Strana Le Penové se prý dohodla s ruským věřitelem

Uskupení francouzské krajní pravice Národní shromáždění, dříve známé jako Národní fronta, potýkající se s finančními potížemi, dospělo k dohodě s ruskou firmou, která ji zažalovala u moskevského soudu kvůli nesplacení půjčky ve výši přibližně devíti milionů eur (asi 240 milionů Kč). Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na mluvčího moskevského soudu.

Marine Le Pen
doporučujeme

Podle něj obě strany po předběžném jednání soudu s účastí právního zástupce strany Marine Le Penové dospěly k dohodě, kterou soudce schválil. Dokument upřesňující a potvrzující dosaženou dohodu má soud zveřejnit během pěti pracovních dnů.

Pokladník Národního shromáždění Wallerand de Saint Just nebyl podle AFP ochoten se k věci vyjádřit.

Podle AFP jde o další epizodu v aféře okolo "ruské půjčky", kterou si tehdejší Národní fronta vzala v roce 2014, původně u První česko-ruské banky.

Tu původně založily v roce 1996 skupina IPB a ruská banka Vozrožděnije. Po pádu IPB přešla do rukou ČSOB a následně České konsolidační agentury, od které ji koupili lidé napojení podle analytiků na plynárenský kolos Gazprom.

Odhalení "ruské půjčky" Národní frontě ve své době vyvolalo podezření, že Kreml chce podporovat uskupení Le Penové kritizující západní sankce uvalené proti Rusku kvůli anexi Krymu a propuknutí povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny. Národní fronta se tehdy hájila, že si musela vzít půjčku u ruského ústavu, protože francouzské banky jí nebyly ochotny úvěr poskytnout.

Na počátku loňského prosince ruská firma Aviazapčast, která úvěr zdědila, zažalovala Národní shromáždění u ruské justice kvůli nesplacení dluhu. Firma se podle webu moskevského arbitrážního soudu domáhala částky 639 milionů rublů (asi 220 milionů Kč). Požadovaná suma podle téhož webu nyní činí více než 734 milionů rublů (asi 253 milionů rublů). Ani soud, ani strany sporu toto zvýšení nevysvětlily.

První česko-ruská banka skončila v červenci 2016, připomněla AFP a dodala, že půjčku ještě dříve postoupila ruskému podniku pronajímajícímu automobily Conti, odkud přešla do rukou firmy Aviazapčast, kterou řídí bývalí ruští vojáci a která se zaměřuje na náhradní díly pro letadla.

Národnímu shromáždění hrozí vážné finanční potíže ve vlasti, pokud bude 16. června odsouzeno za financování své kampaně při parlamentních volbách v roce 2012. Francouzský stát požaduje od strany skoro 11,6 milionu eur (asi 308 milionů Kč), dodala AFP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maďarsko zpřísní režim na hranicích, mnozí neprojdou

12.07.2020 14:58 Maďarsko od středy zpřísní kontroly na svých hranicích s cílem zpomalit šíření koronaviru. Lidé…

Poláci si vybírají prezidenta. Komentátorka řekla, jak se budou rozhodovat

12.07.2020 13:00 Nedělní finále polských prezidentských voleb rozhodne o dalším směřování politiky našich severních…

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory…

12.07.2020 12:10 Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma…

Německo hlásí 248 nových případů koronaviru, v Rakousku přibylo 114…

12.07.2020 11:16 Aktualizováno Německo hlásí dalších 248 potvrzených případů koronavirové nákazy za poslední den. Dohromady dosud…

Související:

Právě se děje

Další zprávy