Tisíce Bulharů demonstrovaly proti vládě, před parlamentem vypukly potyčky

Tisíce Bulharů se dnes před sídlem parlamentu v Sofii sešly na jednom z největších protestů během dvou měsíce demonstrací, požadujících odstoupení premiéra Bojka Borisova. Oznámila to agentura Reuters.

Bojko Borisov
doporučujeme

Mezi demonstranty a policií vypukly potyčky. Policisté použili pepřové spreje a několik demonstrantů zatkli.

Demonstranti naopak házeli vejce, jablka a odpadky na přísně střeženou budovu parlamentu. Podle náčelníka policie v hlavním městě byly asi dvě desítky strážců zákona zasaženy neznámou látkou, kterou proti nim demonstranti použili.

Demonstrace se sešla u příležitosti prvního zasedání parlamentu po letní přestávce. Demonstranti akci označili za "velké národní povstání" v odpovědi na vládní záměr přijmout novelu ústavy.

Demonstranti obviňují trojnásobného premiéra Borisova (61), že selhal v boji proti korupci, která narušuje právní stát a přináší výhody mocným magnátům v nejchudší zemi Evropské unie.

Prezident Rumen Radev v parlamentu vyzval Borisovovu středopravou vládu k odstoupení a apeloval na poslance, aby návrh nové ústavy odmítli. "Nebyla to absence nové ústavy, co lidi přivedlo do ulic, ale nedostatek morálky ve vedení, rozpadání státnosti a korupce," prohlásil.

Borisov slíbil, že odstoupí, pokud parlament schválí jeho návrh na svolání Velkého národního shromáždění, které by mělo schvalovat novou ústavu. Není však pravděpodobné, že získá dost hlasů, aby prosadil svůj plán, poznamenal Reuters. Demonstranti i opoziční strany premiérův návrh odmítli jako trik, jehož cílem je déle udržet Borisova ve funkci.

Bulharsko, které vstoupilo do Evropské unie v roce 2007, řadí nevládní organizace Transparency International mezi nejvíce zkorumpované členské státy. Dosud žádný vysoce postavený hodnostář nebyl kvůli obvinění z korupce odsouzen.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německý expert nastínil další vývoj koronaviru. Prozradil, k čemu dojde…

30.09.2020 22:00 Aktualizováno Covidu se v dohledné době pravděpodobně nezbavíme. Podle německého experta je ale šance, že se…

Španělsko chystá uzavření měst včetně Madridu

30.09.2020 21:50 Španělsko dnes v rámci boje s koronavirem schválilo nová opatření týkající se cestování do měst…

Kaczyński bude vicepremiérem polské vlády, koalice si prochází krizí

30.09.2020 19:05 Aktualizováno Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se stane členem…

Nizozemská vláda přehodnotila názor na roušky, doporučení se rozšiřuje

30.09.2020 18:33 Nizozemská vláda dnes doporučila občanům, aby nosili roušky na veřejných místech, kde není možné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama