Summit NATO byl plný sporů. A další bomby tikají, varuje evropský tisk

Summit Severoatlantické aliance se nesl ve znamení sporů členských států, skončil ale smírem. V dnešních komentářích k úterní a středeční vrcholné schůzce to píší evropská média. Podle německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung vyšla francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi provokace s "mozkovou smrtí" aliance, neboť po ní americký prezident Donald Trump "objevil svou lásku k NATO". Rakouský Der Standard kritizuje, že se lídři soustředili na věci nepodstatné a pominuli důležité otázky.

Přidejte svůj názor 1 komentář

NATO
doporučujeme

"Summit NATO se nesl ve znamení velkých názorových rozdílů mezi spojenci," napsal španělský list El País. Podle něj Severoatlantická aliance hledá novou definici již od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Symbolem rozporů uvnitř NATO se nyní stal spor Macrona s Trumpem.

zdroj: YouTube

Podle belgického listu De Standaard vyvolal "ostré reakce" nedávný výrok francouzského prezidenta, který řekl, že NATO se nachází ve stavu "mozkové smrti". Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) ale v komentáři píše, že Macronovi jeho provokace zjevně vyšla. Trump totiž podle něj na summitu v Londýně vystupoval jako ochránce aliance, "jejíž hodnotu v minulých letech otevřeně zpochybňoval". "Nyní se Trump o NATO vyjadřoval téměř, jako by k němu zahořel láskou," napsal FAZ.

Řada evropských listů sice píše, že summitu dominovaly spory Trumpa s Macronem či ohlášená turecká blokáda plánů na obranu Pobaltí a Polska, nakonec ale aliance své spory aspoň načas odložila stranou. Podle nizozemského listu De Volkskrant se členové NATO poté, co zmizel nepřítel v podobě Sovětského svazu, častěji a ostřeji hádají. "Ale i tentokrát konflikty na okamžik urovnali," napsal list.

Také podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung londýnský summit dokázal, "že NATO není ani ochromené, ani pacientem v posledním stádiu". "Krize důvěry je ale nepřehlédnutelná," uvedl prestižní deník. "Stejně jako v uplynulých 70 letech i v Londýně NATO pokročilo. Prohádalo se do budoucnosti," doplnil.

Rakouský list Der Standard ale pokrok dosažený na summitu v Británii zpochybňuje. Podle něj se lídři NATO soustředili na nepodstatné věci. "To dává za pravdu výzvám k reformě aliance," doplnil.

Polský list Rzeczpospolita přirovnává summit NATO k akčnímu filmu. "Na poslední chvíli přestřihli ten správný drát. A bomba, která mohla odpálit základy NATO, nevybuchla," napsal. "Další bomby ale tikají... A čím silnější (členská) země je, tím může tikání naslouchat s větším klidem," doplnila Rzeczpospolita.

Podle serveru německé veřejnoprávní stanice ARD prezidenti velkých členských zemí - USA, Francie a Turecka - sledují tvrdě své cíle, "s malými ohledy na své spojence". "Hluboké příkopy se nepodařilo zasypat," píše se v tomto komentáři.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec šel na kobereček. Švédsku vadí výhrůžky

18.01.2020 19:52 Švédské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli jeho televiznímu…

Fico představil priority Směru a zkritizoval Čaputovou

18.01.2020 17:16 Předseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico na dnešní…

EU představila plány pro příští roky. Kde na ně vezme?

18.01.2020 09:40 Komentář - Jedním z nejambicióznějších cílů Evropské unie pro nadcházející volební období je…

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

18.01.2020 06:39 Mnoho lidí si o víkendu po náročném pracovním týdnu rádo přispí, a snídani proto odsune na pozdější…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama