Tisíce Bulharů demonstrovaly proti vládě, před parlamentem vypukly potyčky

Tisíce Bulharů se dnes před sídlem parlamentu v Sofii sešly na jednom z největších protestů během dvou měsíce demonstrací, požadujících odstoupení premiéra Bojka Borisova. Oznámila to agentura Reuters.

Bojko Borisov
doporučujeme

Mezi demonstranty a policií vypukly potyčky. Policisté použili pepřové spreje a několik demonstrantů zatkli.

Demonstranti naopak házeli vejce, jablka a odpadky na přísně střeženou budovu parlamentu. Podle náčelníka policie v hlavním městě byly asi dvě desítky strážců zákona zasaženy neznámou látkou, kterou proti nim demonstranti použili.

Demonstrace se sešla u příležitosti prvního zasedání parlamentu po letní přestávce. Demonstranti akci označili za "velké národní povstání" v odpovědi na vládní záměr přijmout novelu ústavy.

Demonstranti obviňují trojnásobného premiéra Borisova (61), že selhal v boji proti korupci, která narušuje právní stát a přináší výhody mocným magnátům v nejchudší zemi Evropské unie.

Prezident Rumen Radev v parlamentu vyzval Borisovovu středopravou vládu k odstoupení a apeloval na poslance, aby návrh nové ústavy odmítli. "Nebyla to absence nové ústavy, co lidi přivedlo do ulic, ale nedostatek morálky ve vedení, rozpadání státnosti a korupce," prohlásil.

Borisov slíbil, že odstoupí, pokud parlament schválí jeho návrh na svolání Velkého národního shromáždění, které by mělo schvalovat novou ústavu. Není však pravděpodobné, že získá dost hlasů, aby prosadil svůj plán, poznamenal Reuters. Demonstranti i opoziční strany premiérův návrh odmítli jako trik, jehož cílem je déle udržet Borisova ve funkci.

Bulharsko, které vstoupilo do Evropské unie v roce 2007, řadí nevládní organizace Transparency International mezi nejvíce zkorumpované členské státy. Dosud žádný vysoce postavený hodnostář nebyl kvůli obvinění z korupce odsouzen.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pfizer dočasně omezí dodávky vakcíny do Evropy. Země chtějí vysvětlení

15.01.2021 18:27 Aktualizováno Farmaceutická firma Pfizer dočasně omezí dodávky své vakcíny proti nemoci covid-19 do Evropy,…

Koronavirus přispěl k vyšší úmrtnosti v Německu či ve Francii

15.01.2021 18:11 Úmrtnost v Německu a Francii byla loni výrazně nad průměrem posledních let, v Německu o čtvrtinu,…

Polsko chce trestat Facebook či Twitter, chystá k tomu zákon

15.01.2021 18:03 Polské ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc…

Madrid zpřísní omezení kvůli koronaviru, zůstanou mírná. Katalánsko…

15.01.2021 17:34 Aktualizováno Vedení madridského regionu, kde od začátku roku výrazně vzrostl počet nakažených koronavirem SARS…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama