Svět překonal další koronavirové milníky, dvě smutné hranice padly

Svět v noci na dnešek překonal dvě smutné hranice: počet infikovaných novým koronavirem přesáhl 14 milionů, přičemž mrtvých, kteří měli nemoc covid-19, je již více než 600.000. Od poloviny června přitom každý nový milion infikovaných přibývá za necelý týden.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Nejvíce nakažených mají stále Spojené státy, které za poslední den oznámily přes 70.000 nových infekcí. O pomoci ekonomikám zasaženým pandemií dnes v Bruselu druhým dnem jednal summit Evropské unie, ale zatím nebyla oznámena dohoda.

Je to poprvé, co ve světě přibyl milion nově potvrzených případů za méně než 100 hodin, uvedla agentura Reuters. Od prvního potvrzeného případu v Číně na přelomu roku trvalo tři měsíce, než se nakazil první milion lidí. Aby se bilance vyšplhala ze 13 na 14 milionů, stačily pouhé čtyři dny.

Překonání půlmilionové hranice počtu obětí nákazy ohlásila Univerzita Johnse Hopkinse 28. června. První úmrtí bylo hlášeno 10. ledna ze středočínského Wu-chanu.

Téměř rekordní přírůstek dnes zaznamenaly USA. Podle listu New York Times v zemi za poslední týden přibývá nakažených asi trojnásobně rychleji, než v polovině června. Počty obětí nákazy se v USA zatím i přes rekordní čísla o infekcích drží výrazně pod úrovní z dubna a začátku května. Texas a Arizona však za posledních 24 hodin zaznamenaly rekordní denní bilanci úmrtí s covidem-19, Georgia rekordních 4689 nově nakažených.

Brazílie, která je po Spojených státech druhou nejhůře zasaženou zemí na světě, zaznamenala za posledních 24 hodin 34.177 nových případů nákazy koronavirem a 1163 úmrtí. Celkem se v zemi od začátku pandemie nakazilo 2,046.328 lidí, z nichž 76.688 infekci podlehlo.

V Bruselu dnes druhým dnem jednal summit Evropské unie věnovaný vytvoření fondu pro pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovým výpadkem a příštímu sedmiletému rozpočtu společenství. Zatím ale není jasné, zda se lídři evropských zemí shodli na kompromisu. Panují rozdílné názory na způsoby čerpání peněz z fondu i na jeho objem. Ten Evropská komise navrhla v bezprecedentní výši 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun), které si chce půjčit na finančních trzích.

Vláda Británie, která má s počtem 45.223 obětí nejvyšší bilanci úmrtí v Evropě, oznámila, že pozastavuje každodenní hlášení počtu nových mrtvých spojených s nemocí covid-19. Nejdřív je podle kabinetu třeba vyjasnit pochybnosti kolem způsobu evidence případů v Anglii.

Koronavirem se mohlo nakazit až 25 milionů Íránců, oznámil dnes s odvoláním na nezveřejněnou studii íránský prezident Hasan Rúhání. Zároveň varoval, že v nadcházejících měsících by se v 81milionovém Íránu mohlo nakazit dalších 30 až 35 milionů osob. Íránské úřady nevysvětlily, z jakých údajů studie vychází. Podle oficiálních statistik byl od začátku epidemie koronavirus v Íránu potvrzen u zhruba 270.000 lidí.

Indonésie dnes v počtu potvrzených nákaz koronavirem předstihla Čínu a stala se tak nejhůře zasaženou zemí jihovýchodní Asie. Japonsko dnes oznámilo 660 dalších infekcí, což je nejvyšší denní přírůstek od 11. dubna; bezmála polovinu nově nakažených eviduje Tokio.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němečtí virologové varují před nákazou covidem na školách, dvě se musely…

07.08.2020 16:10 Při začátku nového školního roku v některých spolkových zemích varovali němečtí epidemiologové před…

Do Británie připlulo rekordně migrantů, vláda slibuje opatření

07.08.2020 15:54 Britští pohraničníci a členové pobřežní stráže ve čtvrtek objevili 235 migrantů, kteří připluli na…

Belgický soud odmítl vydat do Španělska katalánského politika, kauza ještě…

07.08.2020 14:57 Belgický soud dnes odmítl vydat do Španělska bývalého ministra kultury katalánské regionální vlády…

Koronavirus v Německu a Polsku: Počty nově nakažených prudce rostou

07.08.2020 12:38 Aktualizováno V Německu se za poslední den koronavirem nakazilo 1147 lidí, což je nejvyšší denní nárůst od 7.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama