Luxus, který si nemůžeme dovolit. Hrozí smrtící epidemie, zní z Británie

NÁZOR - Absence strachu ze smrtelných onemocnění je z historického pohledu luxusem, konstatuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník dodává, že ačkoliv si tento luxus užívá většina Britů, nese s sebou přehnané uspokojení, které je jedním z důvodů, proč klesá počet dětí postupujících běžné očkování.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Očkování
doporučujeme

Trend je jasný

Britské veřejné zdravotnictví minulý týden upozornilo, že počet anglických dětí, které podstoupí základní očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, meziročně poklesl z 91,2 na 90,3 %, konstatuje The Guardian. Zdůrazňuje, že pokles trvá již pět let v řadě.

Velká Británie se tak vzdaluje cílu nastaveném Světovou zdravotnickou organizací (WHO) ve výši 95 % očkované populace, kdy se dá mluvit o kolektivní imunitě, která brání nákazám, uvádí editorial. připomíná, že minulý měsíc WHO odebrala po dvou letech Británii status země bez spalniček, protože ve Spojeném království loni zaznamenali na tisíc případů onemocnění, což je dvojnásobek oproti roku 2016, přičemž příušnice jsou na podobném vzestupu.

"Je cosi mimořádně znepokojivého na společnosti, která se rozhodne nebránit se infekci," pokračuje britský deník. Upozorňuje, že nemluvíme o nějakém novém patogenu, ale britské veřejné zdravotnictví má prostředky, kterými dokáže nemoci bránit.

Jejich odmítání tedy ukazuje jiný trend, šíření toxických dezinformací na internetu a odmítání vědy v kultuře, která devalvuje racionalismus a odbornost, varuje renomovaný server. Vysvětluje, že jasně vyvrácená podezření a strašidelné zvěsti, že očkování způsobuje autismus, dosáhly vrcholu na přelomu tisíciletí, ale poté, co tuto lež potlačila fakta, oživla na internetu a stala se součástí širšího šíření strachu a podvodu.

Rodiče hledající informace o očkování na Googlu či Facebooku jsou vystaveni záplavě pseudovědecky maskovaných lží, varuje The Guardian. Dodává, že část z nich je motivována snahou mastičkářů a šarlatánů vydělat, část souvisí s paranoidními weby extrémní levice i pravice, zatímco část lidí z různých důvodů prostě očkování nevěří, ač bychom si přáli opak.

Bitvu lze vyhrát

Technologičtí giganti váhají s regulací tohoto prostoru protože antiočkovací kultura přiživuje lukrativní reklamu, poukazuje editorial. Upozorňuje, že v tomto se střetává tvrzení provozovatelů sociálních sítí o jejich zodpovědnosti s jejich komerčními zájmy.

"Protiočkovací obsah možná nezahrnuje projevy nenávisti či glorifikaci terorismu, ale pořád jde o hazard s veřejným zdravím a podle toho je nutné jej regulovat," pokračuje prestižní deník. Kvituje, že některé firmy na tuto hrozbu reagují, ale dodává, že opatření zatím nejsou dostatečná.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Potřeba obnovit kolektivní imunitu také nutí vlády, aby zvážily aktivnější opatření, deklaruje The Guardian. Řadí mezi ně povinné očkování či požadavek předložit potvrzení o něm coby podmínku pro nástup do školek a škol.

Tato opatření by přinesla další byrokracii a riziko kontraproduktivní antisystémové reakce, připouští renomovaný server. Dodává, že jde o závažné námitky, ale ty neobstojí ve chvíli, kdy je přínosem zabránění epidemii a záchran životů.

V ideálním případě by k obraně před zmíněnými nemocemi stačila informační kampaň doprovázená efektivní postnatální péčí, soudí britský deník. Podotýká, že ne všichni odpůrci očkování jsou militantně antivědečtí a někteří jsou pouze zmatení a náchylní k přesvědčování.

"Při správných metodách lze lépe pomoci faktům vyhrát bitvu, než se příkazy ukážou jako nutné," věří The Guardian. Varuje však, že může přijít chvíle, že vlády budou muset určit linii a ohlásit, že odmítání očkování je luxus, který si naše společnost nemůže dále dovolit.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aféra Gorila opět straší Slovensko, unikla skandální nahrávka o korupci

14.10.2019 12:19 Bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka se spolu s dalšími dvěma osobami pokusil…

Polská vládnoucí strana PiS převálcovala konkurenci, v sejmu budou i…

14.10.2019 12:00 Aktualizováno Po sečtení asi 91 procent hlasů odevzdaných v nedělních parlamentních volbách v Polsku má vládnoucí…

Španělský soud přísně potrestal katalánské politiky. Barbarství, soptí…

14.10.2019 11:54 Aktualizováno Španělský nejvyšší soud dnes vynesl vysoké tresty vězení pro katalánské politiky za neústavní…

Razie po teroru v Paříži: Policie zatkla pět lidí včetně kontroverzního…

14.10.2019 10:47 Policie dnes u Paříže zadržela pět lidí z okolí pachatele útoku nožem na policejní prefektuře ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama