Sturgeonová chce další referendum o nezávislosti Skotska, poslala žádost

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová dnes odešle do Londýna dopis, ve kterém žádá britského premiéra Borise Johnsona, aby začal vyjednávat o možnosti konání druhého referenda o nezávislosti Skotska.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Nicola Sturgeonová
doporučujeme

Sturgeonová podle stanice BBC řekla, že její Skotská národní strana (SNP) ve volbách z minulého týdne, v nichž obsadila 48 z 59 parlamentních křesel určených pro zákonodárce ze Skotska, získala "nesporný" mandát pro nové hlasování.

Premiér Johnson je ale proti konání druhého referenda a tvrdí, že by se měl respektovat výsledek hlasování z roku 2014, kdy se 55 procent voličů vyslovilo pro setrvání v monarchii. Bez svolení vlády v Londýně se toto referendum konat nemůže, připomíná agentura Reuters.

Podle šéfky SNP se však okolnosti za posledních pět let změnily, zejména proto, že většina Skotů v referendu v roce 2016 hlasovala pro to, aby Británie zůstala členem Evropské unie, zatímco voliči ve Spojeném království jako celku rozhodli o odchodu z EU.

Brexit je nyní naplánován na 31. ledna. Sturgeonová tvrdí, že dobrý výsledek její strany ve volbách a naopak chabý výsledek Johnsonových konzervativců ukazují, že Johnsonova vláda nemá mandát k tomu, aby lidi ve Skotsku vyvedla z Evropské unie proti jejich vůli.

"Skotská vláda má jasný demokratický mandát nabídnout lidem, aby mohli rozhodnout o budoucnosti Skotska v referendu o nezávislosti a vláda Spojeného království má demokratickou povinnost to uznat," řekla dnes Sturgeonová.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OSN varuje: Na cestu vyjdou miliony uprchlíků, svět se musí připravit

21.01.2020 21:58 Aktualizováno Svět se bude muset vypořádat s náporem uprchlíků, které z domovů vyženou klimatické změny. Týkat se…

Zemřel údajný nacistický zločinec Michael Karkoc, bylo mu sto let

21.01.2020 21:28 Ve věku 100 let zemřel ve Spojených státech údajný nacistický zločinec ukrajinského původu Michael…

Sněmovna lordů zasadila sérii porážek Johnsonově vládě

21.01.2020 20:43 Vláda britského premiéra Borise Johnsona utrpěla sérii porážek ve Sněmovně lordů, když tato komora…

"On je ožralý!" Zasedání slovenského parlamentu začalo slovní přestřelkou

21.01.2020 16:52 Slovenští poslanci dnes minutou ticha uctili památku šéfa českého Senátu Jaroslava Kubery, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama