Švýcarsko má 10 tisíc nakažených koronavirem, v Rakousku se plní jednotky intenzivní péče

Ve Švýcarsku překonal počet případů nákazy koronavirem hranici 10.000, v Rakousku je nakažených přes 6000. Nové bilance dnes zveřejnily švýcarský zdravotnický úřad a rakouské ministerstvo zdravotnictví. V obou sousedních zemích vzrostl i počet obětí nemoci, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje: ve Švýcarsku na 161, v Rakousku na 42. Rakouská veřejnoprávní stanice ORF upozornila, že je v zemi nyní také 110.000 lidí, kteří trpí sezónní chřipkou.

Ve Švýcarsku, které do statistiky počítá i případy ze sousedního Lichtenštejnska, se nákaza koronavirem potvrdila již u 10.714 lidí. Za posledních 24 hodin tak počet nakažených vzrostl o více než tisíc.

Nejpostiženějším zůstává kanton Ticino, jehož jižní cíp leží jen zhruba padesát kilometrů od jedněch z nejpostiženějších italských měst: Milána a Bergama. Na 100.000 obyvatel z Ticina hlásí téměř 393 nakažených. Druhým kantonem s nejvyšším počtem nakažených na 100.000 obyvatel je Vaud/Waadt, který rovněž sousedí se severní Itálií. Na třetím a čtvrtém místě jsou velká města Basilej a Ženeva.

Ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku od počátku epidemie provedli už 91.400 testů na nemoc COVID-19. Pozitivních bylo 14 procent.

Počet potvrzených případů nákazy se za posledních 24 hodin zvýšil také v Rakousku a to na 6001, tedy téměř o 14 procent, uvádí ministerstvo zdravotnictví. Ve srovnání úterý a středy byl nárůst zhruba 18procentní, o den dříve činil 24 procent.

Nejvíce potvrzených případů nákazy v Rakousku hlásí nadále spolková země Tyrolsko (1593), která sousedí s Itálií, tedy nejpostiženější evropskou zemí. Na druhém místě statistiky infikovaných jsou Horní Rakousy (1022), které hraničí s Jihočeským krajem. Hlavní město Vídeň má 734 případů, a je tak po Dolních Rakousech až na čtvrtém místě v počtu infikovaných.

Na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo za posledních 24 hodin dalších dvanáct lidí, a celkem si tak v Rakousku onemocnění vyžádalo již 42 obětí. Uzdravilo se 112 pacientů.

Podle veřejnoprávní stanice ORF od středečního rána výrazně vzrostl počet lidí, o které musí lékaři pečovat na jednotkách intenzivní péče. Zatímco ve středu jich bylo 26, dnes ráno jich je již 96. Celkem je kvůli zdravotním problémům po nakažení koronavirem v rakouských nemocnicích 542 lidí. Ostatní se léčí doma.

Pro případ potřeby je nyní k dispozici 12.000 dodatečných lůžek pro nemocné. Brzy by měl jejich počet stoupnout na 20.000. Podle rakouského ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera jsou ale dál volné kapacity i na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích. "To je dobrý start," řekl ministr a naznačil, že Rakousko je stále na počátku epidemie.

Situaci kolem koronaviru komplikuje i skutečnost, že v Rakousku stále neskončila sezóna chřipky. Tímto onemocněním v současnosti trpí přes 110.000 lidí. Právě kombinace chřipky a nemoci COVID-19 představuje podle ORF zátěž pro rakouské zdravotnictví.

Od počátku epidemie nemoci COVID-19 provedlo Rakousko, které má 8,9 milionu obyvatel, téměř 36.000 testů. Místní úřady se chtějí v následujících dnech dostat až na 15.000 testů denně.

Na celém světě se koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo přes 487.000 lidí. Více než 22.000 jich zemřelo. Přes 117.000 lidí se uzdravilo.

Související

Stockholm

Švýcarsko plánuje mírovou konferenci o Ukrajině, bez Ruska

Švýcarsko plánuje konferenci o Ukrajině, která se uskuteční ve dnech 15. a 16. června s cílem podpořit mírový proces. Informaci poskytla dnes švýcarská vláda podle agentury Reuters. Rusko, které je vedeno válkou proti Ukrajině již přes dva roky, se však na této konferenci nezúčastní.

Více souvisejících

Švýcarsko lichtenštejnsko Rakousko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

Pavel navrhl dva kandidáty na ústavní soudce, je mezi nimi Jiří Přibáň

Prezident Petr Pavel v pondělí navrhl další dva kandidáty na ústavní soudce, kterými jsou Jiří Příbáň a Tomáš Langášek. Pavel už od loňského nástupu do funkce hlavy státu jmenoval celkem osm nových členů Ústavního soudu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy