Thunbergová vyzvala Merkelovou k důraznějšímu boji za klima

Německá kancléřka Angela Merkelová musí spolu s dalšími světovými politiky přistupovat ke klimatické krizi jako k jakékoli jiné krizi. Při dnešním jednání v Berlíně k tomu kancléřku vyzvala švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová. Její belgická kolegyně Adélaïde Charlierová na tiskové konferenci dodala, že Merkelová přislíbila být statečnější. Kancléřka tiskové prohlášení ke schůzce s aktivistkami neplánuje.

Greta Thunbergová
doporučujeme

"Chceme, aby lidé vystoupili ze své komfortní zóny a aby byli stateční," řekla po jednání novinářům Thunbergová. "Chceme, aby vůdci převzali odpovědnost a klimatickou krizi řešili jako každou jinou krizi," uvedla. "Merkelová slíbila, že se vynasnaží být statečnější," dodala Charlierová.

Thunbergovou a Charlierovou na jednání s Merkelovou doprovodily ještě německá aktivistka Luisa Neubauerová a jejich belgická kolegyně Anuna de Weverová. Před příchodem na schůzku je uvítala asi dvacetičlenná skupina příznivců s transparenty. "Jsme tady a jsme slyšet, protože nám kradete budoucnost," skandovali příznivci Thunbergové na adresu politiků, když dívky přicházely za Merkelovou.

Schůzka s Merkelovou, která se podle kancléřství konala na žádost aktivistek, se uskutečnila přesně dva roky ode dne, kdy se Thunbergová rozhodla upřednostnit klimatické protesty přes školní výukou. "Bylo to přání paní Neubauerové, proto jsem nechtěla rozhovoru bránit, naopak mě těší, když mohu přání k setkání dostát," řekla ještě před jednáním Merkelová, která dnes odpoledne navštíví francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v jeho letní přímořské rezidenci.

"Chceme kancléřce říct, že se klimatické krizi musí postavit především teď, neboť Německo předsedá Evropské unii," napsaly dívky v článku v magazínu Der Spiegel, který byl zveřejněn před dnešní schůzkou.

"Evropská unie musí konečně jednat, Německo se musí ujmout iniciativy: Investice do fosilní energetiky musí skončit, ekocida musí být trestána. Potřebujeme závazné emisní limity," uvedly aktivistky ve zmíněném článku.

Portál Focus před setkáním připomněl, že to bude svého druhu jistá obdoba summitu, protože se potkávají nejznámější aktivistka světa s nejmocnější ženou světa, jak časopis Forbes označuje Merkelovou. Focus si položil zároveň otázku, zda se 17letá Thunbergová, která je proslulá neústupností, pokusí 66leté mistryni politických kompromisů udělit kázání. Na přání novinářů, aby popsala atmosféru schůzky, reagovala Thunbergová slovy, že kancléřka byla "milá a přátelská".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid na Slovensku: Padl nový rekord v počtu nakažených za den

23.09.2020 17:04 Aktualizováno Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní denní přírůstek potvrzených nových případů nákazy…

Navalnyj byl propuštěn z berlínské nemocnice

23.09.2020 16:56 Aktualizováno Ruského opozičního politika Alexeje Navalného propustili v úterý z berlínské nemocnice. S odvoláním…

Německo má 1769 nových případů koronaviru, šéf diplomacie Maas je v…

23.09.2020 16:51 Aktualizováno Německo za poslední den zaznamenalo na své území 1769 nových pozitivních nálezů na koronavirus.…

Eiffelova věž je opět otevřená, výhrůžka bombou se nepotvrdila

23.09.2020 16:39 Aktualizováno Provoz Eiffelovy věže v Paříži byl obnoven po dnešní 14:00 hodině SELČ. Nepotvrdilo se totiž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama