Švédsko zaznamenalo 23. října nejvyšší počet nově nakažených, ve Španělsku stávkují lékaři

Švédsko minulý týden zaznamenalo nejvyšší denní nárůst nových případů nákazy koronavirem od začátku pandemie covidu-19, vyplývá z dnes zveřejněné statistiky tamní zdravotní agentury. Třiadvacátého října testy nově prokázaly nákazu u 1870 lidí, informuje agentura Reuters.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Dosavadní nejvyšší hodnota pocházela z konce června, kdy během jediného dny přibylo 1698 infikovaných. Zdravotní agentura nicméně upozorňuje, že jarní maximum bylo ve skutečnosti pravděpodobně ještě vyšší, ale případy hygienici nezachytili kvůli omezenému testování.

Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse se v této desetimilionové skandinávské zemi koronavirem doposud nakazilo 115.785 lidí, což je méně než polovina oproti Česku, které má podobný počet obyvatel. Ve Švédsku zemřelo 5918 lidí s covidem-19, což je v přepočtu na počet obyvatel výrazně více než v dalších zemích v severní Evropě.

Na Švédsko se často upíná pozornost kvůli jeho volnějšímu přístupu k opatřením proti šíření nákazy. Minulý týden úřady vzkázaly seniorům, že není potřeba, aby se nadále izolovali od ostatních lidí. Vysvětlily to tím, že případů nákazy je méně než na jaře a že izolace má nepříznivý dopad na duševní zdraví starších lidí. Od začátku listopadu se naopak zpřísní podmínky pro provoz nočních klubů, nově v nich bude moci být jen 50 lidí. Na sportovních a podobných akcích se počet diváků bude smět zvýšit z nynějších 50 na tři stovky. Musejí ovšem sedět v bezpečné vzdálenosti jeden od druhého.

Španělští lékaři stávkují kvůli spornému vládnímu dekretu

Většina španělských lékařů se dnes připojila k celonárodní stávce ve snaze získat větší uznání své práce. Jde o první celonárodní protest tohoto druhu ve Španělsku za minulých 25 let, informuje agentura AFP.

Na protestní akci svolanou národní konfederací lékařských odborů k budově parlamentu v Madridu přišlo vzhledem k omezením vyhlášeným kvůli koronaviru asi 50 doktorů, ale odborový svaz tvrdí, že se ke stávce připojilo 85 procent z 267.000 španělských lékařů. Mnozí z nich ale jen symbolicky a nadále zajišťovali péči.

Gastroenterolog Sergio Casabona, který byl mezi těmi, kdo přišli k parlamentu, řekl, že pro lékaře, vyčerpané měsíci péče o pacienty s covidem-19, "pohár přetekl", když byl koncem září vydán dekret umožňující přeložení lékařů bez ohledu na jejich specializaci na jakékoli nemocniční oddělení, kde jich bude potřeba. Ministerstvo zdravotnictví toto rozhodnutí odůvodnilo situací v době epidemie. Podle odborů jde ale o "atentát" na veřejné zdraví. Lidé shromáždění před parlamentem dodržovali požadované rozestupy a nesli transparenty, na nichž skupinu pacientů s jejich lékařem drtí vojenská bota. Výjev byla opatřen nápisem Národní stávka, zachraňme zdraví.

Přítomný chirurg Pablo Cereceda řekl, že úřady "zpackaným dekretem" prokázaly neschopnost řešit pandemii. Casabona také kritizoval narychlo postavenou nemocnici v oblasti Madridu, která má být v blízké době otevřena, ale pro niž nejsou zaměstnanci. "To není nemocnice, ale budova bez personálu," řekl. I ostatní lékaři poukazují na to, že zaměstnanci chybějí už ve stávajících nemocnicích.

Španělsko patří k těžce zasaženým zemím epidemií koronaviru, nakazilo se tam přes milion lidí a zemřelo více než 35.000 pacientů. Vláda vyhlásila v neděli nouzový stav a s výjimkou Kanárských ostrovů zákaz nočního vycházení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstrace Francouzů proti policejní brutalitě se zvrhla. Protestující…

05.12.2020 17:29 Při demonstracích zaměřených podle organizátorů proti policejní brutalitě dnes v Paříži desítky…

Ve Francii pochovali bývalého prezidenta Giscarda d'Estaing, přišlo 30 lidí

05.12.2020 16:07 Ve francouzském městě Authon byl dnes pochován v úzkém rodinném kruhu bývalý francouzský prezident…

Ochránci práv kritizují návštěvu egyptského prezidenta ve Francii

05.12.2020 13:05 Francouzské organizace na ochranu lidských práv vyzvaly francouzského prezidenta Emmanuela Macrona,…

Německo eviduje 23.318 nově nakažených koronavirem a téměř 500 úmrtí

05.12.2020 09:47 V Německu přibylo za uplynulých 24 hodin 23.318 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 483…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama