Švédsko hlásí rekordní počet nových případů, Helsinky zpřísňují opatření

V Helsinkách budou od pondělí platit přísnější proticovidová opatření. Veřejných akcí ve vnitřních prostorách se bude smět účastnit nanejvýš 20 lidí a dospělým lidem starších 20 let finské hlavní město na tři týdny zcela zakáže kolektivní a kontaktní sporty.

Finsko, ilustrační foto
doporučujeme

Třebaže je 14denní průměr počtu nově nakažených na 100.000 obyvatel ve Finsku 54,5, což je nejméně v Evropě, úřady zdůrazňují, že v metropolitní oblasti jsou počty nových případů téměř dvojnásobné, a proto je třeba přistoupit k novým omezením. Rekordních 7240 nových případů koronavirové nákazy dnes hlásí Švédsko.

"Maximální počet lidí na veřejných akcích uvnitř bude v oblasti hlavního města omezen na 20 po dobu tří týdnů počínaje 23. listopadem," oznámil dnes podle agentury Reuters starosta Helsinek Jan Vapaavuori. Soukromých akcí se nebude smět účastnit více než deset hostů.

Týmové a kontaktní sporty pro dospělé budou v příštích třech týdnech zakázány a omezení budou zavedena pro plovárny a knihovny. Na některých typech škol je doporučeno nosit roušky. Starosta podle rozhlasové stanice Yle řekl, že cílem opatření je bránit viru v šíření a chránit zdravotnické kapacity.

I ve Finsku tak končí období relativní svobody ve srovnání s mnoha dalšími evropskými zeměmi, v nichž platí přísná karanténní opatření. Finové dosud mohli navštěvovat například koncerty a divadla.

Finsko, které má přes 5,6 milionu obyvatel, se v současnosti může chlubit nejnižšími počty nově nakažených v Evropě. Koronavirovou epidemii má pod kontrolou dlouhodobě. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se v severské zemi dosud nakazilo 20.747 lidí, z nichž 375 zemřelo.

Z většiny zemí světa lze nyní do Finska přicestovat pouze za podmínky doložení negativního testu na covid-19 a následné desetidenní karantény, kterou lze ukončit po druhém testu na koronavirus s negativním výsledkem.

Sousední Švédsko, jehož liberální strategie boje proti koronaviru vyvolala pozornost světa, dnes ohlásilo rekordních 7240 nově potvrzených případů koronavirové infekce, čímž překonalo týden starý rekord 5990. Dohromady se v desetimilionové skandinávské zemi podle JHU virem SARS-CoV-2 infikovalo 208.295 lidí.

Do švédských statistik úmrtí mezi nakaženými dnes přibylo 66 zemřelých. Dohromady už ve Švédsku zemřelo 6406 nakažených. V poměru k velikosti populace má země několikanásobně vyšší počty obětí než sousední státy, ale je na tom lépe než některé větší evropské země.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo eviduje 23.318 nově nakažených koronavirem a téměř 500 úmrtí

05.12.2020 09:47 V Německu přibylo za uplynulých 24 hodin 23.318 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 483…

Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady…

05.12.2020 00:01 NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server…

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:50 Aktualizováno Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Bulharsko představilo plán očkování proti koronaviru

04.12.2020 21:44 Bulharsko dnes představilo národní plán očkování proti koronaviru. V první z pěti fází dostane…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama