Strategie pro život po uzávěře je ještě daleko, míní Laschet

Dlouhodobá strategie otvírání po plošné uzávěře nebude až do léta možná. Řekl to dnes podle agentury nový předseda nejsilnější německé strany, Křesťanskodemokratické unie (CDU), Armin Laschet na okraj regionálního sněmu své strany ve Stuttgartu. Podobně se Laschet vyjádřil v rozhovoru s deníkem Frankfurter Allgemeinen Zeitung (FAZ).

Armin Laschet
doporučujeme

Politik poukázal mimo jiné na neustálé změny chování koronaviru a varoval před diskusemi o brzkém uvolňování opatření.

Ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Laschet byl do čela CDU zvolen před týdnem. Před zářijovými parlamentními volbami se tak může ucházet o kandidaturu na německého kancléře.

Podle Lascheta je nerealistické předpokládat, že do léta bude k dispozici dlouhodobý koncept pro život po koronavirovém lockdownu. "Do léta nebudeme moci mít žádnou strategii, protože přibývají stále nové skutečnosti, na které musíme reagovat," řekl dnes konzervativní politik.

Nové nakažlivější mutace viru z Británie a Jihoafrické republiky mohou podle Lascheta dále mutovat. "Nevíme, jaké druhy v příštích týdnech a měsících ještě zažijeme," varoval možný budoucí spolkový kancléř.

Diskuse o otvírání v tuto chvíli podle něj není na místě, protože ohrožení je příliš velké, a je bezpodmínečně nutné zamezit rozšíření mutace v Německu. "Musíme učinit vše pro to, abychom se zlepšili v očkování," zdůraznil také Laschet.

V rozhovoru s FAZ označil zmutovaný virus za nevypočitatelný. "Jak působí, jak rychle působí a v jakých skupinách působí, to dnes nemůže nikdo s konečnou platností fundovaně předpovědět," řekl Laschet a poukázal na varovný vývoj v Británii a Irsku.

O obavách z "britské" mutace viru svědčí i skutečnost, že do karantény dnes byla dána berlínská Humboldtova nemocnice poté, co tam byla tato varianta zachycena u 20 pacientů a pracovníků.

Místopředseda frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu Georg Nüsslein mezitím v rozhovoru s deníkem Augsburger Allgemeine vyzval k ukončení lockdownu v polovině února. "Pokud se v příštích týdnech ještě nestane něco, co teď nedokážeme předvídat, tedy například masivní rozšíření zmutovaných virů, pak se musíme nejpozději od poloviny února vydat jinou cestou než tou dosavadní," řekl Nüsslein. "Musíme učinit obrovský krok vpřed a přijmout jiná opatření než prodloužení lockdownu," prohlásil Nüsslein.

Také saský premiér Michael Kretschmer deníku Die Welt řekl, že chce prosazovat uvolňování po 14. únoru, pokud to bude zodpovědné. V úterý se německá kancléřka Angela Merkelová dohodla s premiéry spolkových zemí na prodloužení celostátní uzávěry právě do 14. února.

Německo, které má na 83 milionů obyvatel, dnes oznámilo 16.417 nově potvrzených případů koronaviru za poslední den. Za stejné období také zemřelo 879 lidí. Od vypuknutí pandemie tak země zaznamenala 2.122.679 případů nákazy, přičemž 51.521 lidí v souvislosti s covidem-19 zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sputnik V se stal nástrojem hybridní války, zní ze slovenské vlády

02.03.2021 16:22 Ruská vakcína Sputnik V se stala nástrojem hybridní války. Politizaci způsobilo, že výrobce…

ONLINE: Česko v očkování zaostává. Opatření se opět zpřísňují

02.03.2021 14:20 Aktualizováno V Česku přibylo za pondělí 12 150 nakažených. Je to zhruba třikrát více, než v podstatně větším…

Merkelová chce prodloužit karanténu v Německu do 28. března

02.03.2021 14:14 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová chce prodloužit stávající karanténu nejméně do 28. března,…

Polsko mohlo porušit unijní právo, míní soud EU. Řeší jmenování soudců

02.03.2021 12:41 Nová polská pravidla pro jmenování soudců nejvyššího soudu mohou být v rozporu s právem Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama