Světová média přetřásají Babiše v kauze Pandora Papers

Fotografie českého premiéra Andreje Babiše se dnes objevuje na prvních stranách řady prestižních zahraničních médií v důsledku kauzy Pandora Papers. V ní investigativní novináři z řady zemí zveřejnili odtajněné dokumenty o podezřelých finančních transakcích řady politických lídrů včetně Babiše, který si podle dokumentů pořídil v roce 2009 luxusní zámeček na jihu Francie prostřednictvím složité sítě offshoreových firem.

Andrej Babiš

"Zámeček přivádí českého premiéra do problémů," píše na titulní straně svého webu prestižní německý list Süddeutsche Zeitung společně s velkou fotografií Babiše v čepici s nápisem Silné česko. Kauza dominuje i tištěné verzi listu, na jehož titulní straně se rovněž objevuje Babišův portrét.

Tématu se podrobně věnuje rovněž francouzský list Le Monde. Babiš v jeho hlavním článku o kauze stojí na prvním místě mezi světovými lídry, kterých se nový únik utajovaných finančních informací týká. Kauza figuruje rovněž na hlavní straně francouzské rozhlasové stanice RFI, jež si v titulku pokládá otázku, zda se Spojené státy stávají novým daňovým rájem.

Český premiér se objevuje rovněž na titulní straně britského listu The Guardian, který o jeho kauze vydal rovněž samostatný článek.

Ve Spojených státech o případu informuje především list The Washington Post, který má Babišovu fotografii na hlavní straně svého webu, přičemž premiérův portrét dominuje hlavnímu článku, který prestižní list k tématu vydal. Babiš se v koláži objevuje vedle chilského prezidenta Sebastiána Piňery, keňského prezidenta Uhury Kenyatty a jordánského krále Abdalláha II., jichž se nová odhalení rovněž dotýkají.

Německá média: Babiš je před volbami pod tlakem kvůli kauze skrytých nákupů

Sliby českého premiéra Andreje Babiše být jiný než jeho předchůdci, se drolí, nově analyzované dokumenty ukazují, že si přes offshoreové společnosti pořídil nemovitosti v jižní Francii. Napsal to německý deník Süddeutsche Zeitung (SZ) v reakci na zjištění Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů. Podle zpravodajské relace Tagesschau veřejnoprávní televize ARD přišlo pro Babiše odhalení ve špatný čas, neboť tento týden čekají Česko parlamentní volby. Také agentura DPA uvedla, že favorit voleb Babiš se dostal pod tlak, aby své počínání vysvětlil.

"Babiš si koupil reprezentativní nemovitosti v roce 2009 za 15 milionů eur (tehdy 381 milionů korun). Potud je to pro bohatého člověka normální. Na tomto nákupu je ale jen máloco normálního," napsal Süddeutsche Zeitung o nemovitostech včetně zámečku Bigaud, které si podle investigativních novinářů Babiš koupil přes anonymní a krycí struktury.

List SZ, který se podílel na investigativním projektu Pandora Papers, jehož cílem je rozplést využívání offshoreových společností, uvedl, že peníze na Babišovy francouzské nemovitosti proudily přes skořápkové firmy ve Washingtonu, Monaku a na Britských Panenských ostrovech. "Všechny tyto firmy kontroluje Andrej Babiš, který nákup ukryl za takto nákladný konstrukt. Českým úřadům to ale tento člověk, který se vždy stavěl proti zkorumpovaným elitám, zamlčel," uvedl deník. Dodal, že podle expertů lidé takovýto systém převodů používají třeba i k praní špinavých peněz. "Co chtěl ukrýt?" položil si SZ otázku.

"Babiš se v minulosti veřejně stavěl do role obránce transparentnosti a bojovníka proti korupci," uvedl Tagesschau s tím, že český premiér jako politik očividně českým úřadům v rozporu s předpisy nevyzradil svou účast v offshoreových firmách. "Odhalení přichází pro Babiše ve špatný čas," dodal s odkazem na nadcházející parlamentní volby.

Na kolizi voleb a kauzy upozorňuje i DPA, která Babiše označuje za jednoho z řady politiků odhalených v projektu Pandora Papers. "Obvinění ho dostihla jen několik dní před parlamentními volbami v této členské zemi Evropské unie," napsala agentura. Je to případ z roku 2009, tedy z doby před vstupem multimiliardáře do politiky," dodala.

O kauze podobně informovala také rozhlasová stanice Deutschlandradio, která uvedla, že Babiš odmítl, že by udělal něco nelegálního. Zmínila i premiérovo tvrzení, že celá záležitost je jen pokusem ho očernit a ovlivnit nadcházející parlamentní volby.

Německá mediální skupina RND, která svůj dnešní článek o Babišovi doplnila fotografií s premiérovými billboardy a jeho volebním mottem "Až do roztrhání těla", uvedla, že kauze pro českého ministerského předsedu znamená krátce před volbami další nesnáze. Problémy, se kterými se Babiš těsně před volbami potýká, zaznamenal i magazín Stern.

Merkelová poděkovala Turecku za pomoc s migrací, kritizovala porušování…

16.10.2021 17:51 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes poděkovala po setkání s tureckým prezidentem Recepem…

Podle nového rakouského kancléře Schallenberga je vládní koalice křehká

16.10.2021 16:22 Nový rakouský kancléř Alexander Schallenberg připustil, že vládní koalice, kterou tvoří jeho…

V Litvě se plní nemocnice nakaženými, většina je jich neočkovaná

16.10.2021 14:25 Dvě ze tří největších nemocnic v litevské metropoli Vilniusu přestaly kvůli přetížení pacienty s…

Kaczyński chce zákon k řešení krize kolem migrantů

16.10.2021 13:36 Polsko by mělo mít nový právní prostředek k regulaci situace na hranici, přes kterou se z Běloruska…

Náctiletý s puškou z lega spustil v německém Lindau rozsáhlý zásah policie

16.10.2021 12:18 Rozsáhlou policejní akci spustil náctiletý chlapec, který se v maskáčích a s puškou z lega…

V Německu přibylo dalších 10 949 případů koronaviru

16.10.2021 07:53 V Německu přibylo dalších 10.949 případů koronaviru, tedy zhruba o 2000 více než před týdnem. Po…

Francie chce motivovat k očkování, končí s bezplatnými testy na koronavirus

15.10.2021 18:39 Francie ode dneška nenabízí bezplatné testy na koronavirus lidem, kteří nejsou očkovaní proti…

Pfizer a BioNTech podaly u EMA žádost o schválení vakcíny pro děti od pěti…

15.10.2021 16:40 Farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech podaly Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA)…

Předsedové SPD, FDP a Zelených chtějí zahájit jednání o nové koalici

15.10.2021 14:11 Lídři německých sociálních demokratů (SPD), liberálů (FDP) a Zelených se dohodli, že zahájí…

Itálii zachvátily protesty a stávky kvůli povinnosti mít covidový pas

15.10.2021 12:34 Stávky a protesty provází dnes v Itálii začátek platnosti nového opatření, kvůli kterému se lidé…

Související:

Právě se děje

reklama