Summit EU čeká debata o Rusku, očkování či klimatických závazcích

Dalším směřováním napjatých vztahů s Ruskem či problémy okolo fungování dohody s Británií se budou zabývat prezidenti a premiéři zemí Evropské unie na mimořádném dvoudenním summitu, který začne v pondělí večer v Bruselu.

Eurozpravy.cz

Stejně jako při všech jejich schůzkách za poslední rok dojde i na společný postup proti pandemii nemoci covid-19, tentokrát bude řeč hlavně o očekávaném letním uvolňování. Podle diplomatů bude ale zřejmě nejsložitějším bodem debata o dalším postupu při společném plnění klimatických závazků.

Pondělní část summitu věnují šéfové 27 unijních států výhradně otázkám zahraniční politiky. Dlouhodobě plánovaná strategická debata o Rusku se odehraje v době pokračující diplomatické pře mezi Moskvou a Prahou rozpoutané vrbětickou kauzou. Rusko před týdnem zařadilo Českou republiku na seznam zemí, jež mu nejsou přátelské, což vzápětí odsoudil šéf Evropské rady, tedy předsedající unijních summitů, Charles Michel. Podle jednoho z vysoce postavených unijních činitelů se dá očekávat, že lídři vyzvou k jednotě a vyjádří solidaritu svým členským zemím dotčeným nepřátelskými aktivitami Ruska. "Evropská unie a členské země už podnikly hodně kroků," prohlásil zmíněný činitel s tím, že žádné konkrétní společné akce na podporu Česka či Bulharska se ale neočekávají.

Političtí vůdci by se měli shodnout na pokračování dosavadního přístupu vůči Rusku, který je kombinací tlaku na dodržování mezinárodního práva a spolupráce v oblastech společného zájmu. Zároveň šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella pověří analýzou, jak tyto principy v současnosti vůči Moskvě fungují. Ačkoli mohou někteří politici otevřít i otázku dalších protiruských sankcí, jednomyslná shoda na jejich podpoře není podle diplomatů pravděpodobná.

Poprvé od lednového definitivního odchodu Británie z řad evropského bloku pohovoří lídři o tom, jak vylepšit místy drhnoucí vztahy s ostrovním partnerem. Neshody obou stran se v posledních týdnech objevily například v otázce Londýnem odloženého zavádění celních kontrol mezi Velkou Británií a Severním Irskem, třenic mezi britskými a francouzskými rybáři či práv občanů EU cestujících na ostrovy. Podle navrhovaných závěrů summitu, které má ČTK k dispozici, vyzvou vrcholní politici Evropskou komisi, aby při dohledu nad dodržováním smluv "plně využila nástroje" umožňující přimět Londýn k respektování dohod.

V pondělí večer se lídři zemí bloku zastaví také u příměřím přerušených bojů mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás či u nového přílivu bězenců zejména do španělských enkláv v Africe. Žádné závazné závěry se ovšem v těchto bodech, na jejichž řešení nemají členské země jednotný pohled, nechystají.

V úterý se bude summit věnovat dalšímu společnému postupu proti covidu-19, hlavně možnostem postupného návratu běžného života. Prezidenti a premiéři by měli vyzvat k co nejrychlejšímu praktickému zavedení takzvaných covidových pasů, na nichž se státy s Evropským parlamentem dohodly tento týden. Shodnou se patrně i na tom, že země by vůči pandemii měly zůstat nadále ostražité a klíčem k jejímu rychlému zvládnutí je udržet vysoké tempo očkování. Zavážou se také k větší snaze o poskytnutí vakcín chudším zemím, kterým se zatím nepodařilo očkování obyvatel rozjet.

Náročná debata se očekává okolo společných klimatických závazků EU. Šéfové států mají potvrdit, že země budou schopny postupně přizpůsobit své hospodářství a průmysl tomu, aby unie dosáhla přísnějšího cíle omezit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 55 procent proti hodnotám z roku 1990. Zatímco státy severní či západní Evropy nemají se svými závazky problémy, novější východní členové unie včetně Česka vytrvale požadují na utlumení neekologického provozu kompenzace ze společné kasy. Český premiér Andrej Babiš hodlá na summitu trvat na "spravedlivém sdílení nákladů“.

Témata: EZ

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Německá média po summitu s Putinem chválí Bidena

17.06.2021 10:12 Středeční summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského kolegy Vladimira Putina nepřinesl…

Související:

Právě se děje