Summit NATO byl plný sporů. A další bomby tikají, varuje evropský tisk

Summit Severoatlantické aliance se nesl ve znamení sporů členských států, skončil ale smírem. V dnešních komentářích k úterní a středeční vrcholné schůzce to píší evropská média. Podle německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung vyšla francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi provokace s "mozkovou smrtí" aliance, neboť po ní americký prezident Donald Trump "objevil svou lásku k NATO". Rakouský Der Standard kritizuje, že se lídři soustředili na věci nepodstatné a pominuli důležité otázky.

NATO

"Summit NATO se nesl ve znamení velkých názorových rozdílů mezi spojenci," napsal španělský list El País. Podle něj Severoatlantická aliance hledá novou definici již od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Symbolem rozporů uvnitř NATO se nyní stal spor Macrona s Trumpem.

zdroj: YouTube

Podle belgického listu De Standaard vyvolal "ostré reakce" nedávný výrok francouzského prezidenta, který řekl, že NATO se nachází ve stavu "mozkové smrti". Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) ale v komentáři píše, že Macronovi jeho provokace zjevně vyšla. Trump totiž podle něj na summitu v Londýně vystupoval jako ochránce aliance, "jejíž hodnotu v minulých letech otevřeně zpochybňoval". "Nyní se Trump o NATO vyjadřoval téměř, jako by k němu zahořel láskou," napsal FAZ.

Řada evropských listů sice píše, že summitu dominovaly spory Trumpa s Macronem či ohlášená turecká blokáda plánů na obranu Pobaltí a Polska, nakonec ale aliance své spory aspoň načas odložila stranou. Podle nizozemského listu De Volkskrant se členové NATO poté, co zmizel nepřítel v podobě Sovětského svazu, častěji a ostřeji hádají. "Ale i tentokrát konflikty na okamžik urovnali," napsal list.

Také podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung londýnský summit dokázal, "že NATO není ani ochromené, ani pacientem v posledním stádiu". "Krize důvěry je ale nepřehlédnutelná," uvedl prestižní deník. "Stejně jako v uplynulých 70 letech i v Londýně NATO pokročilo. Prohádalo se do budoucnosti," doplnil.

Rakouský list Der Standard ale pokrok dosažený na summitu v Británii zpochybňuje. Podle něj se lídři NATO soustředili na nepodstatné věci. "To dává za pravdu výzvám k reformě aliance," doplnil.

Polský list Rzeczpospolita přirovnává summit NATO k akčnímu filmu. "Na poslední chvíli přestřihli ten správný drát. A bomba, která mohla odpálit základy NATO, nevybuchla," napsal. "Další bomby ale tikají... A čím silnější (členská) země je, tím může tikání naslouchat s větším klidem," doplnila Rzeczpospolita.

Podle serveru německé veřejnoprávní stanice ARD prezidenti velkých členských zemí - USA, Francie a Turecka - sledují tvrdě své cíle, "s malými ohledy na své spojence". "Hluboké příkopy se nepodařilo zasypat," píše se v tomto komentáři.

EU ztrácí trpělivost s Orbánem. Politolog objasnil, zda lze Maďarsko…

28.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Vztahy mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a dalšími evropskými lídry zřejmě dosáhly…

EU se dohodla s firmou GSK na dodání zkoumaného léčiva pro pacienty s…

28.07.2021 14:00 Evropská komise (EK) podepsala rámcovou smlouvu s farmaceutickou společností GlaxoSmithKline (GSK)…

Macron řekl, že Francie má dluh vůči Francouzské Polynésii kvůli jaderným…

28.07.2021 10:05 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na návštěvě ve Francouzské Polynésii prohlásil, že…

Německo možná už od srpna rozšíří povinnost testování při příjezdu do země

28.07.2021 09:31 Aktualizováno Německo by mohlo uspíšit rozšířenou povinnost testů na koronavirus při cestách do země z ciziny.…

Nedaleko řecké metropole evakuovali dvě obce kvůli lesním požárům

27.07.2021 21:58 Evakuaci dvou obcí nedaleko Atén nařídily místní úřady kvůli lesním požárům, které dnes vypukly…

Povodně v Německu přijdou pojišťovny podle odhadů až na 5,5 miliardy eur

27.07.2021 20:42 Katastrofální záplavy, které v polovině července zpustošily části západního Německa, vyjdou…

Maďarsko chce začít s aplikováním třetích posilujících dávek vakcín

27.07.2021 19:11 Lidé patřící do rizikových skupin by se měli nechat očkovat posilovací dávkou vakcíny proti covidu…

Exploze v chemickém provozu v Leverkusenu zabila člověka, čtyři lidé se…

27.07.2021 18:14 Aktualizováno Exploze v chemickém průmyslovém areálu v západoněmeckém v Leverkusenu si dnes vyžádala nejméně…

V EU dostalo nejméně jednu dávku vakcíny 70 procent dospělých

27.07.2021 10:50 Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo ke dnešku 70 procent dospělých obyvatel…

Popularita polské opozice po návratu Tuska výrazně vzrostla

27.07.2021 10:43 Polské opoziční uskupení Občanská koalice (KO), jejímž lídrem se nedávno stal někdejší premiér…

Související:

Právě se děje