Syndrom Grety? Šéf diplomacie EU si rýpl do mladých aktivistů, teď se kaje

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes na svém twitterovém účtu zveřejnil omluvu po výroku, kterým zpochybňoval upřímnost mládežnických protestů za razantnější boj proti změnám klimatu. Při debatě v Bruselu mimo jiné naznačoval, že mladí aktivisté si neuvědomují dopady opatření, po kterých volají, a zmínil se o "syndromu Grety" v odkaze na Švédku Gretu Thunbergovou.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Josep Borrell
doporučujeme

"Právě se vracím z návštěvy Spojených států a chtěl bych se omluvit všem, kdo se mohli cítit dotčeni mojí nevhodnou poznámkou o důležitém mládežnickém hnutí boje proti změnám klimatu," napsal šéf unijní diplomacie a někdejší španělský ministr zahraničí.

Pobouření vyvolala jeho slova ze středeční diskuse v Evropském parlamentu. "Představa, že mladí lidé jsou vážně oddaní boji proti klimatické změně - můžeme tomu říkat 'syndrom Grety' - dovolte mi, abych ji zpochybnil," citoval 72letého Borrella web Politico.

"Rád bych věděl, jestli si mladí lidé pochodující v Berlíně a požadující opatření proti klimatické změně uvědomují, co je taková opatření budou stát," pokračoval politik, přičemž zmínil snižování životních standardů a "kompenzace" pro polské horníky.

Proti těmto výrokům se ohradila europoslanecká frakce zelených, přičemž Borrellova slova označila za "nepřijatelná ze strany představitele EU". Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont se zase tázal, jak uvedené výroky zapadají do plánů Evropské komise, která chce mimo jiné do roku 2050 učinit z EU uhlíkově neutrální společenství.

Jako "naprosto směšné" hodnotila při páteční demonstraci v Bruselu Borrellovy úvahy o ceně zelené politiky 18letá aktivistka Anuna de Weverová. "Všichni vědci říkají, že když neuděláme nic, bude nás to stát ještě mnohem víc," řekla agentuře AFP.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Starostové zakázali lidem ve Francii onemocnět

19.02.2020 15:42 Symbolické nařízení, které s ironickou nadsázkou zakazuje lidem chodit k lékaři, přijala skupina…

Airbus zrecykluje první obří A380. Udělá z něj visačky

19.02.2020 15:34 První obří letoun Airbus A380, který byl nasazen do provozu v roce 2007, čeká recyklace. Bude…

Bizarní obstrukce trvá. Slovenský parlament je paralyzován

19.02.2020 13:28 Aktualizováno Slovenská sněmovna ani dnes nezahájila rozpravu k sociálnímu balíčku a k istanbulské úmluvě o…

Nelegální migranti se valí přes ČR do Německa. Pochází hlavně z těchto tří…

19.02.2020 12:49 Migranti, kteří nelegálně překračují hranice z Česka do Německa, nejčastěji pocházejí z Turecka,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama