Tahanice skončily. Ostatky diktátora Franka budou exhumovány ve čtvrtek

Ostatky diktátora Franciska Franka budou exhumovány z baziliky v památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu tento čtvrtek. Podle agentury AFP to dnes oznámila španělská vláda, která považuje za nedůstojné, aby Franco zůstal pohřben na stejném místě jako téměř 34.000 obětí z obou táborů občanské války z let 1936-1939.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Francisco Franco
doporučujeme

Ostatky budou přemístěny na hřbitov Mingorrubio na madridském předměstí El Pardo, kde je pohřbena i Frankova manželka Carmen Polová. Tato akce se uskuteční "za přítomnosti diktátorovy rodiny", upřesnila vláda ve svém prohlášení.

Občanskou válku rozpoutal pučem společně s dalšími důstojníky právě Franco. Za tři roky v konfliktu zemřelo zhruba půl milionu lidí. Exhumace byla předmětem dlouholetých debat a předchozí pravicová vláda se k ní neměla, ač ji k tomu v roce 2017 vyzval parlament.

Odstranění ostatků generála Franka z Údolí padlých nakonec schválila loni vláda premiéra Pedra Sáncheze krátce po svém nástupu do úřadu a poté ji potvrdil i parlament. Letos kabinet stanovil termín 10. června, ale nejvyšší soud exhumaci pozastavil, dokud se nevyřeší stížnost rodiny. Své rozhodnutí zdůvodnil obavou, aby se ostatky nepřemisťovaly víckrát v případě, že soud stížnosti proti exhumaci vyhoví. To se ale nestalo.

Francisco Franco, který zemřel v roce 1975, má ve Španělsku stále dost příznivců. Obdivují ho mimo jiné za to, jak jako obránce katolické víry čelil komunistům, či za to, že ušetřil zemi bojů ve druhé světové válce.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

18.11.2019 21:05 Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama