Švédský premiér žádá důraznou evropskou odpověď na Navalného

Švédsko ostře odsuzuje otravu předáka ruské opozice Alexeje Navalného a požaduje, aby záležitost byla transparentně objasněna. Po dnešním jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Berlíně to prohlásil švédský premiér Stefan Löfven. Merkelová řekla, že Löfvena o německých zjištěních informovala, nad rámec svého středečního prohlášení ale před novináři nechtěla incident a ani podobu možné odpovědi více komentovat.

Stefan Löfven
doporučujeme

"Stalo se to v ruském letadle a v Rusku. Musí to být vyšetřeno. Je nutné objasnit, kdo za tím stojí a kdo je odpovědný," řekl Löfven. Dodal, že Rusko musí pocítit společnou evropskou odpověď.

Merkelová řekla, že nad rámec svého středečního prohlášení nemá k případu Navalného co dodat. Ve středu kancléřka vyzvala Rusko, aby okolnosti otravy jasně a neodkladně vysvětlilo. Otravu označila za zločin, jehož cílem bylo Navalného umlčet. Dnes opět zopakovala, že německá a evropská reakce bude záležet na ruském postoji k vyšetřování.

Německá média i komentátoři uvádějí, že Merkelová čelí rostoucímu tlaku, aby v odvetě za Navalného zastavila společný rusko-německý projekt plynovodu Nord Stream 2, kterým bude po dně Baltského moře přiváděn zemní plyn z Ruska do Německa.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie bude potřebovat další lockdown, myslí si expert

24.01.2021 21:59 Francie zřejmě bude muset vyhlásit už třetí plošnou uzávěru kvůli šíření nových a nakažlivějších…

Úřadující portugalský prezident de Sousa obhájil mandát, ukazují odhady

24.01.2021 21:45 Aktualizováno Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole…

Německo je první zemí EU, která nasadí protilátkové léky proti koronaviru

24.01.2021 20:03 Německo jako první země v Evropské unii nasadí k léčbě koronavirové infekce léky na bázi…

Francie i Itálie odsuzují zatýkání v Rusku, sílí volání po sankcích

24.01.2021 18:48 Aktualizováno Zatýkání lidí, kteří v Rusku přišli demonstrovat na obhajobu opozičního vůdce Alexeje Navalného, je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama