Švédsko varuje před "temnými mraky" koronaviru, takzvanou variantou delta

Švédský úřad veřejného zdraví dnes varoval před znepokojivými místními ohnisky koronavirové varianty delta a vyzval lidi k očkování, které má zabránit čtvrté vlně pandemie covidu-19.

Koronavirus, ilustrační foto
doporučujeme

Švédsko se v boji proti pandemii vyhýbalo přísným restrikcím a sázelo na dobrovolné dodržování hygienických pravidel, čímž se lišilo od většiny evropských zemí. V posledním měsíci i tato skandinávská země zaznamenala prudký pokles počtu covidových případů a hospitalizací. Téměř polovina dospělé populace mezitím dostala nejméně jednu dávku proticovidové vakcíny, ale zdravotní úřad varoval, že lidé po pouhé jedné dávce jsou méně chráněni proti variantě delta, která byla poprvé odhalena v Indii.

"Na obzoru jsou temné mraky a myslím tím hlavně propukání varianty delta. Nachází se v Evropě a místně také ve Švédsku," upozornil podle agentury Reuters na dnešní tiskové konferenci ředitel úřadu veřejného zdraví Johan Carlson.

Varianta delta je podle britských epidemiologů zhruba o 60 procent nakažlivější než varianta alfa, která v Británii převládala dříve. Částečně je to i proto, že očkovací látky jsou proti deltě méně účinné.

Dosud bylo ve Švédsku potvrzeno jen 71 případů varianty delta, ale místní úřady kvůli ní zintenzivnily trasování. V Británii už je variantě delta přisuzováno zhruba 90 procent nových případů koronavirové nákazy.

Desetimilionové Švédsko naposledy ve čtvrtek hlásilo 831 nových případů infekce a tři úmrtí. Dohromady v severské zemi zemřelo více než 14.500 nakažených. Srovnatelně lidnatá Česká republika eviduje více než 30.000 úmrtí lidí s covidem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

J&J nedodá do Evropy slíbené vakcíny kvůli kontaminaci

16.06.2021 13:12 Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama