Koronavirus: Švédsko a Německo hlásí rekordní přírůstky nakažených

Ve Švédsku za poslední den přibylo 5990 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od počátku epidemie covidu-19, informovala dnes agentura Reuters. Situace ve Švédsku je nejhorší ze zemí severní Evropy.

Švédsko
doporučujeme

Od počátku epidemie se ve Švédsku, které má 10,3 milionu obyvatel, virem SARS-CoV-2 nakazilo přes 177.000 lidí. S covidem-19 zemřelo 6164 nakažených, z nich 42 za posledních 24 hodin.

Švédsko se rozhodlo s šířením koronaviru bojovat jiným způsobem než většina zemí světa. Vláda se snaží situaci zvládnout bez plošných uzávěr, zákazů a příkazů, vydává doporučení a spoléhá především na zodpovědnost občanů. Část opatření ale je závazných. Například od 20. listopadu se nebude smět po 22:00 hodině podávat v restauracích, hospodách a barech alkohol.

Epidemická situace ve Švédsku je nejhorší ze všech zemí severní Evropy. Podle dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) má v průměru posledních dvou týdnů 485 nakažených na 100.000 obyvatel. Ve Finsku je to 54, na Islandu 124, v Norsku 140 a v Dánsku 257. V Česku činí tato hodnota pro srovnání 1283 nakažených na 100.000 obyvatel.

V Německu přibylo za čtvrtek rekordních 23.542 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 218 úmrtí, uvedl dnes berlínský Institut Roberta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 21.866 lidí nakažených koronavirem a 215 úmrtí. Předchozí nejvyšší denní bilanci infikovaných Německo zaznamenalo minulou sobotu, kdy do statistik přibylo 23.400 nových případů. Německá vláda tak vzhledem k aktuálnímu vývoji prozatím neplánuje uvolnit karanténní opatření.

V Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, se od počátku pandemie nakazilo 751.095 lidí, z nichž 12.200 zemřelo.

Ředitel RKI Lothar Wieler ve čtvrtek vyjádřil obavu, že počet úmrtí lidí s koronavirem a vážně nemocných v Německu dále poroste a lze očekávat naplnění kapacity některých nemocnic. Je podle něj také pravděpodobné, že v některých částech země se nákaza začne šířit nekontrolovaně.

V Česku, které má přibližně osmkrát méně obyvatel, se infekce dosud potvrdila 446.675 lidí a 5755 nakažených zemřelo. Nových případů nemoci covid-19 v Česku ve čtvrtek ve srovnání se středou i s minulým týdnem ubylo. Laboratoře odhalily 7874 pozitivních testů na koronavirus, přičemž ve středu jich bylo o zhruba tisícovku více a před týdnem o téměř 5400 více. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V Německu se v bilanci počtu nakažených situace ani po necelých dvou týdnech karantény nelepší. V pondělí bude o vývoji jednat s premiéry spolkových zemí kancléřka Angela Merkelová. Vládní mluvčí Steffen Seibert na dnešní tiskové konferenci upozornil, že není možné od pondělní schůzky očekávat uvolnění karantény.

"Nárůst čísel se sice zplošťuje, ale bilance stále ještě stoupá," řekl Seibert s tím, že přínos každého dne karantény se počítá. "Za spolkovou vládu mohu říct, že za této situace není možné v pondělí očekávat žádné uvolnění stávajících opatření," dodal.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn zatím dopady omezení hodnotit nechce, neboť je na to podle něj příliš brzy. "S čísel vidíme, že opatření působí s časovým odstupem," uvedl s tím, že listopadová karanténa ještě není ani v polovině. Rovněž RKI upozorňuje na to, že dopad karantény se projeví až dva či tři týdny po jejím začátku, což bylo 2. listopadu.

Pomalá stabilizace tempa šíření nákazy znamená nadále velkou zátěž na jednotky intenzivní péče, kdy je nyní 3299 pacientů s covidem-19, z nichž 56 procent je napojeno na plicní ventilátory. Počet těchto pacientů stále rychle stoupá a podle odborníka na intenzivní medicínu Gernota Marxe z univerzitní kliniky v Cáchách může vzrůst až na dvojnásobek. O tom, že lůžka na jednotkách intenzivní péče může zároveň potřebovat až 6000 pacientů, hovořil na počátku tohoto týdne i Spahn.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie chce očkovat proti covidu ještě letos. Veřejnost je však skeptická…

26.11.2020 19:50 Aktualizováno Francie chce začít první dávky očkovacích látek proti koronaviru v případě jejich schválení…

Europoslanci odsoudili omezení možnosti potratů v Polsku

26.11.2020 19:25 Evropský parlament dnes odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost…

Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur

26.11.2020 18:23 Německá vláda by si v příštím roce mohla půjčit přes 180 miliard eur (zhruba čtyři biliony Kč),…

Veto unijního rozpočtu je podle Maďarska a Polska nutné

26.11.2020 18:16 Aktualizováno Maďarsko a Polsko považují za nutné své veto sedmiletého rozpočtu Evropské unie a unijního fondu na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama