Tisíce Poláků vyšly do ulic. Nelíbí se jim nátlak vlády na justici

Před sídlem ministerstva spravedlnosti ve Varšavě, ale i v dalších desítkách polských měst, dnes protestovaly tisíce lidí proti tlaku, který podle nich vyvíjí vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) na justici. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Varšava
doporučujeme

Demonstrace vyvolalo nezvykle rychlé odvolání jednoho soudce, který se o vládních soudních reformách vyjádřil kriticky.

"Věřím, že právo a upřímnost nakonec zvítězí," prohlásil odvolaný soudce Pawel Juszczyszyn před demonstranty ve Varšavě. "Vyzývám soudce - nenechte se zastrašit, buďte nezávislí, buďte stateční. Jsme silní," zvolal.

Protestující se podle organizátorů sešli nejméně ve 105 městech po celé zemi. Mávali vlajkami Evropské unie a Polska a měli cedule s nápisy jako "Bez práva není spravedlnost". Policie se k počtu demonstrantů nevyjádřila.

PiS je od nástupu k moci v roce 2015 ve sporu s EU ohledně reforem justice, které podle kritiků podrývají nezávislost soudů. Vláda reformy vysvětluje jako nutná opatření k zefektivnění práce justice, což také umožní zbavit se soudců spojovaných ještě s komunistickým režimem před rokem 1989.

Demonstranty dnes podpořila i laureátka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuková. "Vyjadřuji solidaritu s utlačovanými soudci a vyzývám vás, abyste se připojili k demonstracím na jejich obranu," napsala spisovatelka na twitteru.

Juszczyszyn kritizoval způsob, jakým byl podle nedávno schválených pravidel jmenován jeden soudce. Ve čtvrtek proti němu zahájilo ministerstvo spravedlnosti kárné řízení a v pátek už byl odvolán.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu se objevila nákaza koronavirem u dalších dvou pacientů

26.02.2020 03:05 Aktualizováno Testy dnes prokázaly nákazu novým typem koronaviru u 25letého muže z Bádenska-Württemberska na…

V karanténě na Tenerife panuje nejistota, jsou tam i Češi

25.02.2020 20:48 Tisícovka turistů, kteří jsou od dnešního rána uzavřeni v hotelu na kanárském ostrově Tenerife,…

Koronavirus Covid-19 v Evropě: Případy nákazy hlásí už 12 zemí

25.02.2020 20:25 V Itálii, která je po Číně a Jižní Koreji zemí s třetím největším počtem infikovaných koronavirem,…

Rumunsko popřelo zprávy o prvním případu koronaviru v zemi

25.02.2020 20:12 Aktualizováno Rumunské úřady popřely, že by se v zemi objevil první potvrzený případ koronaviru. "Nemáme žádné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama