Světová média: Trumpova hanba, útok na demokracii, pokus o puč ve Washingtonu

Pokus o puč, útok na demokracii či Trumpovo hanebné finále. Takovými titulky dnes německá média informují o středečních násilnostech v USA, které zachvátily budovu Kapitolu, sídla amerického Kongresu. Do zákonodárného sboru pronikl dav příznivců dosluhujícího republikánského prezidenta Donalda Trumpa, aby zabránil potvrzení loňských listopadových voleb. V nich Trumpa porazil demokrat Joe Biden.

Příznivci prezidenta Trumpa vtrhli do Kapitolu. (6.1.2021)
doporučujeme

Trump se s porážkou odmítá smířit a své příznivce burcuje tvrzením, že mu bylo vítězství ukradeno. Podle magazínu Der Spiegel je otázkou, zda ještě existuje naděje na lepší Ameriku.

Bulvární deník Bild, který je nejprodávanějším v Německu, dnes napsal, že Amerika zažívá chvíle veliké ostudy. "Politici z celého světa jsou šokováni útokem Trumpových příznivců na Kapitol ve Washingtonu. Mnozí to považují za útok na demokracii," uvedl Bild. List připomenul slova některých amerických zákonodárců, kteří akci označili za pokus o puč.

Magazín Der Spiegel v komentáři uvádí, že odpovědnost za dění má Trump, který už před Vánocemi vyzýval své přívržence , aby se ve Washingtonu 6. ledna zúčastnili velkého protestu. "Buďte tam a buďte rozzuření!" napsal tehdy podle časopisu prezident. "A zuřivé to bylo," dodal Der Spiegel.

zdroj: YouTube

"Armáda fanatických Trumpových přívrženců vzala útokem Kapitol, sídlo amerického Kongresu, který ten den měl oficiálně a s konečnou platností potvrdit vítězství Joea Bidena," napsal Der Spiegel. Jindy formální hlasování obou kongresových komor ale skončilo evaukací zákonodárců, neboť prostory Kapitolu se staly dějištěm anarchistických scén, uvedl magazín. "Neuvěřitelné výjevy," poznamenal Der Spiegel.

Magazín se rovněž pozastavil nad tím, že Trump se ve videoposelství a v tweetech davu zastal a vyzval, aby si lidé tento den pamatovali. "Na tento den bude ale vzpomínat celá Amerika. Znepokojivé obrázky se vtisknou do kolektivní paměti Spojených států jako den hanby, kdy na instituce druhé nejstarší demokracie světa zaútočil běsnící dav," napsal Der Spiegel.

V dalším komentáři Der Spiegel poukazuje na to, že středeční dění ve Washingtonu byli dosud lidé zvyklí vídat v jiných zemích. "Takové scény lidé znají z padlých států a represivních režimů. Ne z USA, které se pyšní tím, že jsou kolébkou a ochráncem západních demokracií," dodal magazín.

"To, co se ve Washingtonu stalo, není Amerika, rozhodně ne," napsal list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Podle deníku se stalo novým dnem Trumpova prezidentství to, že tisíce Trumpových přívrženců obsadily symbol americké demokracie. "A jen několik hodin předtím Trump před svými stoupenci jen přiléval olej do ohně, v den, kdy senátoři a kongresmani chtěli a měli splnit svou ústavní povinnost," uvedl FAZ. Ten poznamenal, že díl viny nesou i ti republikáni, kteří se zastávají Trumpa. "Prezidenta, který se vzpírá uznat porážku a který možná není při smyslech," dodal.

O ostudě podobně jako jiná německá média dnes psal i list Süddeutsche Zeitung, který násilné události ve Washingtonu označil za puč šílenství. "Je to ostuda Washingtonu," napsal deník. "Pokud se právní stát tomuto prezidentovi konečně nepostaví, pak prohrál," dodal.

Guardian: Ve Washingtonu se odehrál pokus o puč

"Prezident Spojených států se ve středu postavil do čela puče. Skutečná lůza se pokusila o státní převrat v podobě násilných výtržností, při nichž vtrhli do budovy Kapitolu," píše přední britský deník. Pokusem o puč však podle něj bylo už předchozí zpochybňování výsledků voleb volenými republikány na schůzi, která měla formálně výsledky potvrdit. "Venkovní dav by neexistoval bez politiků uvnitř," píše The Guardian.

Také liberální švédský list Dagens Nyheter píše o puči a sahá i k tvrdším výrazům. "Je velmi obtížné účastníky označit jinak než jako teroristy," píše periodikum. "Jediní, kteří se ze scén ve Washingtonu mohou radovat, jsou nepřátelé USA. Je to vrchol pokusů rozštěpit Západ, což léta podněcovala zejména Moskva," dodal Dagens Nyheter.

"Byl to opravdový pokus o převrat, podněcovaný mužem, který nese na papíře odpovědnost za ochranu USA a jejich demokracie: Donaldem J. Trumpem. Trump je zcela zjevně tak velkým nebezpečím pro americkou demokracii, že by měl být sesazen a trestně stíhán," soudí dánský Politiken.

Australský deník The Age viní z násilností Trumpa: "Tím, že Trump odmítl akceptovat pokojný přechod moci, zašpinil krevní oběh americké politiky a nevyhnutelně vyvolal násilí."

"Trumpovo lhaní o volebním podvodu vedle katastrofálního přístupu ke koronavirové pandemii zajistí, že do amerických dějin vejde jako jeden z nejhorších prezidentů - a možná jako vůbec nejhorší. Kromě morálního selhání končí své prezidentství politickým selháním," píše The Age.

Italská La Repubblica píše, že středa byla v USA temný, ale zároveň také uklidňující den pro americkou demokracii. Poukazuje mimo jiné na vyjádření vůdce republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella a viceprezidenta Mikea Pence, kteří se odmítli podílet na zpochybňování výsledků voleb. "Americká demokracie ve včerejší zkoušce nervů prokázala, že ještě má obranné síly vzdorující autoritářským impulsům prezidenta, který je ochoten učinit vše pro to, aby nemusel opustit Bílý dům," uvedla La Repubblica.

Španělský deník El País napsal, že "obdivuhodná demokracie Spojených států zažila jednu ze svých nejtemnějších hodin". "Poučení pro všechny západní demokracie nemůže být jasnější: Cena za polarizaci je extrémně vysoká," varuje El País.

Švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung (NZZ) označil scény z Kapitolu za skandál, který "neodráží primárně stav USA, ale stav jejich prezidenta". "Úkolem republikánů i demokratů v příštích letech bude odpojit se od Trumpovy sféry vlivu a od extremistických elementů jeho přívrženců a připoutat k sobě převážnou část jeho voličské základny, miliony zcela normálních amerických občanů," domnívá se NZZ.

"Je jasné, že útok na Kapitol bude mít na celém světě velký dopad. Ať se to vyvine jakkoli, je to velká rána americké demokracii. Celý systém nyní bude zpochybňován. Nehledě na to, zda lze tento vývoj nějak logicky zdůvodnit, zůstává především zjištění, že zemřela víra ve volby ve státě, který tvrdil, že exportuje demokracii do dalších zemí. To je nejen pro USA černý den," napsal belgický deník De Tijd.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 10:25 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Estonsko má poprvé v čele vlády ženu

25.01.2021 20:38 Estonsko má poprvé v čele vlády ženu. Nástupcem Jüriho Ratase, který před necelými dvěma týdny…

Německá vláda varuje před "temným mrakem" mutací

25.01.2021 20:31 Lidé v Německu se musí podle německé vlády připravit na rychlé rozšíření vysoce nakažlivých mutací…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama