Tisíce lidí se loučily se Chirakem (†86), dorazili i uprchlíci "boat people"

Tisíce a tisíce lidí v neděli proudily do pařížské Invalidovny, aby vzdaly čest bývalému francouzskému prezidentovi Jacquesu Chirakovi. Neodradil je déšť ani několikahodinové čekání. Elysejský palác oznámil, že Invalidovna zůstane otevřená celou noc na pondělí, dokud zde budou čekat lidé, kteří se chtějí s bývalou hlavou státu rozloučit.

Chirac zemřel ve čtvrtek ve věku 86 let. Před Invalidovnou se již od dopoledních hodin tvořila dlouhá fronta lidí, kteří potleskem přivítali smuteční kolonu s Chirakovou rakví. Rozloučení začalo ekumenickým církevním obřadem za účasti Chirakovy dcery Claude, doprovázené manželem a synem, který je jediným Chirakovým vnukem.

Rakev pokrytá trikolórou a stojící mezi vlajkami Francie a Evropské unie je vystavena spolu s velkým Chirakovým portrétem v katedrále svatého Ludvíka, která je se svou pozlacenou kupolí symbolem Invalidovny. Monumentální komplex nechal v 17. století postavit Ludvík XIV. pro zraněné vojáky a dodnes je symbolem vojenské síly Francie. Je tu stále vojenská nemocnice, ale také hrob císaře Napoleona, armádní muzeum nebo sídlo velitelství pozemních sil francouzské armády. Na nádvoří Invalidovny se konají především vojenské pohřby, ale v posledních letech se zde odehrávaly i významné civilní smuteční obřady, například pohřeb obětí atentátů.

▶️ L’immense file d’attente des Français venus rendre un dernier hommage à #JacquesChirac aux #Invalides #Chirac pic.twitter.com/mMS3KzJycU

— Guillaume Daret (@GuillaumeDaret) September 29, 2019

Dav čekající před Invalidovnou tvořili především Francouzi a Pařížané všech věkových kategorií, od studentů, rodin s dětmi až po lidi důchodového věku.

Jedna skupina pařížských mladíků přišla především proto, že jsou členy strany Republikáni a Chiraka považují za duchovního otce republikánského hnutí. Pětadvacetiletý Theo řekl, že ho obdivoval jako symbol silné a nezávislé Francie, jako státníka, který se postavil Američanům a válce v Iráku a zároveň jako prezidenta, který myslel i na nejslabší či ohrožené skupiny občanů. Ačkoliv byl v době Chirakova mandátu příliš mladý, aby vnímal politické dění, živě si pamatuje na jeho drtivé vítězství nad kandidátem krajní pravice Jeanem-Mariem Le Penem v roce 2002. Devatenáctiletý Baudoin zase považuje Chiraka za vizionáře, pokud jde o ekologii.

Všichni oceňují jeho blízkost obyčejným lidem a považují ho za jednotící symbol Francie. "Přišli jsme mu vzdát čest, protože sloužil Francii, místo aby sledoval jen své vlastní zájmy," myslí si Baudoin, podle něhož na dnešní politické scéně takové osobnosti chybí.

Osobní vděk k Chirakovi váže i skupinu z vietnamské komunity. Vietnamka Le Hang má v mobilu černobílou fotografii z roku 1979. Chirac, tehdejší primátor Paříže, na fotografii vítá na letišti skupinu vietnamských politických uprchlíků, takzvaných boat people. Mezi nimi je i mladá Le Hang, která byla jednou z prvních ze skupiny asi 1500 uprchlíků, kteří před 40 lety našli azyl ve Francii. Dnes přišla Chirakovi vyjádřit vděk. Pětasedmdesátiletý Tung Thien přijel do Francie už v roce 1968 jako student díky vládnímu stipendiu a ve Francii už zůstal. Připomíná, že Chirac je ve vietnamské komunitě znám a oblíben mimo jiné také proto, že s manželkou Bernadette adoptovali vietnamskou dívku, která patřila právě mezi uprchlíky.

Desítky lidí proudily v neděli také na hřbitov Montparnasse, kde bude bývalý prezident pohřben v pondělí odpoledne. Hrobka rodiny Chiraků je v centru hřbitova a tvoří ji jednoduchý mramorový náhrobek ozdobený křížem. Na náhrobním kameni je již vytesáno prezidentovo jméno a letopočty narození a úmrtí. Chirac zde spočine vedle dcery Laurence, zesnulé v roce 2016. Mezi lidmi, kteří se na chvíli zastavili u bílého náhrobku, byli náhodní návštěvníci hřbitova i Chirakovi fanoušci, pro které byl hřbitov Montparnasse zastavením před cestou do Invalidovny.

Jedním ze skalních obdivovatelů je Jacques, který vždy volil pravici a Chiraka považuje po generálu Charlesi de Gaullovi za největšího francouzského prezidenta. Jako bývalý důstojník si ho váží především pro jeho opozici proti válce v Iráku.

Dvě mladé Pařížanky Louise a Marta přiznávají, že se u Chirakova hrobu ocitly více méně náhodou, když měly namířeno k nedalekému hrobu šansoniéra Serge Gainsbourga. Chiraka nikdy nevolily, protože byly v době jeho mandátu ještě malé, ale vzpomínají na něj jako na prezidenta svého dětství a oceňují především jeho lidské kvality. Uvědomují si, že jejich pohled je neúplný, protože neznají do podrobností všechny politické kauzy, a že by se na bývalého prezidenta možná dívaly trochu jinak, kdyby ho zažily ve své dospělosti.

Související

Emmanuel Macron

Macron měl v Izraeli incident, z kostela vykázal policistu

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes zavítal do kostela svaté Anny v Jeruzalémě, kam přijel jako mnoho dalších státníků na mezinárodní fórum o holokaustu. U vstupu do objektu při hlasité hádce vykázal z místa izraelského policistu, což mnohým připomenulo podobný incident z návštěvy někdejšího prezidenta Jacquesa Chiraka v roce 1996. Kostel patří ke čtyřem jeruzalémským objektům, které jsou majetkem francouzské vlády.
Ilustrační foto

"Sbohem a děkujeme, pane Chiraku." S exprezidentem se loučili státníci z celého světa

Francouzští i zahraniční politici se dnes na zádušní mši v pařížském kostele Saint-Sulpice naposledy rozloučili s Jacquesem Chirakem, prezidentem Francie z let 1995 až 2007. Pařížský arcibiskup Michel Aupetit Chiraka označil za srdečného muže, který v sobě měl opravdovou lásku k lidem. Obřadu se zúčastnilo kolem 80 zahraničních osobností včetně ruského prezidenta Vladimira Putina či exprezidenta Spojených států Billa Clintona, uvedla agentura AFP.

Více souvisejících

Jacques Chirac Paříž Francie

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 6 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

Hrozba pro zdraví i pozdní příchod do práce. Jak lidé vnímají přechod na letní čas?

Téměř třetina obyvatel Německa má obavy z přechodu na letní čas a vnímá to jako hrozbu pro své zdraví, uvádí průzkum německého institutu Forsa. Téměř každý pátý zaměstnaný uvádí, že se v důsledku časové změny zpozdí do práce.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy