Stovky uprchlíků na palubě. Lodě neziskovek míří k Itálii a Maltě

Itálie a Malta dnes oznámily, že přijmou téměř pět stovek migrantů, které v předchozích dnech ve Středozemním moři zachránily dvě lodě neziskových organizací. Plavidlo Ocean Viking se 403 lidmi zamíří do italského přístavu Tarent, uvedla italská tisková agentura ANSA. Dalších 77 migrantů převezme maltské námořnictvo z paluby plavidla Alan Kurdi. Na rozhodnutí tak nyní čeká už jen loď španělské organizace Proactiva Open Arms, která veze 158 migrantů.

loď Aquarius
doporučujeme

"Těchto 216 mužů, 38 žen a 149 dětí riskovalo své životy, aby mohli uprchnout přes Středozemní moře, a brzy už budou v bezpečí," oznámily na twitteru organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic (MSF), které provozují loď Ocean Viking. V apulijském přístavu Tarent by měla přistát ve středu. Podle agentury DPA jsou mezi zachráněnými zejména lidé ze Somálska, Eritreje a Bangladéše.

Loď Alan Kurdi německé neziskové organizace Sea-Eye se 77 migranty nyní míří k Maltě, kde si zachráněné na moři přebere tamní námořnictvo, uvedl dnes mluvčí Sea-Eye Gorden Isler.

Podle neziskových organizací nyní navzdory nepříznivému počasí vyráží přes moře do Evropy stále velké množství lidí, a to zejména z Libye. "V předchozích dnech jsme měli zprávy o nejméně osmi lodích (s migranty), které se ocitly v nouzi. Lidé nám vyprávějí, že bezpečnostní situace v Libyi se zhoršuje každým dnem," uvedl Aloys Vimard z Lékařů bez hranic.

Podle údajů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) letos přes moře do Evropy dorazilo 5690 migrantů. Nejvíce - 3445 - jich napočítali v Řecku, dalších 2050 lidí doplulo do Španělska, 862 do Itálie a 301 na Maltu. Nejméně 68 lidí během plavby zahynulo nebo jsou mezi pohřešovanými.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama