Timmermans má jasno: EU by měla přijmout přísnější klimatickou politiku

Kandidát na post místopředsedy Evropské komise (EK) Frans Timmermans hodlá předložit legislativní návrh, aby EU do roku 2030 omezila emise nejméně o 50 procent. Řekl to při dnešním slyšení před europoslanci. Podle současných plánů si EU stanovila, že emise proti hodnotám z roku 1990 sníží o 40 procent. Nizozemec Timmermans má v budoucí Evropské komisi dohlížet nad klimaticky odpovědnou politikou označenou jako Zelená dohoda pro Evropu.

Frans Timmermans
doporučujeme

V prvních 100 dnech v úřadu chce Timmermans přijít s návrhem, na jehož základě by v budoucí evropské legislativě byl zakotven cíl uhlíkové neutrality k roku 2050. Řekl také, že se urychleně pustí do práce na zavedení daně za znečišťování ovzduší, kterou by platily firmy ze zemí, kde požadavky na ochranu klimatu nejsou tak přísné jako v unii. V této záležitosti bude Timmermans spolupracovat s navrženým eurokomisařem pro hospodářství, Italem Paolem Gentilonim.

Agentura Reuters k tomu napsala, že některé evropské firmy z energeticky náročných odvětví vyjádřily plánům na zavedení daně za znečišťování ovzduší podporu. Tyto daně by jim pomohly vyrovnat se s konkurencí ze zemí mimo EU, kde jsou předpisy ohledně ochrany ovzduší mírnější, a výrobní náklady proto nižší. Vše ale podle nich bude záležet na konečné podobě nového opatření, jehož přijetí a zavedení prý může trvat roky.

Dlouhodobým klimatickým plánům unie se minulý týden v pátek věnovali ministři životního prostředí jednotlivých členských zemí. Členské země visegrádské čtyřky (Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko) a další státy na této schůzce prosadily, aby EU na prosincové klimatické konferenci v Chile jako svůj závazek ponechala cíl snížit emise do roku 2030 o 40 procent. Některé státy požadovaly ambicióznější klimatickou politiku.

Slyšení ve výborech europarlamentu dnes před Timmermansem absolvovali další dva kandidáty na post místopředsedy EK. Šlo o Lotyše Valdise Dombrovskise, který má mít na starosti hospodářství a finanční služby, a Dánku Margrethe Vestagerovou, která má v týmu šéfky komise Ursuly von der Leyenové zajistit připravenost Evropy na digitální věk a bdít nad konkurenčním prostředím.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok u bývalé redakce Charlie Hebdo: Dva zranění, ministr ho má za…

25.09.2020 21:55 Aktualizováno Muž ozbrojený sekáčkem dnes nedaleko někdejšího sídla redakce satirického časopisu Charlie Hebdo v…

Ve Francii se nákaza koronavirem potvrdila už u půl milionu lidí

25.09.2020 20:54 Ve Francii se od počátku epidemie koronavirová nákaza prokázala už u více než půl milionu lidí. Za…

Pobaltské státy své sankce rozšířily na další běloruské činitele

25.09.2020 20:38 Aktualizováno Estonsko, Litva a Lotyšsko dnes rozšířily o stovku počet běloruských činitelů, kterým zakázaly…

Německo už považuje za epidemicky rizikové celé Česko

25.09.2020 19:45 Aktualizováno Německo nově považuje za epidemicky rizikovou celou Českou republiku. Dnes večer to oznámil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama