Svoboda projevu v Polsku ohrožena. Prokuratura šetří, zda rodina nezhanobila vlajku

Polská prokuratura začala vyšetřovat, zda jedna varšavská rodina veřejně zhanobila polskou vlajku, když si ji vyvěsila na balkón společně se symbolem hnutí nazvaného Strajk Kobiet (Ženská stávka) v podobě červeného blesku. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž je to poslední z incidentů, které vyvolávají otázky ohledně svobody projevu v době vlády konzervativního kabinetu.

Polská ambasáda
doporučujeme

Polská policie podle agentury o víkendu bez příkazu k domovní prohlídce vešla do domu rodiny a vlajku s bleskem z balkónu sundala. Mluvčí prokuratury Aleksandra Skrzyniarzová později oznámila, že prokuratura vyšetřuje, zda rodina porušila právo, které zakazuje hanobení, ničení nebo poškozování státních symbolů, včetně vlajky. Za takový trestný čin přitom hrozí až rok vězení.

Lidé, kteří hnutí Strajk Kobiet podporují, argumentují tím, že symbol blesku vlajku neuráží a tvrdí, že na polské vlajce se v minulosti objevily i jiné symboly, které nezpůsobily takovou kontroverzi. Obávají se, že jde spíše o pokus zasít v protivládních protestujících strach. Najdou se však i lidé, kteří se domnívají, že odteď bude vidět na dalších protestech více polských vlajek s červeným bleskem, píše AP.

Hnutí Strajk Kobiet už několik let organizuje v Polsku protesty proti zpřísňování potratového zákona. Po říjnovém verdiktu ústavního soudu, který označil za protiústavní část zákona o potratech, která dovoluje přerušení těhotenství v případě vážných vývojových vad plodu, zorganizovalo řadu dalších demonstrací. Navzdory pandemii covidu-19 se jich zúčastnily statisíce lidí.

Polsko má už nyní jedny z nepřísnějších protipotratových zákonů v Evropě, verdikt ústavního soudu v podstatě znamená, že nově zůstanou povoleny interrupce pouze v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu. Rozhodnutí zatím v platnost nevstoupilo.

Verdikt nedávno kritizoval i Evropský parlament. Omezení je podle něj dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici. Polský ústavní soud je totiž složený převážně ze soudců nominovaných konzervativní vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), jež se o zpřísnění zákazu interrupcí zasazovala.

AP dnes v souvislosti se svobodou projevu zároveň připomněla případ tří žen, které v Polsku čelí obžalobě za to, že Pannu Marii na plakátu ozdobily svatozáří v barvě duhy, symbolem hnutí za práva sexuálních menšin. Za urážku náboženského cítění jim nyní hrozí až dva roky vězení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise hodlá zkoumat schvalované kvóty na české potraviny

21.01.2021 18:59 Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh…

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 16:45 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Maďarsko předběžně schválilo vakcínu AstraZeneca, ale i Sputnik V

21.01.2021 16:42 Maďarské úřady předběžně schválily očkovací látku od firmy AstraZeneca a také ruskou vakcínu…

V Portugalsku se zpřísní restrikce, zemí se šíří britská mutace

21.01.2021 16:13 Portugalská vláda chystá další zpřísnění protiepidemických opatření. Nově by se měly uzavřít školy,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama