Světlo na konci tunelu? Nové statistiky dávají Francii, Španělsku a Itálii lepší vyhlídky

Po několika týdnech negativních zpráv se zdá, že s nastupujícím jarem nám nesvítí pouze slunce, nýbrž i pomyslné světlo na konci tunelu. Nejnovější čísla ze tří nejvíce zasažených evropských zemí Francie, Španělska a Itálie nám mohou dodat na mírném optimismu. Informoval o tom francouzský magazín Thelocal.com psaný v angličtině.

Následující údaje je potřeba brát s velkou rezervou a zůstat, pokud možno, co nejvíc nohama na zemi. Svým způsobem se pořád jedná o pouhé menší zlo, respektive o to nejlepší nejhorší v neutěšené situaci, v níž se tyto země momentálně nachází. Zní to sice jako oxymorón, ale bohužel je to tak. Co do úmrtnosti a stavu zdravotnictví, jsou na tom Španělé, Italové a Francouzi ještě pořád špatně, ale zároveň i dobře.

Paříž, Řím a Madrid zavedly jedna z nejpřísnějších opatření v boji proti epidemii Covid-90, která se do celého světa rozšířila z čínského Wu-chanu. Jejich uvolnění je navíc stále v nedohlednu, zatímco u nás už se pomalu otevírají jednotlivé obchody s tím, že bude-li vývoj i nadále stejně příznivý můžeme po Velikonocích očekávat další postupný návrat k relativně normálnímu životu. 

Francouzské, španělské i italské zdravotnictví kolabují. Strmě rostou počty nakažených a úmrtí. Lékaři jsou navíc často nuceni k Sophiině volbě, kdy se rozhodují, kterého pacienta je smysluplné ještě udržovat naživu, a kterého nechat napospas osudu. Pro jejich psychiku je to enormní zátěž, která nemá v moderní historii obdoby. Navzdory tomu všemu jim ale aspoň částečně svítá na lepší časy.

Klesající počet obětí?

Zatím ještě není známo, kdy konkrétně dosáhneme vrcholu, byť se to očekává už v řádu několika málo dnů. Italský epidemiolog Pierluigi Lopalco se dokonce nechal slyšet, že předvídat takový vývoj mohou leda ti, kteří umí věštit z křišťálové koule. I tak ale statistiky posledních dnů vykazují klesající počet obětí, přičemž lze očekávat pokračování tohoto pozitivního trendu. Itálie v tomto směru alespoň částečně kontrastuje s Francií a Španělskem, v němž je počet obětí ještě pořád poměrně vysoký.

I tak ale italské úřady varují před přílišným optimismem a i tamní vláda se snaží velmi přísná opatření zvolňovat hodně, ale opravdu hodně pozvolna, pokud vůbec. Zatímco dříve bylo povoleno opouštět obydlí pouze na nákup nebo do zaměstnání, a to pouze s vyplněným formulářem, dnes už mohou rodiče jít s dětmi alespoň na krátkou procházku. O pobytu v parcích nebo přírodě si na rozdíl od Čechů mohou Italové stále mohou nechat zdát.

Stabilizace zdravotnictví?

Pokud jde o samotný koronavirus způsobující onemocnění Covid-90, tak ten se může u některých pacientů projevit bez příznaků. O to víc je nebezpečný, protože roznašeč může nevědomky nakazit až tři osoby ve svém okolí. V přibližně 80 % případů má lehký průběh a u 15 % se mohou objevit dýchací potíže, které vyžadují hospitalizaci. U zbývajících 5 % hrozí život ohrožující stavy. Právě přetíženost zdravotnictví je jedním z hlavních argumentů pro přijímání restrikcí, jejichž účelem není epidemii koronaviru zastavit, nýbrž jí pouze dostat pod kontrolu za, pokud možno, co nejmenších ztrát. 

Právě zde můžeme vidět další pozitivní vývoj, a to postupně se snižující počet infikovaných, kteří vyžadují hospitalizaci na jednotkách intenzivní péče, případně na plicní ventilaci. Tento fenomén byl zaznamenán nejen v Itálii, nýbrž i ve Francii a Španělsku. Sice ještě pořád nelze bouchnout šampaňským, ale i tak lze očekávat, že pokud se tento trend udrží i v následujících týdnech, budou i tyto nejpostiženější země pomalu a jistě utahovat kohoutky. Ve srovnání s Českem a jinými státy, které situaci dostaly pod relativní kontrolu, to ale bude trvat přeci jenom déle.

Související

Více souvisejících

Francie Španělsko Itálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 2 hodinami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy