Trump nastínil možné řešení neshod s EU, mluvil o clech

Spojené státy by zavedením dodatečných cel na dovoz evropského zboží mohly okamžitě vyřešit své obchodní neshody s Evropskou unií. Uvedl to dnes podle agentury Reuters americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci s italským prezidentem Sergiem Mattarelou. Dodal však, že k takovému kroku teď není připraven.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

"Vítáme italskou podporu pro vzájemně výhodnou obchodní dohodu s EU, která by zajistila spravedlivé podmínky pro americké pracovníky. Ty neexistují již mnoho let," řekl Trump. "Mohl bych tento problém vyřešit okamžitě, ale bylo by to příliš tvrdé. Zahrnovalo by to cla na evropské produkty," dodal.

Výkonná ředitelka Mezinárodního obchodního centra (ITC) Arancha Gonzalezová v dnešním rozhovoru s televizí CNBC varovala, že obchodní válka mezi USA a EU by vedla k recesi světové ekonomiky.

Světová obchodní organizace (WTO) tento týden oficiálně povolila Spojeným státům uvalit cla na dovoz zboží z Evropské unie v hodnotě 7,5 miliardy dolarů (zhruba 175 miliard Kč) ročně. Tato cla jsou reakcí na nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus a platnost mají od tohoto pátku.

Evropská komise už dříve sdělila, že jejich zavedení by bylo krátkozraké a kontraproduktivní a mohlo by uškodit oběma stranám. Vyzvala, aby spory kolem subvencování výroby letadel vyřešily obě strany dohodou, a varovala, že pokud Američané cla skutečně zavedou, unie odpoví stejným způsobem.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko deportovalo rodinu do Německa. Otec skončil ve vazbě kvůli…

15.11.2019 20:52 Otec sedmičlenné rodiny, kterou ve čtvrtek Turecko deportovalo do Německa kvůli podezření ze…

Slovensko truchlí: Státní smutek za oběti tragédie u Nitry, Čaputová je…

15.11.2019 20:26 Aktualizováno Slovensko dnes státním smutkem uctilo oběti středeční nehody linkového autobusu, který se srazil s…

Německo naletělo školačce? Útok neznámou látku si zřejmě vymyslela

15.11.2019 17:35 Aktualizováno Zděšení vyvolala v německém městě Gelsenkirchen informace, že policie pátrá po muži, který ve…

Polsko má staronovou vládu, premiér Morawiecki bude dočasně i ministrem…

15.11.2019 16:51 Polský prezident Andrzej Duda dnes oficiálně jmenoval novou vládu, kterou opět povede dosavadní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama