Švédsko hlásí rekordní nárůst počtu nakažených koronavirem

Švédsko zaznamenalo rekordní denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy. Dnes přibylo 1474 nově infikovaných, informovala agentura Reuters. Podle úřadů je to způsobeno dlouho odkládaným zvýšením počtu prováděných testů.

Ilustrační foto
doporučujeme

Švédská liberální taktika zadržování pandemie nemoci covid-19 se stala terčem kritiky i prověřování. Skandinávská země na rozdíl od většiny ostatních v Evropě nepřistoupila k nařízenému omezování kontaktů mezi lidmi a vsadila na pouhá doporučení. Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell minulý týden připustil, že úřady mohly situaci řešit lépe.

Po dnešním nárůstu dosáhl celkový počet nakažených ve Švédsku 48.300. Hlášeno je také 19 nových úmrtí, takže celkový počet zemřelých s covidem-19 už činí 4814. To je v přepočtu na obyvatele mnohonásobně více než v sousedních severských zemích, ale méně než v nejhůře zasažených částech Evropy včetně Španělska, Británie a Itálie, připomněl Reuters. Podle švédských úřadů nárůst počtu zemřelých zpomaluje.

Nárůst počtu nových případů "je přímým důsledkem zvýšeného testování v regionech a zachycení případů s mírnými příznaky", řekla dnes na tiskové konferenci mikrobioložka Karin Tegmarková-Wisellová ze švédského úřadu veřejného zdraví. "Máme tu malý vzestup, ale nyní se zdá, že začíná být jasný důsledek zvýšeného testování," dodala odbornice.

Švédská opozice kritizovala vládu za vlekoucí se testování. Minulý týden kabinet slíbil, že na rozšíření testování a trasování kontaktů vynaloží dalších 5,9 miliardy švédských korun (téměř 15 miliard korun).

Minulý týden už bylo ve Švédsku otestováno rekordních 49.200 lidí, zatímco o týden dříve to bylo 36.500.

Počty zemřelých v souvislosti s covidem-19 ve Švédsku postupně klesají od poloviny dubna, kdy umírala přibližně stovka lidí denně. V prvních červnových dnech byl průměr 37 zemřelých denně, uvedla Tegmarková-Wisellová. Pomalu, ale trvale klesá také počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, konstatovala dnes švédská ministryně zdravotnictví Lena Hallengrenová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Polsko zažilo krutou a vulgární kampaň. Novinářka popsala boj o post…

12.07.2020 20:00 Poláci dnes rozhodují, zda jejich příštím prezidentem bude staronový nominant vládního Práva a…

Hon na pumu skončil. Polák se po třech dnech na útěku přihlásil policii,…

12.07.2020 19:08 Tři dny se ve Slezském vojvodství na jihu Polska ukrýval před úřady muž, který u sebe ilegálně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy