Termín prezidentských voleb v Polsku nejasný, sejm schválil korespondenční hlasování

Dolní komora polského parlamentu dnes schválila vládou navržený zákon, který všeobecně umožňuje hlasovat v prezidentských volbách korespondenčním způsobem. Volby, které v zemi kvůli koronaviru vyvolaly velké spory, se ale po dohodě šéfů stran vládní koalice v původním termínu 10. května konat nebudou.

Andrzej Duda
doporučujeme

Předseda hlavní vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se se šéfem menšího koaličního uskupení Jaroslawem Gowinem na odkladu dohodli až ve středu večer, když hrozilo, že PiS dnes pro zákon nezíská v Sejmu dostatečnou podporu. Nový termín voleb zatím není jasný, podle portálu 300polityka.pl se uvažuje o 12. červenci.

Novelu volebního zákona v úterý večer odmítla horní komora Senát, který ovládá opozice, a poslal ji zpět Sejmu.

PiS hlasování prostřednictvím pošty prosazuje kvůli nynější epidemii nemoci covid-19, ale Gowinovo uskupení k tomu mělo výhrady. Nebylo jasné, jak se při dnešním hlasování k novele postaví jeho poslanci. Hrozila krize ve vládnoucí národně-konzervativní formaci, která by ještě prohloubila nynější chaos na polské politické scéně.

Na konání prezidentských voleb v květnu Kaczyńského strana trvala vzhledem k tomu, že podle průzkumů by v nich byl nyní jasným favoritem stávající šéf státu Andrzej Duda, kterého PiS podporuje. Odklad tudíž pro Dudu znamená určitou ztrátu aktuální výhody.

Opozice žádá, aby se volby teď nekonaly, chce jejich několikaměsíční odklad i proto, že kvůli restrikcím zavedeným proti prudkému šíření koronaviru nemohou její kandidáti vést předvolební kampaň. S výhradně korespondenčním způsobem hlasování opoziční politici nesouhlasí, protože podle nich není v souladu s principy spravedlivých voleb.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v Polsku: Prezidentem zřejmě zůstane Duda, opozice zvažuje soud

13.07.2020 09:11 Aktualizováno Současný polský prezident Andrzej Duda v nedělních volbách svůj post obhájil. Ukazují na to…

Německo hlásí 159 dalších případů koronaviru

13.07.2020 07:58 Počet potvrzených případů koronaviru v Německu za posledních 24 hodin vzrostl o 159 na 198.963.…

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy