Světový den svobody tisku: Deutsche Welle ocenila novináře stíhané za informování o covid-19

Německá televizní stanice Deutsche Welle (DW) udělila letos svou Cenu za svobodu slova 17 novinářům ze 14 zemí, kteří byli zatčeni či jinak perzekuovaní kvůli tomu, že informovali o pandemii covidu-19. Informovala o tom dnes DW na svých internetových stránkách. Právě na dnešek připadá Světový den svobody tisku.

Wu-chan
doporučujeme

"Cena Freedom of Speech Award 2020 je věnována všem odvážným novinářům ve světě, kteří trpí represemi kvůli svým zprávám o pandemii," komentoval letošní cenu generální ředitel Deutsche Welle Peter Limbourg. "Občané všech zemí mají právo na přístup k pravdivým informacím," dodal k ceně, kterou DW uděluje od roku 2015.

Jedním ze 17 oceněných je čínský právník a aktivista Čchen Čchiou-š', který loni informoval o protestech v Hongkongu a posléze dělal rozhovory se zdravotníky v čínské provincii Wu-chan, původním ohnisku nynější pandemie.

Čchen zmizel 9. února, krátce poté, co na youtube zveřejnil video, na němž mimo jiné řekl: "Dokud budu žít, budu dál informovat o tom, co jsem viděl a slyšel. Nebojím se smrti. Komunistická strano, myslíš, že se tě bojím?" DW ocenila i další dva čínské novináře, z nichž jeden je rovněž pohřešovaný od 9. února.

Mezi oceněnými je i turecká novinářka Nurcan Baysalová, která čelí ve své zemi dvěma trestním stíháním za "podněcování k nepřátelství a nenávisti" za to, že kritizovala reakci turecké vlády na šíření koronaviru. Cenu DW dostal i Ismet Çigit, šéfredaktor tureckého serveru Ses Kocaeli, který byl v březnu zatčen za zprávu o úmrtí dvou lidí nakažených koronavirem. Později byl z vězení propuštěn.

DW ocenila také novináře z Ugandy, Jordánska, Indie, Kambodže, Íránu, Ruska, Běloruska, Slovinska či Srbska. Cenu dostal i venezuelský novinář Darvinson Rojas, který strávil ve vězení 12 dní za informování o šíření koronaviru ve Venezuele. Propuštěn byl na kauci 2. dubna a nyní čelí také obvinění z "podněcování k nenávisti".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Německo výrazně urychlí očkování, zapojí se 75 tisíc lékařů

08.03.2021 21:48 Německo chce tento a příští měsíc výrazně urychlit očkování obyvatel proti covidu a na začátku…

Papež František zvažuje cestu na Slovensko

08.03.2021 20:46 Papež František dnes oznámil, že se v září vydá do Maďarska. Naznačil také, že při této…

Brusel chce mít zastávky MHD pojmenované po ženách

08.03.2021 20:15 Bruselský dopravní podnik na dnešní Mezinárodní den žen přejmenoval deset stanic metra po slavných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama