Turecká výzkumná loď se vrací do sporných vod, Řecko protestuje

Turecké plavidlo Oruç Reis se vrací do sporných vod Středozemního moře, kde bude po deset dní provádět těžební průzkum, informuje dnes BBC s odkazem na oznámení tureckých námořních sil.

Řecko na zprávu reagovalo obviněním Ankary, že brání snahám o uvolnění napětí, které mezi oběma zeměmi panuje kvůli sporům ohledně průzkumu těžby ropy a zemního plynu ve východní části Středozemního moře, píše agentura AP.

Konflikt mezi Ankarou a Aténami se vyostřil v srpnu právě kvůli lodi Oruç Reis, která za doprovodu vojenských plavidel operovala ve vodách mezi Krétou a Kyprem. Řecko i Turecko posléze v oblasti uspořádaly námořní vojenská cvičení.

Turecko v září plavidlo stáhlo, což Řecko přivítalo jako vstřícný krok, nicméně šéf tureckého resortu obrany Hulusi Akar řekl, že návrat lodi neznamená, že by se Ankara svých práv vzdala. Turecko ale zároveň uvedlo, že díky tomuto kroku se otevírají dveře pro možná diplomatická jednání před evropským summitem, který se konal 1. a 2. října. Na něm se hovořilo o možných sankcích proti Turecku, pokud bude z pohledu EU pokračovat v nezákonných aktivitách ve vodách, které si nárokuje Kypr a Řecko.

#Turkey decides to defy the #EU and send again its Oruç Reis research vessel in East Mediterranean, despite Ankara's pledge to avoid unilateral actions.This has become a clown's play. https://t.co/ig7tyYDR1T

— Yannis Koutsomitis (@YanniKouts) October 11, 2020

Právě na rozpor mezi tureckou pozicí před summitem a jeho nynějším jednáním poukázal řecký vládní mluvčí. "Turecko nyní ukázalo, že postrádá důvěryhodnost. Ti, co věřili jeho slovům před evropským summitem 1.-2. října, jsou nyní vyvedeni z omylu."

Tentokrát Oruç Reis míří v doprovodu dvou plavidel k řeckému ostrovu Kastellorizo ležícímu jen asi tři kilometry od jižního pobřeží Turecka. Řecké ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že návrat lodi Oruç Reis znamená "zásadní eskalaci situace a přímou hrozbu pro mír a bezpečnost v regionu".

K napětí v řecko-tureckých vztazích přispělo, když premiér severního Kypru Ersin Tatar v úterý oznámil, že se otevřou pro veřejnost pláže ve městě Varoša. Toto "město duchů" leží v severní části rozděleného Kypru a po turecké invazi na ostrov v roce 1974 z něj musely odejít tisíce kyperských Řeků. Už léta do něj smí volně vstoupit jen turecká armáda a bezpečnostní složky severního Kypru. Vláda řecké části Kypru krok odsoudila.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko sčítá hlasy ve volbách. Erdoganův favorit ztrácí

Opozice v Turecku si zřejmě po nedělních komunálních volbách udrží kontrolu nad klíčovými velkými městy. Vyplývá to z předběžných dílčích výsledků voleb zveřejněných tureckými médii. Tábor kolem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana si dal za cíl ovládnout velká města jako Istanbul, Ankara, Adana či Bursa.

Více souvisejících

Turecko Řecko EU (Evropská unie) Kypr

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

V Letech se otevřel Památník holokaustu Romů a Sintů na místě bývalého tábora

V Letech na Písecku se v úterý otevřel Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Nachází se na místě koncentračního tábora pro Romy, který za protektorátu během druhé světové války nechali vybudovat nacisté. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy