Stovky uprchlíků na palubě. Lodě neziskovek míří k Itálii a Maltě

Itálie a Malta dnes oznámily, že přijmou téměř pět stovek migrantů, které v předchozích dnech ve Středozemním moři zachránily dvě lodě neziskových organizací. Plavidlo Ocean Viking se 403 lidmi zamíří do italského přístavu Tarent, uvedla italská tisková agentura ANSA. Dalších 77 migrantů převezme maltské námořnictvo z paluby plavidla Alan Kurdi. Na rozhodnutí tak nyní čeká už jen loď španělské organizace Proactiva Open Arms, která veze 158 migrantů.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

loď Aquarius
doporučujeme

"Těchto 216 mužů, 38 žen a 149 dětí riskovalo své životy, aby mohli uprchnout přes Středozemní moře, a brzy už budou v bezpečí," oznámily na twitteru organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic (MSF), které provozují loď Ocean Viking. V apulijském přístavu Tarent by měla přistát ve středu. Podle agentury DPA jsou mezi zachráněnými zejména lidé ze Somálska, Eritreje a Bangladéše.

Loď Alan Kurdi německé neziskové organizace Sea-Eye se 77 migranty nyní míří k Maltě, kde si zachráněné na moři přebere tamní námořnictvo, uvedl dnes mluvčí Sea-Eye Gorden Isler.

Podle neziskových organizací nyní navzdory nepříznivému počasí vyráží přes moře do Evropy stále velké množství lidí, a to zejména z Libye. "V předchozích dnech jsme měli zprávy o nejméně osmi lodích (s migranty), které se ocitly v nouzi. Lidé nám vyprávějí, že bezpečnostní situace v Libyi se zhoršuje každým dnem," uvedl Aloys Vimard z Lékařů bez hranic.

Podle údajů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) letos přes moře do Evropy dorazilo 5690 migrantů. Nejvíce - 3445 - jich napočítali v Řecku, dalších 2050 lidí doplulo do Španělska, 862 do Itálie a 301 na Maltu. Nejméně 68 lidí během plavby zahynulo nebo jsou mezi pohřešovanými.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 v Itálii polevuje? Jeden nakažený infikuje méně než jednoho…

08.04.2020 10:10 V Itálii se výrazně snížila míra šíření koronaviru SARS-Cov-2. Jeden nakažený v průměru infikuje…

V Německu budou za porušení karantény zřejmě vysoké pokuty

08.04.2020 10:08 S velkými pokutami ve výši až 25.000 eur (680.000 korun) by měli počítat lidé, kteří poruší německé…

V hlubinách moře se neví o covid-19 nic. Ponorky jsou ostrůvky nevědomosti

08.04.2020 09:24 Aktualizováno Ve světě plném koronavirových zmatků jsou stále ještě lidé, kteří vědí jen velmi málo - nebo vůbec…

Covid-19: Jourová kritizuje dezinformace z Ruska a propagandu z Číny

08.04.2020 09:01 Z Ruska se v době pandemie šíří stále více dezinformací, jejichž cílem je vyvolat strach a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy