Světová média: Trumpova hanba, útok na demokracii, pokus o puč ve Washingtonu

Pokus o puč, útok na demokracii či Trumpovo hanebné finále. Takovými titulky dnes německá média informují o středečních násilnostech v USA, které zachvátily budovu Kapitolu, sídla amerického Kongresu. Do zákonodárného sboru pronikl dav příznivců dosluhujícího republikánského prezidenta Donalda Trumpa, aby zabránil potvrzení loňských listopadových voleb. V nich Trumpa porazil demokrat Joe Biden.

Příznivci prezidenta Trumpa vtrhli do Kapitolu. (6.1.2021)

Trump se s porážkou odmítá smířit a své příznivce burcuje tvrzením, že mu bylo vítězství ukradeno. Podle magazínu Der Spiegel je otázkou, zda ještě existuje naděje na lepší Ameriku.

Bulvární deník Bild, který je nejprodávanějším v Německu, dnes napsal, že Amerika zažívá chvíle veliké ostudy. "Politici z celého světa jsou šokováni útokem Trumpových příznivců na Kapitol ve Washingtonu. Mnozí to považují za útok na demokracii," uvedl Bild. List připomenul slova některých amerických zákonodárců, kteří akci označili za pokus o puč.

Magazín Der Spiegel v komentáři uvádí, že odpovědnost za dění má Trump, který už před Vánocemi vyzýval své přívržence , aby se ve Washingtonu 6. ledna zúčastnili velkého protestu. "Buďte tam a buďte rozzuření!" napsal tehdy podle časopisu prezident. "A zuřivé to bylo," dodal Der Spiegel.

zdroj: YouTube

"Armáda fanatických Trumpových přívrženců vzala útokem Kapitol, sídlo amerického Kongresu, který ten den měl oficiálně a s konečnou platností potvrdit vítězství Joea Bidena," napsal Der Spiegel. Jindy formální hlasování obou kongresových komor ale skončilo evaukací zákonodárců, neboť prostory Kapitolu se staly dějištěm anarchistických scén, uvedl magazín. "Neuvěřitelné výjevy," poznamenal Der Spiegel.

Magazín se rovněž pozastavil nad tím, že Trump se ve videoposelství a v tweetech davu zastal a vyzval, aby si lidé tento den pamatovali. "Na tento den bude ale vzpomínat celá Amerika. Znepokojivé obrázky se vtisknou do kolektivní paměti Spojených států jako den hanby, kdy na instituce druhé nejstarší demokracie světa zaútočil běsnící dav," napsal Der Spiegel.

V dalším komentáři Der Spiegel poukazuje na to, že středeční dění ve Washingtonu byli dosud lidé zvyklí vídat v jiných zemích. "Takové scény lidé znají z padlých států a represivních režimů. Ne z USA, které se pyšní tím, že jsou kolébkou a ochráncem západních demokracií," dodal magazín.

"To, co se ve Washingtonu stalo, není Amerika, rozhodně ne," napsal list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Podle deníku se stalo novým dnem Trumpova prezidentství to, že tisíce Trumpových přívrženců obsadily symbol americké demokracie. "A jen několik hodin předtím Trump před svými stoupenci jen přiléval olej do ohně, v den, kdy senátoři a kongresmani chtěli a měli splnit svou ústavní povinnost," uvedl FAZ. Ten poznamenal, že díl viny nesou i ti republikáni, kteří se zastávají Trumpa. "Prezidenta, který se vzpírá uznat porážku a který možná není při smyslech," dodal.

O ostudě podobně jako jiná německá média dnes psal i list Süddeutsche Zeitung, který násilné události ve Washingtonu označil za puč šílenství. "Je to ostuda Washingtonu," napsal deník. "Pokud se právní stát tomuto prezidentovi konečně nepostaví, pak prohrál," dodal.

Guardian: Ve Washingtonu se odehrál pokus o puč

"Prezident Spojených států se ve středu postavil do čela puče. Skutečná lůza se pokusila o státní převrat v podobě násilných výtržností, při nichž vtrhli do budovy Kapitolu," píše přední britský deník. Pokusem o puč však podle něj bylo už předchozí zpochybňování výsledků voleb volenými republikány na schůzi, která měla formálně výsledky potvrdit. "Venkovní dav by neexistoval bez politiků uvnitř," píše The Guardian.

Také liberální švédský list Dagens Nyheter píše o puči a sahá i k tvrdším výrazům. "Je velmi obtížné účastníky označit jinak než jako teroristy," píše periodikum. "Jediní, kteří se ze scén ve Washingtonu mohou radovat, jsou nepřátelé USA. Je to vrchol pokusů rozštěpit Západ, což léta podněcovala zejména Moskva," dodal Dagens Nyheter.

"Byl to opravdový pokus o převrat, podněcovaný mužem, který nese na papíře odpovědnost za ochranu USA a jejich demokracie: Donaldem J. Trumpem. Trump je zcela zjevně tak velkým nebezpečím pro americkou demokracii, že by měl být sesazen a trestně stíhán," soudí dánský Politiken.

Australský deník The Age viní z násilností Trumpa: "Tím, že Trump odmítl akceptovat pokojný přechod moci, zašpinil krevní oběh americké politiky a nevyhnutelně vyvolal násilí."

"Trumpovo lhaní o volebním podvodu vedle katastrofálního přístupu ke koronavirové pandemii zajistí, že do amerických dějin vejde jako jeden z nejhorších prezidentů - a možná jako vůbec nejhorší. Kromě morálního selhání končí své prezidentství politickým selháním," píše The Age.

Italská La Repubblica píše, že středa byla v USA temný, ale zároveň také uklidňující den pro americkou demokracii. Poukazuje mimo jiné na vyjádření vůdce republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella a viceprezidenta Mikea Pence, kteří se odmítli podílet na zpochybňování výsledků voleb. "Americká demokracie ve včerejší zkoušce nervů prokázala, že ještě má obranné síly vzdorující autoritářským impulsům prezidenta, který je ochoten učinit vše pro to, aby nemusel opustit Bílý dům," uvedla La Repubblica.

Španělský deník El País napsal, že "obdivuhodná demokracie Spojených států zažila jednu ze svých nejtemnějších hodin". "Poučení pro všechny západní demokracie nemůže být jasnější: Cena za polarizaci je extrémně vysoká," varuje El País.

Švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung (NZZ) označil scény z Kapitolu za skandál, který "neodráží primárně stav USA, ale stav jejich prezidenta". "Úkolem republikánů i demokratů v příštích letech bude odpojit se od Trumpovy sféry vlivu a od extremistických elementů jeho přívrženců a připoutat k sobě převážnou část jeho voličské základny, miliony zcela normálních amerických občanů," domnívá se NZZ.

"Je jasné, že útok na Kapitol bude mít na celém světě velký dopad. Ať se to vyvine jakkoli, je to velká rána americké demokracii. Celý systém nyní bude zpochybňován. Nehledě na to, zda lze tento vývoj nějak logicky zdůvodnit, zůstává především zjištění, že zemřela víra ve volby ve státě, který tvrdil, že exportuje demokracii do dalších zemí. To je nejen pro USA černý den," napsal belgický deník De Tijd.

Zeman doporučil Lipavskému odstoupit z kandidatury. Fiala na nominacích…

07.12.2021 16:56 Prezident Miloš Zeman na dnešním dopoledním jednání v Lánech doporučil Janu Lipavskému (Piráti),…

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Omikron téměř jistě nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta delta

07.12.2021 22:02 Je "téměř jisté", že koronavirová varianta omikron nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta…

Němečtí poslanci zvolili nového kancléře, je jím Scholz

08.12.2021 10:41 Aktualizováno Spolkový sněm dnes zvolil sociálního demokrata Olafa Scholze novým německým kancléřem. Scholz…

Německo zaznamenalo nejvíce zemřelých s covidem-19 od února

08.12.2021 08:14 Německo eviduje za poslední den 69.601 nových případů koronavirové nákazy, což je méně než před…

Další země zavádí či zvažují povinné očkování proti covidu, nakažených…

07.12.2021 21:59 V Evropě stále přibývá nakažených koronavirem, některé země proto dál zpřísňují protiepidemická…

Pokud by Rusko opět napadlo Ukrajinu, je EU připravena uvalit na něj další…

07.12.2021 17:36 Pokud by Rusko opět napadlo Ukrajinu, je Evropská unie připravena uvalit na něj další sankce.…

Slovensko prodlouží stávající lockdown, zavede distanční výuku a otevře…

07.12.2021 16:10 Aktualizováno Slovensko prodlouží stávající zákaz vycházení s výjimkami, nyní uzavřené prodejny ale budou moci od…

Státy EU se shodly na daňové reformě. Zlevnit mohou léky či ekologické…

07.12.2021 16:00 Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než…

Polsko zpřísňuje. Zavádí povinné očkování pro vybrané profese

07.12.2021 15:45 Aktualizováno V Polsku bude od 1. března povinné očkování proti covidu-19 pro lékaře, učitele a příslušníky…

Neočkovaní Rakušané budou v lockdownu i po konci uzávěry, uvedl kancléř

07.12.2021 15:42 Aktualizováno Rakušané neočkovaní proti covidu-19 zůstanou v lockdownu i poté, co příští týden v souladu s…

Scholz: Bezpečnost je založena na dodržování principů, a tím je…

07.12.2021 12:06 Aktualizováno Budoucí německý kancléř Olaf Scholz trvá na nedotknutelnosti hranic Ukrajiny, respektování územní…

Na Slovensku přibylo nejvíce úmrtí na covid-19 od letošního března

07.12.2021 10:59 Na Slovensku přibylo za pondělí 104 úmrtí na onemocnění covid-19, nejvíce za jeden den od letošního…

Související:

Právě se děje

reklama