Time for action. Začne 25. klimatická konference OSN. Vyslyší výzvy mladých lidí?

V Madridu začne v pondělí 2. prosince Konference OSN o změnách klimatu (COP25), jejímž tématem budou způsoby uplatňování pařížské klimatické dohody z roku 2015 a obecně boj proti globálnímu oteplování. Schůzka potrvá do 13. prosince. Konference se koná pod heslem #Time for action, které zdůrazňuje, že je čas jednat.

Ilustrační foto

Otázkou ale zůstává, zda účastníci vyslyší výzvy milionů mladých lidí, kteří v posledních měsících vycházejí do ulic inspirováni šestnáctiletou švédskou aktivistkou Gretou Thunbergovou, aby přiměli politiky k důslednější ochraně životního prostředí a snižování emisí.

Pařížská klimatická dohoda stanovila za cíl udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období, a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně. Součástí dokumentu jsou závazky jednotlivých zemí omezit emise skleníkových plynů, které mají státy od roku 2015 každých pět let aktualizovat. Madridská klimatická konference tak zahájí klíčové období trvající do konce roku 2020, během kterého musí zhruba 200 signatářů dohody představit nové národní klimatické cíle.

Podle analytiků však nelze nové zásadní přísliby ohledně snižování emisí očekávat přímo na konferenci v Madridu. Evropská unie či největší světový znečišťovatel ovzduší Čína své nové plány na ochranu klimatu pravděpodobně nesdělí před polovinou příštího roku. Nové závazky přitom podle expertů musejí být podstatně ambicióznější než dosud. Program OSN pro životní prostředí vydal tento týden zprávu, v níž varuje, že pokud by se země držely svých stávajících slibů ohledně snižování emisí, stouply by teploty do konce století o 3,2 stupně, což by mělo pro klima ničivé důsledky.

Má-li se dodržet cíl zvýšení teplot maximálně o 1,5 stupně, bude třeba globální emise mezi lety 2020 a 2030 snižovat o 7,6 procenta ročně. Zatím ale emise každý rok dále rostou a nic nenaznačuje, že by mohly v nadcházejících letech začít klesat. Spojené státy navíc tento měsíc oznámily, že zahájily proces odstoupení od klimatické dohody.

Podle prezidenta Donalda Trumpa tento závazek poškozuje americkou ekonomiku, protože dostatečně neřeší vypouštění emisí v konkurenčních zemích, jako je Čína či Indie. Zatímco USA se v dohodě zavázaly snížit emise oxidu uhlíku do roku 2025 o 26 až 28 procent ve srovnání s úrovní v roce 2005, závazkem Číny je začít snižovat emise oxidu uhličitého kolem roku 2030.

Jedním z hlavních předmětů jednání bude na madridské konferenci složitá a značně kontroverzní otázka obchodování s emisemi. Jejím základním principem je umožnit zemi, která vypustila do ovzduší méně CO2, než jí bylo dovoleno, prodat ušetřené emise jiné zemi a napomoci jí tímto způsobem splnit její závazky. Podle odborníků je kromě jiného zapotřebí zajistit transparentnost těchto obchodů.

Na stůl se dostane i další konfliktní téma, a sice finanční podpora rozvojovým zemím, která by jim měla pomoci čelit následkům změn klimatu a umožnit omezit emise místního průmyslu. Vyspělé země se zavázaly, že tyto příspěvky do roku 2020 zvýší na 100 miliard dolarů ročně, čehož se ale stále nepodařilo dosáhnout. Rozvojové země navíc žádají urychlit rozhovory o financování ztrát a škod způsobených nepříznivými dopady klimatických změn. Ty budou podle nevládních organizací v roce 2030 dosahovat 300 miliard dolarů ročně.

Letošní klimatická konference OSN, jejíhož zahájení se za ČR zúčastní premiér Andrej Babiš, se měla původně konat v Chile; tato jihoamerická země ale na poslední chvíli pořadatelství zrušila kvůli pokračujícím protivládním demonstracím. To zkomplikovalo plány švédské aktivistky Thunbergové, která se v srpnu na jachtě přeplavila přes Atlantik z Evropy do Ameriky a měla v úmyslu na konferenci vystoupit. Thunbergová, která odmítá neekologické cestování letadlem, se nyní plaví zpět do Evropy. Ve španělské metropoli by se také ráda 6. prosince připojila k velké klimatické demonstraci. Zatím ale není jasné, zda vše stihne.

Vysoce postavený kandidát na britského velvyslance v NATO ztratil…

03.08.2021 21:56 Vysoce postavený úředník, který v červnu ztratil utajované dokumenty britského ministerstva obrany,…

Tisíce lidí utíkají z domovů. Řecko spaluje masivní požár

03.08.2021 21:15 Území několika obcí severně od Atén dnes zachvátil velký požár. Své domovy musely opustit tisíce…

Při střelbě v jižním Švédsku byli těžce zraněni nejméně tři lidé

03.08.2021 19:57 Nejméně tři lidé byli dnes těžce zraněni při střelbě ve městě Kristianstad na jihu Švédska. Zranění…

Macron na sítích vyzdvihuje Francouze jako vynálezce očkování

03.08.2021 17:24 "Očkování, to je francouzské, vymyslel ho Louis Pasteur, už je to nějakou chvíli, a pomohlo vymýtit…

Stopy hackerského útoku, který vyřadil systémy italského regionu, směřují…

03.08.2021 16:14 Stopy hackerského útoku na systémy italského regionu Lazio podle vyšetřovatelů směřují do Německa.…

Plně očkovaná je v EU polovina všech obyvatel. Další na druhou dávku čekají

03.08.2021 14:41 Vakcínou proti covidu-19 je v zemích Evropské unie plně očkovaná polovina obyvatel. Alespoň jednu…

Bavorskou koalicí otřásá spor o očkování, konflikt Södera s vicepremiérem…

03.08.2021 12:10 Dlouhodobý spor mezi bavorským premiérem Markusem Söderem a tamním vicepremiérem Hubertem…

V Německu opět přibylo více případů koronaviru než před týdnem

03.08.2021 08:13 V Německu za uplynulý den přibylo 1766 případů koronavirové infekce, informoval dnes Institut…

Macron chce na sociálních sítích vyvracet falešné informace o očkování

02.08.2021 19:55 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na instagramu vyzval uživatele sociálních sítí, aby se…

Němci nabídnou ohroženým třetí dávku vakcíny a podpoří očkování dětí

02.08.2021 19:21 Aktualizováno Německo ohrožené skupiny obyvatel naočkuje třetí dávkou vakcíny proti nemoci covid-19 a rovněž…

Související:

Právě se děje