V Hanau střílel odpůrce migrantů. Mezi oběťmi je i jeho matka, zanechal bizarní dopis

Střelec z německého města Hanau, kde v noci na dnešek přišlo o život 11 lidí, měl podle serveru listu Bild pravicově radikální motivaci. Vyplývá to údajně z jeho dopisu, v němž se k činům přiznává. Policie nyní psaní spolu s nalezenými videozáznamy vyhodnocuje. Sama se zatím k možné motivaci pachatele, který je také po smrti, nevyjádřila. Vyšetřování činu už ale převzalo nejvyšší státní zastupitelství, které má na starosti i terorismus.

Německá policie, ilustrační foto
doporučujeme

Střelcem byl podle serveru Bild Tobias R., který v nalezeném dopise vyjadřuje řadu "zmatených názorů", z nichž mnohé mají pravicově radikální povahu.

Podle listu Süddeutsche Zeitung a rozhlasových a televizních stanic NDR a WDR je z něj také patrná xenofobní a rasistická motivace. Třiačtyřicetiletý muž v něm píše třeba o tom, že je nutné bojovat proti určitým skupinám obyvatel a zabíjet je. Podle agentury DPA se negativně vyjadřoval o migrantech z arabských zemí a Turecka.

Pomatené názory podle německých médií dokládá i video, které podezřelý několik dní před činem zveřejnil na youtube. Hovoří v něm o tom, že ve Spojených státech existují podzemní vojenská zařízení, v nichž jsou zneužívány a zabíjeny děti. Holduje se v nich prý ďáblu. Američané by se proto měli probudit a začít proti tomu bojovat. Indicie, že by muž chystal útok v Německu, video neobsahuje.

Útočník ve zhruba 100tisícovém městě, které leží asi 20 kilometrů východně od Frankfurtu nad Mohanem, zabil ve dvou různých barech, kam lidé chodí kouřit vodní dýmky, devět lidí. Další zranil. První střelba byla ohlášena ve středu kolem 22:00. O zhruba pět hodin později policie obklíčila byt podezřelého, který leží jen několik stovek metrů od místa jednoho z útoků. Muže tam našla už po smrti stejně jako další osobu, kterou byla zřejmě jeho matka.

Na čin už reagovala řada německých politiků.

Mluvčí kancléřky Angely Merkelové hovořil o strašném zločinu a vyjádřil hlubokou účast rodinám obětí. Další političtí představitelé odsuzují pravicový radikalismus a terorismus.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Belgie a Nizozemí pod náporem epidemie, počty nakažených trhly nový rekord

30.10.2020 17:17 Aktualizováno V Belgii za posledních 24 hodin přibylo téměř 24 tisíc lidí nakažených koronavirem, což je vůbec…

Slovensko eviduje rekordní přírůstek nakažených, v Polsku se zavřou…

30.10.2020 16:57 Aktualizováno Laboratoře na pětimilionovém Slovensku ve čtvrtek odhalily rekordních 3363 nově nakažených…

Polskem hýbe protipotratový zákon, prezident Duda navrhne jeho zmírnění

30.10.2020 16:46 Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového…

V Rakousku došlo k "explozi" epidemie, nemocnice budou brzy na hranici…

30.10.2020 16:28 Rakousko poprvé překročilo hranici 5000 nově nakažených koronavirem za jeden den, a to výrazně.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama