Trump nastínil možné řešení neshod s EU, mluvil o clech

Spojené státy by zavedením dodatečných cel na dovoz evropského zboží mohly okamžitě vyřešit své obchodní neshody s Evropskou unií. Uvedl to dnes podle agentury Reuters americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci s italským prezidentem Sergiem Mattarelou. Dodal však, že k takovému kroku teď není připraven.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

"Vítáme italskou podporu pro vzájemně výhodnou obchodní dohodu s EU, která by zajistila spravedlivé podmínky pro americké pracovníky. Ty neexistují již mnoho let," řekl Trump. "Mohl bych tento problém vyřešit okamžitě, ale bylo by to příliš tvrdé. Zahrnovalo by to cla na evropské produkty," dodal.

Výkonná ředitelka Mezinárodního obchodního centra (ITC) Arancha Gonzalezová v dnešním rozhovoru s televizí CNBC varovala, že obchodní válka mezi USA a EU by vedla k recesi světové ekonomiky.

Světová obchodní organizace (WTO) tento týden oficiálně povolila Spojeným státům uvalit cla na dovoz zboží z Evropské unie v hodnotě 7,5 miliardy dolarů (zhruba 175 miliard Kč) ročně. Tato cla jsou reakcí na nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus a platnost mají od tohoto pátku.

Evropská komise už dříve sdělila, že jejich zavedení by bylo krátkozraké a kontraproduktivní a mohlo by uškodit oběma stranám. Vyzvala, aby spory kolem subvencování výroby letadel vyřešily obě strany dohodou, a varovala, že pokud Američané cla skutečně zavedou, unie odpoví stejným způsobem.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syrské nálety v Idlibu usmrtily 33 tureckých vojáků. Západ je eskalací…

28.02.2020 11:07 Aktualizováno Syrská armáda ve čtvrtek zabila 33 tureckých vojáků a dalších více než 30 vážně zranila při palbě v…

Koronavirus na Tenerife: Pět Čechů odletělo po karanténě v hotelu zpět do…

28.02.2020 10:59 Pět českých turistů, kteří byli kvůli koronaviru od pondělního večera v karanténě v hotelu H10…

Polsko kvůli sporné reformě justice přijde o peníze z Norska

28.02.2020 09:30 Polsko nedostane z norských fondů 700 milionů norských korun (1,7 miliardy korun) určených na…

Představy EU a Británie o budoucím vztahu se v mnoha bodech liší

28.02.2020 09:18 Propojení finančních služeb, pravidla hospodářské soutěže, pravomoci Soudního dvora EU nebo rybolov…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama