Švédská laxní cesta nemusí být nezodpovědná, míní profesoři o boji s koronavirem

NÁZOR - Ačkoliv švédská vláda zakázala shromáždění více než 50 lidí, nevztahuje se to na školy, restaurace a sportoviště, která nadále fungují, poukazují profesoři Paul Franks a Peter Nilsson v komentáři pro server National Interest. Epidemiologové z Lundské univerzity dodávají, že se tak děje navzdory tomu, že počet lidí pozitivně testovaných na nemoc covid-19 přesáhl 3 tisíce.

Vlajka Švédska

Ačkoliv nejvíce potvrzených případů má ze skandinávských zemí Norsko, ve Švédku nemoci podlehlo suverénně nejvíce lidí (110 v době psaní tohoto článku, pozn. redaktora), poukazují odborníci. Dodávají, že lidé nyní zujímají různé pozice a někteří tvrdí, že veřejná kritika úřadů pouze šíří nedůvěru obyvatel v době, kdy je zoufale potřeba, zatímco jiní věří, že Švédsko míří ke katastrofě biblických rozměrů a je třeba změnit kurz.

"Pravda je, že žádný z těchto názorů není odvozen z přímé zkušenosti s globální pandemií. Nikdo neví jistě, co leží před námi," pokračují experti. Vysvětlují, že během epidemií pomáhají volit reakce predikující modely, které hodnotí společenské a ekonomické dopady a potřebnou kapacitu nemocnic, ty ale vyžadují vstupní data, ideálně odvozená ze zkušenosti se srovnatelnou situací.

Víme, že kvalita těchto dat je nyní slabá, deklarují profesoři. Vysvětlují, že většina dat o covid-19 pochází z Číny a Itálie - případně infekčních nemocí jako ebola, chřipka, SARS nebo MERS -, ale demografie a sociální interakce se v jednotlivých zemích liší, v případě Švédska jde o malou populaci s jedinou skutečně metropolitní oblastí.

Ideálně potřebujeme data o šíření nemoci ve Švédku, ale to by vyžadovalo rozsáhlé testování, které zatím neběží, uvádějí Franks a Nilsson. Poukazují, že například nejsou k dispozici příliš spolehlivá data o příjmu pacientů a jejich úmrtnosti, která může být použita jako "levný odhad" místního přenosu a poskytnout výhled, s kolika mrtvými je nutné počítat.

Problémem je dvoutýdenní prodleva mezi diagnózou a úmrtím, tudíž jde o velmi pochybný ukazatel pro patřičná rozhodnutí, varují lékaři. Konstatují, že ve Švédsku úřady zahájily simulace nárůstu požadavků na nemocniční lůžka, tedy toho, o kolik budou muset nemocnice navýšit své kapacity, aby se popasovaly s množstvím vážných případů, respektive pacientů, kteří zřejmě budou potřebovat v následujících týdnech zvláštní péči.

Z těchto simulací jasně plyne, že švédská vláda očekává mnohem méně hospitalizací na 100 tisíc obyvatel než jiné země, například Norsko, Dánsko a Británie, deklarují epidemiologové. Dodávají, že podobný rozpor je i v počtu obětí, který odhadují britské a švédské vládní simulace, přičemž důvod spočívá v tom, že podle švédských úřadů u mnoha lidí nemoc proběhne bez příznaků a z ostatních nakažených bude pouze pětina vyžadovat hospitalizaci.

"Momentálně je těžké vědět, kolik lidí je asymtomatických, jelikož ve Švédku neexistuje strukturovaný screening a testy na protilátky, které by zjistily, kdo vlastně covid-19 měl a zotavil se," uvádějí Franks a Nilsson. Varují, že podstatné podcenění lůžkové kapacity by bylo devastující.

Nerovnoměrné šíření

Covid-19 se stejně jako v jiných zemích i ve Švédsku šíří nerovnoměrně a většina případů byla diagnostikována v oblasti Stockholmu či oblíbené lyžařské destinaci Jämtland na severu země, zatímco jiné regiony jsou alespoň prozatím relativně ušetřené, poukazují epidemiologové. Připomínají, že například v Malmö, třetím největším švédském městě, bylo hospitalizováno jen velmi málo pacientů.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Není pochyb, že epidemie se bude šířit, ale rychlost je sporná, konstatují profesoři. Dodávají, že švédské úřady jsou skeptické ohledně potřeby uzavření většiny země, byť se vedou diskuze o takovém opatření v oblasti hlavního města.             

Ve prospěch stávající švédské strategie mluví podle odborníků několik argumentů, například potřeba zachovat otevřené školy, aby rodiče dětí mohli chodit do práce v klíčových odvětvích. Infekční nemoci se mezi dětmi sice rychle šíří, ale komplikace při covid-19 jsou u nich vzácné, zdůrazňují Franks a Nilsson. Doplňují, že delší karanténa má také velké ekonomické dopady a v budoucnu může ohrozit zdravotnictví kvůli nedostatku zdrojů, což si může nakonec vyžádat více životů než pandemie koronaviru v blízké budoucnosti.

