Turecko deportovalo rodinu do Německa. Otec skončil ve vazbě kvůli kontaktu s IS

Otec sedmičlenné rodiny, kterou ve čtvrtek Turecko deportovalo do Německa kvůli podezření ze spolupráce s teroristickou organizací Islámský stát (IS), skončil ve vazbě. S odvoláním na místní úřady o tom dnes informovala agentura DPA. Kancléřka Angela Merkelová dnes slíbila, že úřady důkladně prověří riziko, které pro Německo deportovaní přívrženci radikálního islámu představují.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Turecko tento týden začalo deportovat občany evropských zemí a Spojených států, které podezřívá z napojení na IS. Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu nedávno řekl, že Turecko není hotelem pro bojovníky této teroristické organizace. Ankara dlouhodobě kritizuje západní státy za to, že nechtějí přijímat zpět své občany, kteří odešli bojovat do Sýrie či Iráku.

Sedmičlennou rodinu z Hildesheimu Turecko do Německa deportovalo ve čtvrtek. Německá média původně informovala, že její členové zůstanou na svobodě, neboť na ně nebyl vydán zatykač. Berlínská prokuratura ale dnes uvedla, že 55letý otec rodiny byl "na základě stávajícího zatykače předán justici". Nyní je muž podle ní ve vazbě.

Proč byl na muže zatykač vydán, berlínská prokuratura nesdělila. Podle agentury DPA ale čin nesouvisí s terorismem, podle ní je podezřelý z podvodu. Muž údajně ještě v Německu žadatelům o azyl tvrdil, že je právník a že jim v azylovém řízení pomůže. Poté, co od nich vybral peníze, pro ně ale nic neudělal.

Šestičlenná rodina iráckého původu do Turecka odcestovala letos v lednu. Během pobytu v zemi se manželce 55letého muže narodilo další dítě. Turecko členy rodiny označilo za "zahraniční teroristické bojovníky". Německé úřady ale nemají informace o tom, že by někdy pobývali v oblastech, které v Iráku či Sýrii kontroloval Islámský stát. Zatímco otec je ve vazbě, zbylí členové rodiny podle agentury DPA už z Berlína odjeli do jiné části Německa, nejspíše zpět domů do Hildesheimu.

Turecko chtělo tento týden do Německa deportovat celkem deset Němců, o kterých tvrdí, že jsou napojeni na IS. Kancléřka Merkelová dnes v této souvislosti slíbila, že úřady deportované osoby důkladně prověří a zajistí, aby nepředstavovaly pro Německo žádné nebezpečí.

Do Německa se brzy vrátí také žena, která pobývala na území ovládaném IS. Soud dnes rozhodl, že úřady musí do Německa přivézt ji i její dvě děti, s nimiž nyní žije v syrském uprchlickém táboře. Třetí dítě téže ženy v Německu již je, do země se dostalo kvůli vážnému onemocnění. Teprve minulý týden jiný soud v obdobném případu rozhodl, že úřady musí do Německa transportovat ze Sýrie Němku se třemi dětmi. Německé ministerstvo zahraničí původně souhlasilo, aby se do země dostaly děti, návrat jejich matky ale odmítalo.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děsivé video výbuchu domu v Prešově. Počet obětí stoupl na osm

07.12.2019 22:06 Aktualizováno Hasiči již prohledali všechna patra v bytovém domě ve východoslovenském Prešově zničeném pátečním…

Policie zadržela kvůli výbuchu plynu šest lidí. Statici chtějí dům zbourat

07.12.2019 20:15 Aktualizováno Slovenská policie v souvislosti s pátečním výbuchem plynu v bytovém domě v Prešově zadržela…

Ve Francii protestují řidiči kamionů, zablokovali hlavní tahy v zemi

07.12.2019 19:48 Aktualizováno Silniční dopravu ve Francii dnes narušil protest několika stovek řidičů kamionů, kteří svými auty…

Dokument britské vlády o vztazích s USA byl zřejmě vypuštěn ruskými…

07.12.2019 18:33 Dokument britské vlády o obchodních rozhovorech se Spojenými státy, který v předvolební kampani…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama