Trump otočil a chválí NATO jako silnou alianci. Včera přitom způsobil rozruch

Severoatlantická aliance je dnes silnější, než byla kdy předtím. Po skončení londýnského summitu NATO to dnes prohlásil americký prezident Donald Trump. Jednání nejvyšších představitelů aliance bylo podle něj úspěšné. Dobrou práci jako člen NATO podle šéfa Bílého domu odvádí i Turecko. Ankaru přitom Washington opakovaně kritizuje za nákup ruských zbraní.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

Trump se během jednání špiček aliance nevyhýbal přímým útokům na své partnery, když označil za "nestydatá" slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o "mozkové smrti" NATO.

zdroj: YouTube

V úterý Trump pohrozil hospodářskými tresty těm zemím aliance, které nebudou na obranu odvádět dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). "Budeme muset udělat něco s ohledem na obchodování. V obchodě držíme všechny karty my," dodal.

Dnes prezident po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou svou kritiku mírnil. Řekl, že Německo je "lehce" pod požadovanou úrovní příspěvků. "Budeme o tom mluvit," dodal. Podle Merkelové se výdaje Německa na obranu příští rok zvýší na 1,4 procenta, domluvené dvouprocentní úrovně dosáhnou na začátku 30. let.

Obchodní vztahy s Evropskou unií jsou podle Trumpa napjaté, protože EU zavádí obchodní bariéry. "Dohoda s EU je pro nás jednou z těch obtížnějších," konstatoval Trump. Se západoevropskými politiky o ní chce jednat a věří, že věc se podaří vyřešit.

Dobře podle Trumpa pokračují obchodní jednání s Čínou. "Uvidíme, co se stane," řekl americký prezident, který v úterý prohlásil, že dohoda mezi Washingtonem a Pekingem by mohla být uzavřena až po prezidentských volbách ve Spojených státech, které budou v listopadu příštího roku. Američtí vyjednávači přesto podle agentury Bloomberg očekávají, že by měla být hotova ještě před 15. prosincem.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fiasko klimatické konference COP25? Dohoda stále není, debata se vyostřuje

14.12.2019 20:28 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek…

Nejkurióznější "vánoční stromek"? Neuvěříte, co parta Němců postavila

14.12.2019 20:19 Místo vánočního stromku se skupina mužů ze severoněmeckého Bendorfu rozhodla postavit pyramidu z…

Nápor na hranice. Kolik uprchlíků se letos pokusilo dostat do EU? Nová…

14.12.2019 19:32 Aktualizováno Počet migrantů, kteří se ilegálně pokoušeli dostat na území Evropské unie, v listopadu proti…

Protiteroristické komando v Rakousku zneškodnilo krávu, ochránci zvířat…

14.12.2019 18:31 Aktualizováno Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama