Timmermans má jasno: EU by měla přijmout přísnější klimatickou politiku

Kandidát na post místopředsedy Evropské komise (EK) Frans Timmermans hodlá předložit legislativní návrh, aby EU do roku 2030 omezila emise nejméně o 50 procent. Řekl to při dnešním slyšení před europoslanci. Podle současných plánů si EU stanovila, že emise proti hodnotám z roku 1990 sníží o 40 procent. Nizozemec Timmermans má v budoucí Evropské komisi dohlížet nad klimaticky odpovědnou politikou označenou jako Zelená dohoda pro Evropu.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Frans Timmermans
doporučujeme

V prvních 100 dnech v úřadu chce Timmermans přijít s návrhem, na jehož základě by v budoucí evropské legislativě byl zakotven cíl uhlíkové neutrality k roku 2050. Řekl také, že se urychleně pustí do práce na zavedení daně za znečišťování ovzduší, kterou by platily firmy ze zemí, kde požadavky na ochranu klimatu nejsou tak přísné jako v unii. V této záležitosti bude Timmermans spolupracovat s navrženým eurokomisařem pro hospodářství, Italem Paolem Gentilonim.

Agentura Reuters k tomu napsala, že některé evropské firmy z energeticky náročných odvětví vyjádřily plánům na zavedení daně za znečišťování ovzduší podporu. Tyto daně by jim pomohly vyrovnat se s konkurencí ze zemí mimo EU, kde jsou předpisy ohledně ochrany ovzduší mírnější, a výrobní náklady proto nižší. Vše ale podle nich bude záležet na konečné podobě nového opatření, jehož přijetí a zavedení prý může trvat roky.

Dlouhodobým klimatickým plánům unie se minulý týden v pátek věnovali ministři životního prostředí jednotlivých členských zemí. Členské země visegrádské čtyřky (Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko) a další státy na této schůzce prosadily, aby EU na prosincové klimatické konferenci v Chile jako svůj závazek ponechala cíl snížit emise do roku 2030 o 40 procent. Některé státy požadovaly ambicióznější klimatickou politiku.

Slyšení ve výborech europarlamentu dnes před Timmermansem absolvovali další dva kandidáty na post místopředsedy EK. Šlo o Lotyše Valdise Dombrovskise, který má mít na starosti hospodářství a finanční služby, a Dánku Margrethe Vestagerovou, která má v týmu šéfky komise Ursuly von der Leyenové zajistit připravenost Evropy na digitální věk a bdít nad konkurenčním prostředím.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná kompro nahrávka? Babiš neskutečně zuřil. Novinář prozradil pikantní…

22.10.2019 23:11 Aktualizováno Slovensko žije kauzou kolem spisu Gorila. Investigativní novinář Marek Vagovič píšící pro server…

Brexit opět odložen? Johnson u poslanců pohořel, přijetí zákona se posouvá

22.10.2019 23:07 Britský premiér Boris Johnson dnes pozastavil projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě.…

Evropské země se shodly na zákazu pesticidu škodlivého pro včely

22.10.2019 22:09 Členské státy Evropské unie podpořily návrh na zákaz používání pesticidu thiakloprid, který je…

Barnier bude za EU vyjednávat smlouvy po brexitu

22.10.2019 20:14 Brexitový vyjednávací tým Evropské komise v čele s Michelem Barnierem bude od poloviny listopadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama