To si za rámeček nedá. Budoucí francouzská eurokomisařka se ocitla v rukou policie

Budoucí francouzskou eurokomisařku Sylvii Goulardovou dnes vyslechla policie v kauze fiktivních pracovních pozic v Evropském parlamentu. Informovala o tom francouzská média a agentura Reuters. Připomínají ale, že Goulardová není oficiálně vyšetřována a ani není hlavní osobou v hledáčku vyšetřovatelů.

Francouzská policie
doporučujeme

Zpráva o policejním výslechu někdejší ministryně obrany přišla jen několik hodin poté, co nová šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová představila svůj tým, který ale ještě musí schválit Evropský parlament. Goulardová v něm má mít na starosti jednotný trh.

Goulardová v letech 2014 až 2015 jako europoslankyně za centristickou stranu MoDem vyplatila asistentovi, o jehož odvedené práci nejsou žádné důkazy, 45.000 eur (téměř 1,2 milionu Kč). Částku nedávno Evropskému parlamentu vrátila. Odmítla ale zároveň, že se dopustila něčeho nezákonného.

Viceguvernérku centrální banky Goulardovou navrhl francouzský prezident Emmanuel Macron jako kandidátku na eurokomisařku na konci srpna. Její nominace vyvolala ve Francii rozpaky, hlavně v souvislosti s aférou kolem fiktivních asistentů europoslanců. Vyšetřováni jsou i další spolupracovníci a bývalí členové strany MoDem.

Goulardová byla členkou MoDem do roku 2016, kdy se přidala k Macronovu hnutí Vpřed! Poslankyní Evropského parlamentu byla v letech 2009 až 2017. V květnu 2017 se stala ministryní obrany v první vládě současného premiéra Édouarda Philippa. Funkce ministryně se ale vzdala po měsíci právě v souvislosti s aférou kolem europoslaneckých asistentů. Z Philippovy vlády tehdy odešli i další členové MoDem - François Bayrou a Marielle de Sarnezová.

Částka 45.000 eur odpovídá platu, náhradám a dalším výdajům na asistenta Stéphana Thérou v období od 1. července 2014 do 28. února 2015, uvedla agentura AFP s odvoláním na zdroj z vyšetřování kauzy kolem asistentů MoDem. Podle něj neexistuje pro toto období žádný důkaz o tom, že by Thérou skutečně pro Goulardovou pracoval.

Evropský parlament při vyšetřování v případu Goulardové zjistil "menší administrativní chyby".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rakousku při převozu do galerie zmizel cenný obraz

04.08.2020 08:54 Rakouská policie vyhlásila pátrání po obraze Gerharda Richtera, jednoho z nejvýznamnějších…

Belgie překonala rekord v délce doby bez řádné vlády

04.08.2020 08:46 Belgie překonala vlastní rekord v délce období, kdy je stát bez vlády vzešlé z řádných voleb. V…

Německo hlásí 879 nově infikovaných s koronavirem

04.08.2020 08:14 V Německu bylo za poslední den hlášeno 879 nových případů koronavirové nákazy, a dohromady tak bylo…

Protilátky na koronavirus má 1,5 milionu Italů, uvádí průzkum

04.08.2020 07:28 Protilátky proti koronaviru SARS-CoV-2 má v Itálii téměř 1,5 milionu lidí, tedy 2,5 procenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama