Tisíce obyvatel Kanárských ostrovů utíkají z domu. Sopka dál chrlí lávu

Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky Cumbre Vieja na 5000 lidí. Oběti ani zranění nejsou hlášeni, zničena byla asi stovka domů a rozsáhlá území půdy.

Sopka na španělském ostrově La Palma stále chrlí lávu, evakuovali 5000 lidí

Ze sopky stále vytéká láva, která se valí několika proudy a směřuje k západnímu pobřeží, kam by mohla dorazit kolem osmé večer místního času, uvedla dnes televize RTVE s odvoláním na předsedu regionální vlády Ángela Víctora Torrese. Na ostrově La Palma je od dnešní noci i španělský premiér Pedro Sánchez, který kvůli tomu odložil cestu na Valné shromáždění OSN.

Kvůli erupci sopky bylo evakuováno na 5000 lidí, připraven byl plán evakuace dalších 5000 osob, což ale už asi nebude nutné. Podle rozhlasu Cadena SER bylo převezeno i zhruba 400 lidí z hotelu v Puerto Naos, kteří byli pak ubytováni na ostrově Tenerife. Podle premiéra Kanárských ostrovů Torrese nebylo nutné zrušit na ostrově La Palma leteckou dopravu. Ráno se objevily informace o zrušení několika letů místním dopravcem, který krátce nato oznámil jejich obnovení.

Láva podle Národního geografického ústavu míří k západnímu pobřeží ostrova rychlostí asi 700 metrů za hodinu. Někteří experti citovaní místními médii vyjádřili obavy z kontaminace podzemních vod a vzduchu toxickými plyny a také ze střetu horké lávy s mořskou vodou, čímž se do vzduchu uvolní obrovské množství páry i nebezpečné plyny.

Torres dnes potvrdil, že nejsou hlášeny oběti ani zranění, ale že škody na infrastruktuře budou značné. Místnímu rozhlasu řekl, že během 48 hodin by se mělo vědět, jak dlouho ještě bude erupce trvat. Už dříve místní média psala, že to může být několik týdnů i měsíců.

Evakuována byla celá obec El Paso, podle jejího starosty Sergia Rodrígueze tam bylo zničeno nejméně 20 domů. Celkem zatím místní úřady odhadly, že láva zničila asi stovku domů.

Na ostrově La Palma zažívají erupci sopky poprvé po půlstoletí. Televize RTVE zveřejnila na svých stránkách audionahrávku z místa vzdáleného asi dva kilometry od tekoucí lávy, na níž je postup lávy slyšet. Reportér, na něhož padal při reportáži popílek ze sopky, uvedl, že místní v noci strachem nespali, ač nejsou bezprostředně ohroženi. A zatímco místní žijí v obavách o svůj majetek i život, server 20minutos.es citoval šéfa jedné trajektové společnost, který dnes zaznamenal nárůst poptávky po cestách na ostrov.

Situaci na místě sleduje i španělský premiér Sánchez a ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska, kteří dnes mimo jiné navštívili evakuované v centru zřízeném místními úřady a Červeným křížem. Sánchez slíbil ostrovu a jeho obyvatelům pomoc ústřední vlády. Také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila solidaritu obyvatelům ostrova a přislíbila pomoc EU, bude-li potřebná. Uvedla také, že EU aktivovala satelitní systém Copernicus ke sledování situace.

Kritiku si dnes vysloužila španělská ministryně průmyslu, obchodu a cestovního ruchu Reyes Marotová, která událost označila za "nádhernou přírodní podívanou". Řekla, že ostrov zůstává turistům dál otevřený a že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících. Na otázku, zda má jít o "sopečnou turistiku", uvedla letošní příklad z Islandu.

"Už jsme to viděli v jiných zemí, jako například na Islandu, kde jsou tyto fenomény... ostrov La Palma má ve své turistické nabídce i vulkanické téma a může to být reklama, které lze využít," uvedla Marotová v místním rozhlase. Posléze svá prohlášení mírnila, když uvedla, že nyní je prioritou vlády obnovit normální život na ostrově, a tak obnovit i turistiku.

Evropský soud udělil Polsku pokutu milion eur denně

27.10.2021 13:55 Soudní dvůr Evropské unie dnes udělil Polsku pokutu ve výši milion eur (25,7 milionu korun) denně…

Evropská komise navrhla, aby banky od roku 2025 začaly mírně zvyšovat…

27.10.2021 12:32 Banky v zemích Evropské unie budou muset do roku 2030 zvýšit svůj kapitál v průměru o zhruba osm…

V Polsku přibylo 8361 nakažených, nejvíce od konce dubna

27.10.2021 12:03 V Polsku přibylo 8361 nových případů nákazy koronavirem, což je podle polských médií nejvyšší počet…

Rakousko eviduje přes 4200 nově nakažených

27.10.2021 11:59 Rakousko dnes ohlásilo přes 4200 nových případů koronavirové infekce za posledních 24 hodin. Více…

Většina obyvatel EU nevěří, že se vládám podaří dosáhnout snížení emisí do…

27.10.2021 10:35 Většina obyvatel Evropské unie nevěří, že se vládám podaří dosáhnout snížení emisí, které si…

V Maďarsku přibylo za poslední den 3125 nakažených

27.10.2021 10:11 V Maďarsku přibylo za uplynulý den 3125 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což…

Téměř třetina okresů na Slovensku se propadne do nejvyššího stupně…

27.10.2021 09:28 Téměř třetina z celkového počtu 79 okresů na Slovensku bude od příštího týdne kvůli šíření…

V Německu se nově nakazilo koronavirem přes 23 tisíc lidí

27.10.2021 07:58 V Německu přibylo za uplynulý den 23.212 nových případů nákazy koronavirem a 114 úmrtí.

Německo: Povolení Nord Stream 2 neohrožuje dodávky plynu do EU

26.10.2021 20:57 Udělení povolení plynovodu Nord Stream 2, aby mohl dodávat plyn do Německa, neohrozí dodávky do…

Polsku má kvůli pokutě za Turów hrozit krácení plateb z rozpočtu EU

26.10.2021 17:02 Aktualizováno Polsku kvůli nezaplacené pokutě uložené Soudním dvorem EU ve sporu o hnědouhelný důl Turów u hranic…

Související:

Právě se děje

reklama