Sdílená imunita

Nejlepší odhady o poměru mezi počtem případů a úmrtí na covid-19 je momentálně 0,5-1 %, uvádějí experti. Připomínají, že u španělské chřipky v letech 1918-1919 byl tento poměr v severních oblastech Švédska 3 %, a to se země zotavovala z dopadů první světové války, přestože v ní byla neutrální.    

Švédsko tehdy ve srovnání s jinými zeměmi mělo méně rozvinutou dopravu a komunikační systémy, což původně přispělo ke zpomalení epidemie, vysvětlují lékaři. Dodávají, že z krátkodobého pohledu to bylo vnímáno jako pozitivní, ale díky tomu nebylo rychle dosaženo tzv. sdílené imunity, tedy infikaci dostatečného počtu lidí, kteří jsou pak vůči viru imunní, a během roku přišly další dvě vlny nemoci, přičemž ta druhá měla daleko větší počet obětí než první.   

"Na základě této lekce je nyní mnoho lidí ve Švédsku optimistických, že lze dosáhnout sdílené imunity," pokračují odborníci. Přiznávají, že ve srovnání se španělskou chřipkou je covid-19 méně závažný a mnoho nakažených zřejmě nemá žádné symptomy, což sice přispívá k jeho rychlému šíření, ale zároveň znamená, že práh skupinové imunity, tedy 60 %, může být v zemích, které intenzivně nebrzdí či nepotlačují jeho šíření, rychle dosažitelný.

Skupinová imunita může snížit riziko dalších vln epidemie a až se v budoucnosti budeme ohlížet na poučení z koronavirové pandemie, velká pozornost bude zřejmě věnována úspěchu či selhání původní švédské relativně laxní strategie, očekávají profesoři. Dodávají, že nejde pouze o bezprostřední ztráty na životech během pandemie, ale také o její dlouhodobější negativní sociální a ekonomické dopady, které mohou vést rovněž k úmrtím.

S ohledem na momentálně nerovnoměrné a relativně mírné šíření viru ve Švédsku se tamní úvodní strategie nemusí ukázat jako nezodpovědná, míní Franks a Nilsson. Přesto očekávají, že země v budoucnu zavede striktnější opatření v závislosti na šíření nákazy, především v městských oblastech a s ohledem na míru tlaku na zdravotnický systém.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V Praze demonstrovaly tisíce odpůrců protiepidemických opatření

28.11.2021 17:50 I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření…

Hygienička Svrčinová má covid, měla pozitivní test

29.11.2021 09:32 Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil…

V neděli přibylo nejvíce nakažených v tento den od začátku pandemie

29.11.2021 07:48 V neděli v Česku přibylo 9292 potvrzených případů koronaviru, což je dosud nejvyšší nedělní nárůst…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Německo hlásí dalších 29.364 nakažených, sedmidenní incidence je rekordní

29.11.2021 13:23 Aktualizováno Německo za uplynulý den zaznamenalo 29.364 nově potvrzených případů koronavirové nákazy a 73 s ní…

Paříž vyzvala Británii, aby otevřela legální cesty pro migraci a přijala…

29.11.2021 11:42 Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin dnes vyzval Británii, aby otevřela "legální cesty k…

Omikron se začíná šířit Evropou. Potvrzen v Česku, další země zachytávají…

29.11.2021 11:22 Aktualizováno Žena z Liberce, která se nakazila koronavirem, má variantu omikron. Definitivní výsledek testu dnes…

Zhoršená epidemická situace na Slovensku: Zemřelo nejvíc lidí od jara

29.11.2021 10:49 Po zhoršení epidemické situace zemřelo v říjnu na Slovensku nejvíce obyvatel od letošního jara,…

Nizozemsko a Dánsko jako další hlásí variantu omikron u cestujících z JAR

28.11.2021 18:55 Aktualizováno Nizozemské úřady dnes oznámily, že u 13 lidí, kteří v pátek přiletěli z Jihoafrické republiky (JAR)…

Německo hlásí 44 tisíc nových případů infekce a rekordní incidenci

28.11.2021 08:18 Sedmidenní incidence v Německu opět vzrostla a dosáhla historického maxima, nakažených je průměrně…

Německo a Itálie potvrdily první nákazy koronavirovou variantou omikron

27.11.2021 21:51 Aktualizováno V Německu byly potvrzeny první dva případy nákazy koronavirovou variantou omikron. Nakažení…

Někteří cestující z JAR do Nizozemska jsou zřejmě nakaženi novou variantou

27.11.2021 21:00 Aktualizováno Mezi více než 60 cestujícími nakaženými koronavirem, kteří v pátek přiletěli ve dvou letadlech z…

Tisíce španělských policistů demonstrovaly proti reformě bezpečnostního…

27.11.2021 16:48 V Madridu dnes protestovaly tisíce policejních příslušníků, kteří se domnívají, že jim chystaná…

Slovensko a Maďarsko reagují na omikron, omezí cesty z jihu Afriky

27.11.2021 15:09 Slovensko a Maďarsko omezují kvůli nové variantě koronaviru nazvané omikron cestování do některých…

Související:

Právě se děje

reklama