Termín prezidentských voleb v Polsku nejasný, sejm schválil korespondenční hlasování

Dolní komora polského parlamentu dnes schválila vládou navržený zákon, který všeobecně umožňuje hlasovat v prezidentských volbách korespondenčním způsobem. Volby, které v zemi kvůli koronaviru vyvolaly velké spory, se ale po dohodě šéfů stran vládní koalice v původním termínu 10. května konat nebudou.

Andrzej Duda
doporučujeme

Předseda hlavní vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se se šéfem menšího koaličního uskupení Jaroslawem Gowinem na odkladu dohodli až ve středu večer, když hrozilo, že PiS dnes pro zákon nezíská v Sejmu dostatečnou podporu. Nový termín voleb zatím není jasný, podle portálu 300polityka.pl se uvažuje o 12. červenci.

Novelu volebního zákona v úterý večer odmítla horní komora Senát, který ovládá opozice, a poslal ji zpět Sejmu.

PiS hlasování prostřednictvím pošty prosazuje kvůli nynější epidemii nemoci covid-19, ale Gowinovo uskupení k tomu mělo výhrady. Nebylo jasné, jak se při dnešním hlasování k novele postaví jeho poslanci. Hrozila krize ve vládnoucí národně-konzervativní formaci, která by ještě prohloubila nynější chaos na polské politické scéně.

Na konání prezidentských voleb v květnu Kaczyńského strana trvala vzhledem k tomu, že podle průzkumů by v nich byl nyní jasným favoritem stávající šéf státu Andrzej Duda, kterého PiS podporuje. Odklad tudíž pro Dudu znamená určitou ztrátu aktuální výhody.

Opozice žádá, aby se volby teď nekonaly, chce jejich několikaměsíční odklad i proto, že kvůli restrikcím zavedeným proti prudkému šíření koronaviru nemohou její kandidáti vést předvolební kampaň. S výhradně korespondenčním způsobem hlasování opoziční politici nesouhlasí, protože podle nich není v souladu s principy spravedlivých voleb.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do ulic vyrazí tisíce policistů a vojáků. Podle Maďara opatření nestačí

28.02.2021 21:54 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. O půlnoci začnou platit v Česku nová opatření, podle…

Slovensko zavede částečný zákaz vycházení večer

28.02.2021 21:53 Slovensko od středy 3. března zavede obecný zákaz vycházení večer a částečně v noci, rozhodla na…

Německé spolkové země pošlou Česku 15 tisíc dávek vakcíny

28.02.2021 21:28 Tři německé spolkové země pošlou do České republiky 15.000 dávek vakcíny proti covidu-19.…

Maďarský premiér se nechal naočkovat čínskou vakcínou

28.02.2021 19:41 Maďarský premiér Viktor Orbán se dnes nechal naočkovat proti covidu-19 čínskou vakcínou od firmy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama