Terorista z Vídně jednal sám, zadržení jsou z rodin migrantů

Videa zachycující pondělní teroristický útok ve Vídni potvrdila, že atentátník jednal sám. Řekl to dnes na tiskové konferenci rakouský ministr vnitra Karl Nehammer. Přesto podle něj v rakouském hlavním městě dál platí zvýšený stupeň ohrožení bezpečnosti.

Rakouská policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Čtrnáct osob zadržených v hodinách po útoku je podle ministra ve věku 18 až 28 let a všechny pocházejí z prostředí imigrantů. Podle agentury APA někteří ze zatčených už byli vyšetřováni v souvislosti s radikálním islámem. Kromě toho v úterý zadržely dva lidi v souvislosti s útokem také švýcarské úřady. Tamní ministryně spravedlnosti dnes řekla, že se s útočníkem patrně přátelili.

Dvacetiletý rodilý Vídeňan Kujtim Fejzulai, který měl kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii, v pondělí v centru Vídně zabil čtyři lidi a přes 20 jich zranil. Už dříve byl odsouzen kvůli teroristickému spolčení. Při pondělním útoku ho zastřelily zasahující jednotky.

Nehammer dnes řekl, že více než 20.000 videí od svědků a z průmyslových kamer už bylo vyhodnoceno, a záběry potvrdily domněnku, že pachatel jednal sám. Policie podle něj vyhodnotila více než terabyte dat. "Zároveň se ukázalo, s jakou brutalitou a krutostí pachatel postupoval," poznamenal dnes Nehammer k útočníkovi, který byl podle dřívějších informací vyzbrojen kalašnikovem, automatickou puškou, jednoruční střelnou zbraní a mačetou.

V hodinách po útoku bylo v Rakousku předběžně zadrženo 14 osob z prostředí útočníka. Je jim mezi 18 a 28 lety, pocházejí z prostředí migrantů a částečně mají občanství jiného státu, potvrdil dnes Nehammer. Atentátník Kujtim Fejzulai měl podle dřívějších sdělení rakouské a severomakedonské občanství. Jeho rodina pochází z oblasti obývané albánskou menšinou v Severní Makedonii.

Podle informací agentury APA jsou mezi zadrženými zjevně i osoby, které jsou nebo byly vyšetřovány kvůli podezření z členství v teroristické organizaci. Z žádostí o vazbu například vyplývá, že mezi zadrženými je i člověk, který Fejzulaie doprovázel v roce 2018 na neúspěšné cestě do Sýrie. Oba ale zadržely turecké úřady a vydaly je do Rakouska, kde byli odsouzeni k 22 a 21 měsícům za mřížemi.

Dalším zadrženým je údajně 18letý mladík z Bangladéše, který byl už v době pondělního útoku vyšetřován kvůli teroristickému spiknutí. Oba zadržení podle informací APA možná navštěvovali stejnou mešitu ve vídeňské ulici Hasnerstrasse, která byla několikrát zmiňována v souvislosti s islamistickou scénou, uvedla APA.

Mezi zadrženými je podle rakouské tiskové agentury dvanáct osob známých z islamistické scény. Jedním ze zatčených je údajně 21letý muž, na jehož matku byl napsaný automobil, s nímž Fejzulai vyrazil v polovině července na Slovensko s cílem opatřit si munici do útočné pušky AK47 (kalašnikov).

Podle úředních dokumentů, na něž se APA odvolává, nelze vyloučit, že jsou mezi zadrženými komplicové nebo osoby zasvěcené do plánů pondělního atentátu.

Policie curyšského kantonu v úterý oznámila, že ve Winterthuru byli v souvislosti s vídeňským útokem zadrženi dva Švýcaři ve věku 18 a 24 let. Oba muži byli zjevně přáteli pachatele pondělního teroristického útoku ve Vídni, řekla dnes švýcarská ministryně spravedlnosti Karin Kellerová-Sutterová. Dodala, že mladí muži se osobně setkali, neupřesnila však, kdy. "Úřady v úzké součinnosti vyšetřují povahu jejich vztahu," řekla Kellerová-Sutterová podle agentury Reuters. Oba muži zadržení ve Švýcarsku už jsou stíháni za spáchání dřívějších trestných činů.

Winterthur je známý mimo jiné tím, že několik mladých lidí se vztahem k místní mešitě, nyní uzavřené, se vydalo bojovat v řadách takzvaného Islámského státu do Sýrie, podotýká Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zběsilá jízda v Trevíru: Řidič zabil i devítitýdenní dítě. Nové informace…

02.12.2020 10:31 Řidič vozu, který vjel v úterý na pěší zónu v Trevíru, s policií spolupracuje a vypovídá.…

Francie zavede kontroly na hranicích u lyžařských středisek

02.12.2020 10:22 Francie zavede náhodné kontroly na hranicích, které jsou v blízkosti lyžařských středisek v…

V Německu zemřelo na covid 487 pacientů za den, nejvíc od počátku epidemie

02.12.2020 08:25 Německé úřady za 24 hodin zaznamenaly 487 úmrtí v souvislosti s covidem-19, od počátku epidemie jde…

V Trevíru muž úmyslně najel autem na pěší zónu. Pět mrtvých, mnoho…

01.12.2020 22:01 Aktualizováno Ve městě Trevíru (Trier) na západě Německa dnes vjelo auto na pěší zónu. Zemřelo pět lidí a nejméně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama