Terorista z Vídně jednal sám, zadržení jsou z rodin migrantů

Videa zachycující pondělní teroristický útok ve Vídni potvrdila, že atentátník jednal sám. Řekl to dnes na tiskové konferenci rakouský ministr vnitra Karl Nehammer. Přesto podle něj v rakouském hlavním městě dál platí zvýšený stupeň ohrožení bezpečnosti.

Rakouská policie, ilustrační fotografie

Čtrnáct osob zadržených v hodinách po útoku je podle ministra ve věku 18 až 28 let a všechny pocházejí z prostředí imigrantů. Podle agentury APA někteří ze zatčených už byli vyšetřováni v souvislosti s radikálním islámem. Kromě toho v úterý zadržely dva lidi v souvislosti s útokem také švýcarské úřady. Tamní ministryně spravedlnosti dnes řekla, že se s útočníkem patrně přátelili.

Dvacetiletý rodilý Vídeňan Kujtim Fejzulai, který měl kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii, v pondělí v centru Vídně zabil čtyři lidi a přes 20 jich zranil. Už dříve byl odsouzen kvůli teroristickému spolčení. Při pondělním útoku ho zastřelily zasahující jednotky.

Nehammer dnes řekl, že více než 20.000 videí od svědků a z průmyslových kamer už bylo vyhodnoceno, a záběry potvrdily domněnku, že pachatel jednal sám. Policie podle něj vyhodnotila více než terabyte dat. "Zároveň se ukázalo, s jakou brutalitou a krutostí pachatel postupoval," poznamenal dnes Nehammer k útočníkovi, který byl podle dřívějších informací vyzbrojen kalašnikovem, automatickou puškou, jednoruční střelnou zbraní a mačetou.

V hodinách po útoku bylo v Rakousku předběžně zadrženo 14 osob z prostředí útočníka. Je jim mezi 18 a 28 lety, pocházejí z prostředí migrantů a částečně mají občanství jiného státu, potvrdil dnes Nehammer. Atentátník Kujtim Fejzulai měl podle dřívějších sdělení rakouské a severomakedonské občanství. Jeho rodina pochází z oblasti obývané albánskou menšinou v Severní Makedonii.

Podle informací agentury APA jsou mezi zadrženými zjevně i osoby, které jsou nebo byly vyšetřovány kvůli podezření z členství v teroristické organizaci. Z žádostí o vazbu například vyplývá, že mezi zadrženými je i člověk, který Fejzulaie doprovázel v roce 2018 na neúspěšné cestě do Sýrie. Oba ale zadržely turecké úřady a vydaly je do Rakouska, kde byli odsouzeni k 22 a 21 měsícům za mřížemi.

Dalším zadrženým je údajně 18letý mladík z Bangladéše, který byl už v době pondělního útoku vyšetřován kvůli teroristickému spiknutí. Oba zadržení podle informací APA možná navštěvovali stejnou mešitu ve vídeňské ulici Hasnerstrasse, která byla několikrát zmiňována v souvislosti s islamistickou scénou, uvedla APA.

Mezi zadrženými je podle rakouské tiskové agentury dvanáct osob známých z islamistické scény. Jedním ze zatčených je údajně 21letý muž, na jehož matku byl napsaný automobil, s nímž Fejzulai vyrazil v polovině července na Slovensko s cílem opatřit si munici do útočné pušky AK47 (kalašnikov).

Podle úředních dokumentů, na něž se APA odvolává, nelze vyloučit, že jsou mezi zadrženými komplicové nebo osoby zasvěcené do plánů pondělního atentátu.

Policie curyšského kantonu v úterý oznámila, že ve Winterthuru byli v souvislosti s vídeňským útokem zadrženi dva Švýcaři ve věku 18 a 24 let. Oba muži byli zjevně přáteli pachatele pondělního teroristického útoku ve Vídni, řekla dnes švýcarská ministryně spravedlnosti Karin Kellerová-Sutterová. Dodala, že mladí muži se osobně setkali, neupřesnila však, kdy. "Úřady v úzké součinnosti vyšetřují povahu jejich vztahu," řekla Kellerová-Sutterová podle agentury Reuters. Oba muži zadržení ve Švýcarsku už jsou stíháni za spáchání dřívějších trestných činů.

Winterthur je známý mimo jiné tím, že několik mladých lidí se vztahem k místní mešitě, nyní uzavřené, se vydalo bojovat v řadách takzvaného Islámského státu do Sýrie, podotýká Reuters.

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Související:

Právě se děje