Švédsko podmíní vstup do země negativním testem

Švédsko bude od soboty od cizinců přijíždějících do země požadovat negativní test na koronavirus, který nesmí být starší než 48 hodin. Oznámil to dnes premiér Stefan Löfven, informovala agentura DPA. Opatření švédská vláda zavádí hlavně kvůli novým mutacím koronaviru.

Švédsko
doporučujeme

Negativním testem na koronavirus se budou muset na hranicích prokazovat všichni cizinci starší osmnácti let. Ministr vnitra Mikael Damberg dal dnes jasně najevo, že kdo se testem neprokáže, do Švédska se nedostane. Výjimku budou mít cizinci, kteří ve Švédsku dlouhodobě žijí, ale také lidé dojíždějící za prací.

Ve Švédsku, které má deset milionů obyvatel, za posledních 24 hodin přibylo 4310 nových případů nákazy koronavirem. Celkem jich země od počátku epidemie zaznamenala přes 580.000. S covidem-19 zemřelo 11.939 lidí.

Zavést nové opatření na hranici, které bude platit přinejmenším do 31. března, se Švédsko rozhodlo kvůli nebezpečí nových mutací viru SARS-CoV-2.

Sousední zemí Švédska, v níž se teď mutace šíří nejvíce, je Dánsko. Takzvaná britská varianta, kterou vědci poprvé odhalili na konci loňského roku na jihu Anglie, byla v posledním únorovém týdnu v Dánsku zodpovědná už za 16,5 procenta případů nákazy. V prvním měsíci v roce to byla jen čtyři procenta. V polovině února bude britská mutace podle odhadu místních zdravotníků v zemi už dominantní. Nová mutace je výrazně nakažlivější než ta původní.

Obecně v Dánsku nových případů nákazy ubývá. V prosinci země hlásila několik tisíc nakažených denně, za posledních 24 hodin to bylo jen 425. Celkem se od počátku epidemie v Dánsku, které má 5,8 milionu obyvatel, nakazilo přes 200.000 lidí. S covidem-19 jich zemřelo 2171.

Na konci ledna Dánsko prodloužilo většinu opatření proti šíření koronaviru do konce února. Uzavřeny tak dál zůstávají restaurace, nákupní centra a další obchody vyjma těch s nezbytným zbožím či kadeřnictví. V pondělí se ale otevřely školy pro nejmladší děti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise zřejmě obviní Apple z omezování hospodářské soutěže

04.03.2021 19:49 Evropská komise pravděpodobně oficiálně obviní americkou technologickou společnost Apple z…

V Itálii stoupají bilance nakažených, někde zpřísní restrikce

04.03.2021 18:23 V Itálii v posledních dnech stoupají počty lidí, kteří se nově nakazili koronavirem, a větší tlak…

EK chce, aby firmy sdělovaly, kolik platí mužům a ženám

04.03.2021 17:07 Aktualizováno Rozdíly v mzdách a platech, které dostávají muži a ženy za srovnatelnou práci v zemích Evropské…

Bavorsko prodloužilo karanténní nařízení, dotkne se i Česka

04.03.2021 15:52 Nejméně do 28. března prodlužuje Bavorsko karanténní nařízení, které omezuje vstup do země z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama