Švédsko podcenilo koronavirus. Počet nakažených překonal hranici 70 tisíc

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem ve Švédsku překonal hranici 70.000. Informovala o tom dnes agentura Reuters. S covidem-19 v severské zemi s deseti miliony obyvatel zemřelo 5411 lidí.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Za uplynulých 24 hodin přibylo ve Švédsku 947 případů nákazy koronavirem, a celková bilance tak vzrostla na 70.639. Denní bilance mrtvých nicméně od vrcholu v polovině dubna setrvale klesá. Za posledních 24 hodin zemřelo v zemi 41 lidí s covidem-19.

Švédsko na rozdíl od většiny ostatních zemí v Evropě nezavedlo v březnu plošná karanténní opatření, nechalo otevřené školy, obchody i restaurace a vsadilo na pouhá doporučení a osobní zodpovědnost svých občanů.

Zpočátku měl přístup švédských úřadů v zemi velkou podporu, postupně se ale začal stávat terčem kritiky. I hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell začátkem června připustil, že úřady mohly situaci řešit lépe.

Řada zemí světa kvůli postupu Švédska boji s koronavirem odmítá zrušit cestovní omezení pro jeho občany. Například na seznamu bezpečných zemí pro cestování českého ministerstva zdravotnictví je Švédsko nyní jedinou evropskou zemí v "červené" kategorii vysoce rizikových.

Ve srovnání s dalšími severskými zeměmi - Norskem, Dánskem či Finskem - které přijaly přísná karanténní opatření, je situace ve Švédsku výrazně horší. Například v Norsku, které má asi poloviční počet obyvatel, se dosud koronavirem nakazilo jen kolem 9000 lidí. Finsko, které má také zhruba pět milionů obyvatel, eviduje nakažených kolem 7200.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vůdkyně opozice Cichanouská odjela z Běloruska, je nyní v Litvě

11.08.2020 11:09 Aktualizováno Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská oznámila, že se sama rozhodla k odjezdu ze země. Její…

V Bělorusku pokračují protesty, zemřel jeden člověk

11.08.2020 10:15 Aktualizováno V Bělorusku v noci na dnešek pokračovaly demonstrace proti průběhu a předpokládaném zfalšování…

Na nejvyšší hoře Rakouska se zranil český turista

11.08.2020 10:00 Lehké zranění utrpěl 59letý Čech, který se v pondělí zřítil do trhliny v ledovci při sestupu z…

Teplé počasí nebrzdí koronavirus. ECDC žádá obnovení restrikcí v některých…

11.08.2020 08:26 Evropské země, které po uvolnění drastických opatření zažívají nepříznivý vývoj epidemie covidu-19,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama