Boj s koronavirem: Liberální Švédsko se vymyká, restrikce zavádí jen pozvolna

Za tři měsíce oslaví Öresundský most mezi dánskou Kodaní a švédským Malmö dvacetiletí své existence. Zatímco 1. července roku 2000 byl slavnostně otevřen jako symbol integrace dvou severských regionů a států, dnes naopak funguje jako výrazná hranice a dělící linie mezi nimi. Kvůli krizi spojené se šířením koronaviru Švédové do Dánska vůbec nesmějí a vzhledem k tomu, že i Dánové cestování radikálně omezili, je provoz na mostě pro automobilovou i vlakovou dopravu ve srovnání s normálem minimální.

Švédsko

Opačné břehy pouze pár kilometrů širokého Öresundského průlivu reprezentují v nynější krizi dva odlišné přístupy: dánskou - a všeobecně evropskou - cestu maximální opatrnosti a omezování sociálních kontaktů na absolutní minimum a švédskou strategii postupných restrikcí a opatrného vyčkávání, která je ve srovnání nejen s Dánskem, ale i s většinou jiných evropských států považována za velmi - a možná až přespříliš - liberální.

"Jsme přesvědčeni o tom, že jdeme správnou cestou," řekl ve svém nejnovějším rozhovoru pro veřejnoprávní švédskou televizi epidemiolog Anders Tegnell, šéf švédského Úřadu pro veřejné zdraví (Folkhälsoinstitutet) a v současnosti jedna z nejostřeji sledovaných osobností země tří korunek. A dodává: "Neexistují žádné jasné důkazy o tom, že země, jež zvolily jiný přístup, jsou při zvládání krize výrazně před námi."

Podle Tegnella je důležité, aby každý stát zvolil způsob, jaký sám pro sebe považuje za nejvhodnější, a prostředky, o nichž ví, že fungují. "V jiných zemích mají jiné tradice. Zatímco někde považují za nutné vyhlašovat nové zákony, náš přístup je založen na velké dávce dobrovolnosti a důvěry v to, že každý jednotlivec chce hledat dobrá řešení," brání nejvýše postavený švédský epidemiolog dosavadní rozhodnutí své instituce i švédské vlády.

Zdůrazňování rozdílů mezi Švédskem a zbytkem Evropy však mnohdy opomíjí skutečnost, že existují i zásadní podobnosti. Liberální přístup neznamená, že se Švédové koronaviru nebojí. Ulice Malmö, stejně jako jiných měst, zejí prázdnotou, stejně jako v obchodech police s toaletním papírem, kvasnicemi a moukou. Ačkoliv do restaurací se stále smí chodit, je to jen k nákupu jídla "přes ulici" a i tak jedna po druhé propouští zaměstnance a směřuje ke krachu. A třebaže výuka na základních školách stále probíhá ve třídách a nikoliv dálkově z domova, docházka žáků je - s plným pochopením škol - výrazně nižší.

Vše je navíc připraveno k tomu, že se dosavadní "liberální" přístup může rychle změnit na ten "evropský". Tak, jak se ostatně už před dvěma týdny stalo na švédských gymnáziích a vysokých školách, jejichž výuka má od té doby podobu počítačových konferencí z domova.

Koronavirus si ve Švédsku dosud vyžádal 92 obětí, píše server thelocal.se. Nejpostiženějším regionem je okolí Stockholmu, kde bylo zaregistrováno přes 1200 postižených a přes 40 obětí. Regiony v okolí obou dalších velkých měst - Göteborgu a Malmö - mají podle odborníků v šíření epidemie za Stockholmem několikatýdenní zpoždění a tím trochu více času na přípravu odpovídajících opatření.

Nejjižnější švédský kraj Skane má včetně Malmö zatím přes 250 nakažených a tři oběti. Statistiky však neříkají celou pravdu, neboť dosud netestovaných nositelů viru může být mnohem více. "Jsme stále ještě jen na začátku," řekl k tomu na tiskové konferenci v Malmö Per-Erik Ebbeståhl, který tu má na starost regionální strategii.

Tři čtvrtiny Švédů nakažených koronavirem a léčených na jednotkách intenzivní péče jsou muži. "Nemáme žádné přesné vysvětlení, proč tomu tak je," komentuje pro média tuto statistiku epidemiolog Anders Wallensten. A otázek, na které dosud nejsou známy odpovědi, je pochopitelně mnohem víc.

Ačkoliv hlavní epidemiolog Anders Tegnell očekává určitý dočasný pokles nynější vlny přibližně v květnu, úřady už vydaly předběžná doporučení, podle nichž se Švédové mají na letošní dovolenou chystat maximálně do blízkých míst, z nichž se v případě nákazy lehce dostanou domů.

"Z dalšího vývoje mají obavy všichni a já pochopitelně také," přiznává Tegnell. Přesto však dodává, že prokazatelný důvod ke strachu z toho, že Švédsko díky volbě odlišného přístupu dopadne hůř než ostatní, mnohem restriktivnější země, vzhledem k dosavadnímu vývoji epidemie koronaviru nemá.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V Praze demonstrovaly tisíce odpůrců protiepidemických opatření

28.11.2021 17:50 I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření…

Hygienička Svrčinová má covid, měla pozitivní test

29.11.2021 09:32 Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil…

V neděli přibylo nejvíce nakažených v tento den od začátku pandemie

29.11.2021 07:48 V neděli v Česku přibylo 9292 potvrzených případů koronaviru, což je dosud nejvyšší nedělní nárůst…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Paříž vyzvala Británii, aby otevřela legální cesty pro migraci a přijala…

29.11.2021 11:42 Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin dnes vyzval Británii, aby otevřela "legální cesty k…

Omikron se začíná šířit Evropou. Potvrzen v Česku, další země zachytávají…

29.11.2021 11:22 Aktualizováno Žena z Liberce, která se nakazila koronavirem, má variantu omikron. Definitivní výsledek testu dnes…

Zhoršená epidemická situace na Slovensku: Zemřelo nejvíc lidí od jara

29.11.2021 10:49 Po zhoršení epidemické situace zemřelo v říjnu na Slovensku nejvíce obyvatel od letošního jara,…

Německo hlásí dalších 29.364 nakažených, sedmidenní incidence je rekordní

29.11.2021 08:05 Německo za uplynulý den zaznamenalo 29.364 nově potvrzených případů koronavirové nákazy a 73 s ní…

Nizozemsko a Dánsko jako další hlásí variantu omikron u cestujících z JAR

28.11.2021 18:55 Aktualizováno Nizozemské úřady dnes oznámily, že u 13 lidí, kteří v pátek přiletěli z Jihoafrické republiky (JAR)…

Německo hlásí 44 tisíc nových případů infekce a rekordní incidenci

28.11.2021 08:18 Sedmidenní incidence v Německu opět vzrostla a dosáhla historického maxima, nakažených je průměrně…

Německo a Itálie potvrdily první nákazy koronavirovou variantou omikron

27.11.2021 21:51 Aktualizováno V Německu byly potvrzeny první dva případy nákazy koronavirovou variantou omikron. Nakažení…

Někteří cestující z JAR do Nizozemska jsou zřejmě nakaženi novou variantou

27.11.2021 21:00 Aktualizováno Mezi více než 60 cestujícími nakaženými koronavirem, kteří v pátek přiletěli ve dvou letadlech z…

Tisíce španělských policistů demonstrovaly proti reformě bezpečnostního…

27.11.2021 16:48 V Madridu dnes protestovaly tisíce policejních příslušníků, kteří se domnívají, že jim chystaná…

Slovensko a Maďarsko reagují na omikron, omezí cesty z jihu Afriky

27.11.2021 15:09 Slovensko a Maďarsko omezují kvůli nové variantě koronaviru nazvané omikron cestování do některých…

Související:

Právě se děje

reklama