Boj s koronavirem: Liberální Švédsko se vymyká, restrikce zavádí jen pozvolna

Za tři měsíce oslaví Öresundský most mezi dánskou Kodaní a švédským Malmö dvacetiletí své existence. Zatímco 1. července roku 2000 byl slavnostně otevřen jako symbol integrace dvou severských regionů a států, dnes naopak funguje jako výrazná hranice a dělící linie mezi nimi. Kvůli krizi spojené se šířením koronaviru Švédové do Dánska vůbec nesmějí a vzhledem k tomu, že i Dánové cestování radikálně omezili, je provoz na mostě pro automobilovou i vlakovou dopravu ve srovnání s normálem minimální.

Švédsko
doporučujeme

Opačné břehy pouze pár kilometrů širokého Öresundského průlivu reprezentují v nynější krizi dva odlišné přístupy: dánskou - a všeobecně evropskou - cestu maximální opatrnosti a omezování sociálních kontaktů na absolutní minimum a švédskou strategii postupných restrikcí a opatrného vyčkávání, která je ve srovnání nejen s Dánskem, ale i s většinou jiných evropských států považována za velmi - a možná až přespříliš - liberální.

"Jsme přesvědčeni o tom, že jdeme správnou cestou," řekl ve svém nejnovějším rozhovoru pro veřejnoprávní švédskou televizi epidemiolog Anders Tegnell, šéf švédského Úřadu pro veřejné zdraví (Folkhälsoinstitutet) a v současnosti jedna z nejostřeji sledovaných osobností země tří korunek. A dodává: "Neexistují žádné jasné důkazy o tom, že země, jež zvolily jiný přístup, jsou při zvládání krize výrazně před námi."

Podle Tegnella je důležité, aby každý stát zvolil způsob, jaký sám pro sebe považuje za nejvhodnější, a prostředky, o nichž ví, že fungují. "V jiných zemích mají jiné tradice. Zatímco někde považují za nutné vyhlašovat nové zákony, náš přístup je založen na velké dávce dobrovolnosti a důvěry v to, že každý jednotlivec chce hledat dobrá řešení," brání nejvýše postavený švédský epidemiolog dosavadní rozhodnutí své instituce i švédské vlády.

Zdůrazňování rozdílů mezi Švédskem a zbytkem Evropy však mnohdy opomíjí skutečnost, že existují i zásadní podobnosti. Liberální přístup neznamená, že se Švédové koronaviru nebojí. Ulice Malmö, stejně jako jiných měst, zejí prázdnotou, stejně jako v obchodech police s toaletním papírem, kvasnicemi a moukou. Ačkoliv do restaurací se stále smí chodit, je to jen k nákupu jídla "přes ulici" a i tak jedna po druhé propouští zaměstnance a směřuje ke krachu. A třebaže výuka na základních školách stále probíhá ve třídách a nikoliv dálkově z domova, docházka žáků je - s plným pochopením škol - výrazně nižší.

Vše je navíc připraveno k tomu, že se dosavadní "liberální" přístup může rychle změnit na ten "evropský". Tak, jak se ostatně už před dvěma týdny stalo na švédských gymnáziích a vysokých školách, jejichž výuka má od té doby podobu počítačových konferencí z domova.

Koronavirus si ve Švédsku dosud vyžádal 92 obětí, píše server thelocal.se. Nejpostiženějším regionem je okolí Stockholmu, kde bylo zaregistrováno přes 1200 postižených a přes 40 obětí. Regiony v okolí obou dalších velkých měst - Göteborgu a Malmö - mají podle odborníků v šíření epidemie za Stockholmem několikatýdenní zpoždění a tím trochu více času na přípravu odpovídajících opatření.

Nejjižnější švédský kraj Skane má včetně Malmö zatím přes 250 nakažených a tři oběti. Statistiky však neříkají celou pravdu, neboť dosud netestovaných nositelů viru může být mnohem více. "Jsme stále ještě jen na začátku," řekl k tomu na tiskové konferenci v Malmö Per-Erik Ebbeståhl, který tu má na starost regionální strategii.

Tři čtvrtiny Švédů nakažených koronavirem a léčených na jednotkách intenzivní péče jsou muži. "Nemáme žádné přesné vysvětlení, proč tomu tak je," komentuje pro média tuto statistiku epidemiolog Anders Wallensten. A otázek, na které dosud nejsou známy odpovědi, je pochopitelně mnohem víc.

Ačkoliv hlavní epidemiolog Anders Tegnell očekává určitý dočasný pokles nynější vlny přibližně v květnu, úřady už vydaly předběžná doporučení, podle nichž se Švédové mají na letošní dovolenou chystat maximálně do blízkých míst, z nichž se v případě nákazy lehce dostanou domů.

"Z dalšího vývoje mají obavy všichni a já pochopitelně také," přiznává Tegnell. Přesto však dodává, že prokazatelný důvod ke strachu z toho, že Švédsko díky volbě odlišného přístupu dopadne hůř než ostatní, mnohem restriktivnější země, vzhledem k dosavadnímu vývoji epidemie koronaviru nemá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie má přes 20 tisíc obětí koronaviru, s pandemií se potýkají Filipíny a…

07.07.2020 13:37 Aktualizováno Už více než 20.000 lidí nakažených koronavirem zemřelo v Indii. Nových případů výskytu nemoci covid…

V Německu bylo kvůli výhrůžkám bombou vyklizeno několik soudů

07.07.2020 12:54 Německá policie dnes vyklidila několik soudních budov po celé zemi kvůli výhružkám, že jsou v nich…

Loď Ocean Viking je u Sicílie, migranti byli přemístěni na karanténní…

07.07.2020 12:42 Aktualizováno Po více než týdnu na humanitární lodi Ocean Viking se v noci na dnešek 180 migrantů vylodilo v…

Řecko eviduje 43 nových případů covidu-19, většina jsou zahraniční turisté

07.07.2020 12:31 V Řecku evidují za poslední den 43 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní nárůst…

Související:

Právě se děje

Další zprávy