Trumpův plán pro Blízký východ? V Bruselu shoda nepanuje

Poslanci Evropského parlamentu (EP) jsou rozpolceni v názoru na blízkovýchodní plán amerického prezidenta Donalda Trumpa, jehož deklarovaným cílem je urovnání izraelsko-palestinského konfliktu. Europoslanci za levicové strany plán většinou odmítali, pravice naopak vyzývala, aby dostal šanci coby základ k dalším jednáním. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell si v tomto duchu vyslechl pochvaly i výtky za své vyjádření z minulého týdne, v němž Trumpův plán podrobil kritice.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Trump před dvěma týdny představil svůj dlouho slibovaný plán pro mír na Blízkém východě, který podle něj obsahuje základy pro vytvoření palestinského státu po boku Izraele. Plán však zároveň označuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město Izraele. Židovský stát by podle návrhu rovněž anektoval "valnou většinu" izraelských osad na Západním břehu Jordánu, které většina zemí považuje podle mezinárodního práva za nelegální.

"Plán, který byl před dvěma týdny předložen, zcela zpochybňuje mezinárodní parametry a nemůže dostat strany za jednací stůl", uvedl při dnešní rozpravě v EP Borrell s tím, že z hlediska EU je řešením izraelsko-palestinského konfliktu vznik dvou států v hranicích z roku 1967. Zopakoval tak hlavní tezi ze stanoviska z minulého týdne, které byl pro odpor dvou členských zemí, podle informací ČTK včetně Česka, nakonec nucen prezentovat pouze jako vlastní prohlášení.

"Jsme zvláště znepokojeni vyjádřeními o možné anexi údolí Jordánu a dalších částí Západního břehu. V souladu s mezinárodním právem a příslušnými rezolucemi OSN EU neuznává svrchovanost Izraele nad územím okupovaným od roku 1967. Pokud budou uskutečněny kroky vedoucí k anexi, budou jistě zpochybněny," zněla problematická pasáž textu usnesení, která údajně zmařila jednomyslné přijetí všemi zeměmi EU a proti níž se následně ohradil i Izrael.

"Stát pro Palestince musí být životaschopný, což není to, co Trump navrhuje. Není to ani východisko k dalším jednáním. Je to diktát (vůči Palestincům)," řekl německý poslanec za Zelené Reihard Bütikofer. "Dvoustátní řešení je něco jiného než jeden stát a jeden kanton," dodal.

Někteří poslanci z řad levice poté vyzývali k tomu, aby se unijní diplomacie snažila zastavit budování izraelských osad na Západním břehu či aby omezila přístup Izraele k evropským fondům.

Řecká pravicová europoslankyně Anna Michelle Assimakopuluová naopak uvedla, že Trumpův plán by "mohl být základem pro znovuzahájení rozhovorů" mezi Izraelem a Palestinci a že EU by měla hrát aktivnější úlohu zprostředkovatele než doposud. S tím vyjádřila souhlas finská poslankyně Laura Huhtasaariová, podle níž by EU "neměla plán odmítat pouze proto, že nemá ráda Trumpa".

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři států EU zahájí rozpočtový summit, ústupky zatím odmítají

20.02.2020 18:06 Aktualizováno Lídři zemí Evropské unie dnes zahájili v Bruselu mimořádný summit, jehož cílem je sblížit jejich…

Evropská komisařka je proti vydání Assange do USA

20.02.2020 17:21 Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange by neměl být vydán Spojeným státům, protože by to mělo…

Ve Francii se opět demonstruje proti důchodové reformě

20.02.2020 17:17 Ve francouzských městech dnes opět tisíce lidí demonstrovaly proti vládnímu plánu reformovat…

Rasismus je jed. Útok v Hanau ukazuje na extremistickou motivaci, soudí…

20.02.2020 17:04 Aktualizováno Hodně toho ukazuje na to, že střelec z Hanau byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama