Trump otočil a chválí NATO jako silnou alianci. Včera přitom způsobil rozruch

Severoatlantická aliance je dnes silnější, než byla kdy předtím. Po skončení londýnského summitu NATO to dnes prohlásil americký prezident Donald Trump. Jednání nejvyšších představitelů aliance bylo podle něj úspěšné. Dobrou práci jako člen NATO podle šéfa Bílého domu odvádí i Turecko. Ankaru přitom Washington opakovaně kritizuje za nákup ruských zbraní.

Donald Trump
doporučujeme

Trump se během jednání špiček aliance nevyhýbal přímým útokům na své partnery, když označil za "nestydatá" slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o "mozkové smrti" NATO.

zdroj: YouTube

V úterý Trump pohrozil hospodářskými tresty těm zemím aliance, které nebudou na obranu odvádět dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). "Budeme muset udělat něco s ohledem na obchodování. V obchodě držíme všechny karty my," dodal.

Dnes prezident po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou svou kritiku mírnil. Řekl, že Německo je "lehce" pod požadovanou úrovní příspěvků. "Budeme o tom mluvit," dodal. Podle Merkelové se výdaje Německa na obranu příští rok zvýší na 1,4 procenta, domluvené dvouprocentní úrovně dosáhnou na začátku 30. let.

Obchodní vztahy s Evropskou unií jsou podle Trumpa napjaté, protože EU zavádí obchodní bariéry. "Dohoda s EU je pro nás jednou z těch obtížnějších," konstatoval Trump. Se západoevropskými politiky o ní chce jednat a věří, že věc se podaří vyřešit.

Dobře podle Trumpa pokračují obchodní jednání s Čínou. "Uvidíme, co se stane," řekl americký prezident, který v úterý prohlásil, že dohoda mezi Washingtonem a Pekingem by mohla být uzavřena až po prezidentských volbách ve Spojených státech, které budou v listopadu příštího roku. Američtí vyjednávači přesto podle agentury Bloomberg očekávají, že by měla být hotova ještě před 15. prosincem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok u kostela v Nice: Terorista ženě uřízl hlavu, mrtvých je více

29.10.2020 22:04 Aktualizováno Útočník s nožem při útoku v kostele v jihofrancouzském přímořském městě Nice uřízl hlavu ženě a…

Itálie má skoro 27 tisíc nových případů nákazy, rekord hlásí také Španělsko

29.10.2020 20:23 Aktualizováno V Itálii přibylo za poslední den na 26.831 lidí nakažených koronavirem, nejvíc od začátku epidemie.…

Francie přitvrdila. Lidé smí od pátku jen do školy a do práce

29.10.2020 20:10 Francie dnes ohlásila 47.637 nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin, ve středu to…

Lídři zemí EU probírají další spolupráci při boji proti covidu-19

29.10.2020 19:22 O další koordinaci boje proti rychle se šířící koronavirové nákaze jednají dnes večer na dálku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama