Terorista Amri zabil před třemi lety 12 lidí. Kriminalisté ho podcenili

Berlínská kriminální policie podcenila nebezpečnost odmítnutého tuniského žadatele o azyl Anise Amriho, který v prosinci 2016 při teroristickém útoku v německé metropoli zabil 12 lidí včetně jedné Češky. V parlamentním vyšetřovacím výboru, který okolnosti činu objasňuje, to dnes prohlásila tehdejší šéfka oddělení státní ochrany při berlínském zemském kriminálním úřadu Jutta Porzuceková.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Anis Amri
doporučujeme

Agentura DPA k tomu poznamenala, že kriminalisté z německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko berlínské kolegy upozorňovali na to, že Amri je mimořádně nebezpečný člověk, který by mohl spáchat teroristický čin. Berlín tehdy ale na Tunisana nahlížel jako na běžného kriminálníka.

Porzuceková, která před výbor předstoupila jako svědkyně, uznala, že z dnešního pohledu je jasné, že její úřad postupoval špatně. Dodala, že k chybnému postoji úřad dospěl na základě tehdejších znalostí. Amri byl podle ní tehdy jednou z mnoha osob, které úřady v Berlíně hodnotily jako možné bezpečnostní riziko. "Měli jsme jiné osoby, které se nám tehdy jevily jako více nebezpečné," uvedla.

Na dotaz, aby některé jmenovala, Porzuceková odpověděla, že si již nevzpomíná. K počtu osob hodnocených jako nebezpečné uvedla, že jich bylo v řádu desítek.

K Amrimu Porzuceková řekla, že se jeho jméno dozvěděla až po teroristickém útoku. Nevyloučila, že se o něm v minulosti s kolegy bavila, jméno si ale nezapamatovala.

Porzuceková vyšetřovacímu výboru dále řekla, že o jednotlivých případech byla informována jen do takové míry, nakolik to bylo nutné. Podrobnostem se totiž věnovali kolegové a podřízení, jejichž práci označila za samostatnou, velmi kompetentní a zodpovědnou.

Amri spáchal teroristický útok 19. prosince 2016, kdy vjel ukradeným kamionem do davu lidí na vánočním trhu v Berlíně. Při útoku, k němuž se později přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), zemřelo 12 lidí včetně jedné Češky. O čtyři dny později byl Amri zabit při přestřelce s policií v Itálii.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na řecko-turecké hranici zemřeli během krize dva migranti

03.04.2020 18:53 Při střetech na turecko-řecké hranici, kterou se v týdnech na přelomu února a března pokoušely…

Pomoc migrantům či seniorům. Lékaři bez hranic kvůli COVID-19 rozšiřují…

03.04.2020 18:04 Lékaři bez hranic/Médecins Sans Frontières (MSF) rozšiřují svou pomoc v boji s nemocí COVID-19…

Čtvrt milionu evropských občanů nemůže kvůli koronaviru domů, EU jim pomůže

03.04.2020 17:55 Přibližně čtvrt milionu občanů Evropské unie se dosud marně snaží dostat domů z mimoevropských zemí…

COVID-19: Itálie je na dobré cestě, karanténa ale potrvá nejspíš do května

03.04.2020 17:32 Itálie je podle tamních úřadů i epidemiologů vzhledem k optimistickému vývoji z posledních dní nyní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy