Svět oceňuje příměří mezi Izraelem a Hamásem, Hizballáh blahopřál Palestincům

Příměří mezi palestinským Hamásem a Izraelem dnes uvítala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová i německý ministr zahraničí Heiko Maas. Do regionu se chystá v nejbližších dnech šéf americké diplomacie Antony Blinken a k dodržení klidu zbraní vyzval obě strany britský ministr zahraničí Dominic Raab. Libanonský Hizballáh, který v minulosti proti Izraeli také bojoval, poblahopřál Palestincům k "historickému vítězství".

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Boje trvaly 11 dní a nepřežilo je 244 lidí, především Palestinců. "Je dobré, že nastalo příměří a nepřibývají už oběti," tweetoval Maas, který ve čtvrtek navštívil Izrael i Západní břeh Jordánu. Poděkoval také Egyptu za zprostředkování klidu zbraní a vyzval, aby se začaly řešit "hlubší příčiny konfliktu", což by přineslo řešení blízkovýchodních problémů.

"Vyzývám obě strany, aby příměří upevnily a stabilizovaly situaci z dlouhodobého hlediska. Trvalý mír a bezpečnost všem přinese jedině politické vyřešení" problémů, sdělila von der Leyenová.

Hizballáh výsledek bojů označil za "historické vítězství" palestinských skupin bojujících proti Izraeli z Pásma Gazy. "Hizballáh blahopřeje hrdinnému palestinskému národu k vítězství nad sionistickým nepřítelem," uvedla skupina ve svém prohlášení. Ocenila především "účastníky odboje, mučedníky (oběti), zraněné a jejich rodiny a také velení odbojových skupin, kteří se v bitvě osvědčili".

Hizballáh proti Izraeli bojoval ve válce v roce 2006, je vlivným hráčem v libanonské politice, ale má ozbrojené křídlo, které bojuje například v syrské válce na straně damašku. Má podporu a zbraně z Íránu a udržuje těsné styky s palestinským Hamásem.

Hned po půlnoci, když od 01:00 SELČ začalo platit příměří, propukly oslavy nejen v Pásmu Gazy, ale i na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalému.

O vyjednání příměří se zasadily především USA a Egypt. Jeho prezident Abdal Fattáh Sísí brzo ráno tweetem poděkoval americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi za jeho podíl. Napsal, že on i Biden se shodli v tom, že konflikt je třeba řešit diplomacií.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama