Tři evropské země vyzvaly Írán, aby neobohacoval uran na 20 procent

Německo, Francie a Británie dnes vyzvaly Írán, aby se vzdal plánu na obohacování uranu nad hranici stanovenou dohodou z roku 2015. Varovaly, že by tento krok mohl ohrozit šanci na diplomatické řešení sporu se Spojenými státy poté, co se tamním prezidentem stane Joe Biden. Informovala o tom agentura AP.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Ministři zahraničí tří evropských zemí, které jsou signatáři dohody o omezení íránského jaderného programu z roku 2015, ve společném prohlášení uvedli, že plán na obohacování uranu na 20 procent je jasným porušením úmluvy. Zdůraznili, že íránské kroky nelze věrohodně vysvětlit s ohledem na tvrzení Teheránu, že jeho jaderný program má jen civilní cíle.

V pondělí Írán oznámil, že začal ve svém jaderném zařízení Fordo s obohacováním uranu až na 20 procent. Jde o další krok, jímž země mezinárodní jadernou dohodu z roku 2015 porušuje. Teherán se jejími podmínkami přestal řídit poté, co od smlouvy v roce 2018 odstoupily USA z rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa. Další signatářské země - Německo, Francie, Británie, Čína a Rusko - se pokouší dohodu zachránit.

Obohacováním se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení uranu. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, pro výrobu jaderné zbraně je třeba obohacení na více než 85 procent. Teherán ale vždy tvrdil, že jeho jaderný výzkum je mírový a že o jadernou zbraň neusiluje.

Ministři zahraničí Heiko Maas, Jean-Yves Le Drian a Dominic Raab nyní varovali v prohlášení Teherán, že další obohacování uranu by mohlo ohrozit návrat USA k dohodě, který avizoval zvolený americký prezident Biden.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 17:52 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

EU se na sankcích za Navalného neshodla, Borrell poletí do Moskvy

25.01.2021 16:03 Přes naléhání řady států Evropské unie se dnes ministři zahraničí členských zemí neshodli na…

Nový šéf CDU věří, že vojáci USA staženy z Německa nebudou

25.01.2021 15:51 Nový předseda německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, který neskrývá…

Slovenské nemocnice hlásí rekordní počet pacientů s koronavirem

25.01.2021 13:37 Nemocnice na Slovensku hlásily na o víkendu rekordních více než 3200 hospitalizovaných s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama