali otevřený dopis belgickému ministrovi pro migraci Sammymu Mahdimu, ve kterém žádají o urychlené řešení. Podle Gonzáleze by belgická vláda měla jasně vyloučit možnost deportace migrantů vzhledem k jejich zdravotnímu stavu.

Ministr Mahdi odmítl přijmout jakékoliv opatření pro skupinu jako celek a vyzval všechny migranty k podání individuálních žádostí o legalizaci pobytu, uvedla agentura AP. Ministr také připomněl, že vláda u místa, kde migranti přebývají, otevřela speciální kancelář pro vyřizování povolení k pobytu. Přišlo do něj ale jen minimum zájemců o legalizaci pobytu, řekl.

Belgická vláda "by měla zvážit vydání povolení k dočasnému pobytu, které by každé osobě, která podá žádost o legalizaci pobytu, umožňovala vykonávat ekonomickou činnost," uvedl González.

Téměř 300 stávkujících po odmítnutí hromadné legalizace pobytu přestalo přijímat tekutiny, uvedla zdravotnická organizace Médecins du monde (MDM). Lidem ve velmi špatném zdravotním stavu hrozí náhlá srdeční zástava, část z nich začala ztrácet zrak, mají závratě a omdlévají. Podle MDM je většina hladovkářů také v depresi a hrozí, že se pokusí o sebevraždu.

Belgická vláda v neděli večer na místo povolala lékaře Červeného kříže, aby zdravotní stav migrantů posoudili. Zástupci asociací jim ale podle AFP bránili v přístupu k většině stávkujících a nikdo z nich se nenechal hospitalizovat. V neděli večer na místo vyjelo 15 sanitek.

Podle zpravodajů OSN žije v jedenáctimilionové Belgii na 150.000 lidí bez povolení k pobytu. Část migrantů si nechce podat oficiální žádost z obav, že by jim pak hrozila deportace, uvedli zpravodajové.

Související

Více souvisejících

migrace uprchlíci

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Rusko vyslalo na Ukrajinu další rakety a drony. 26 jich armáda sestřelila

V noci na čtvrtek ukrajinská armáda zneškodnila 26 dronů, které útočily na pozice ruských sil. Uvedl to podle serveru Ukrajinska pravda velitel ukrajinských vzdušných sil Mykola Oleščuk.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy