Švédsko mění přístup ke koronaviru, poprvé doporučuje roušky

Švédsko bude poprvé doporučovat nošení roušek, a to ve veřejné dopravě. Kromě toho na měsíc zavře veřejná zařízení, pokud nejsou nezbytně důležitá, jako například plovárny nebo knihovny. Oznámil to dnes švédský premiér Stefan Löfven.

Ilustrační foto
doporučujeme

Do švédských statistik dnes přibylo 9654 nových případů koronavirové nákazy, což je dosud nejvíce. Překonán tak byl rekordní nárůst ze čtvrtka, kdy do statistik přibylo 8881 případů, vyplývá ze statistik švédského zdravotního úřadu.

Švédsko známé svým poměrně benevolentním přístupem vůči pandemii dnes zavedlo dosud nejpřísnější opatření proti šíření viru. "Není možné se vrátit k normálnímu každodennímu životu. Pandemie je otázka života a smrti," řekl Löfven na tiskové konferenci.

Švédsko se nyní potýká s prudkou druhou vlnou pandemie a rekordní počty nových případů evidovalo téměř každý týden v uplynulých dvou měsících. V desetimilionové skandinávské zemi se přitom dosud nakazilo 357.466 lidí. Dohromady má nemoc ve Švédsku 7993 obětí, z toho 100 přibylo do průběžné bilance dnes. "Situace je nadále velmi vážná," řekl dnes Löfven.

Až do 24. ledna zůstanou podle premiéra uzavřené posilovny, plovárny a knihovny. Roušky by podle něj měli nosit cestující v prostředcích veřejné dopravy ve špičkách. Podle premiéra dosud Švédsko přijímalo správná opatření v pravou chvíli a činí tak i nyní.

Například už od 20. listopadu Švédsko zakázalo podávat v restauracích, hospodách a barech alkohol po 22:00 hodině. Nově bude tento zákaz platit už od 20:00.

Švédské úřady jsou terčem kritiky kvůli tomu, že nedokázaly před infekcí ochránit zejména nejzranitelnější občany v domovech seniorů. Za selhání to označil i král Carl XVI. Gustav.

Švédsko má sice největší počet úmrtí souvisejících s koronavirem v poměru k počtu obyvatel ze severských států, ale ze srovnání s leckterými dalšími evropskými zeměmi nevychází nejhůře. Například srovnatelně lidnatá Česká republika ke dnešku eviduje už 610.006 případů nákazy koronavirem a 10.163 úmrtí pacientů.

Švédsko se přitom ve své strategii boje proti nemoci až dosud vyhýbalo nařizování roušek a uzávěr a jeho strategie je ve světě vnímána jako značně neortodoxní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzský zdravotní ústav navrhl dávat druhou dávku vakcíny až po 42…

23.01.2021 15:05 Francouzský zdravotnický ústav (HAS) dnes navrhl, aby zdravotníci druhou dávku vakcíny proti…

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama