Turecko pokračuje s rozvolněním, Španělsko zvažuje, co s rouškami

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes oznámil další postupné uvolňování pandemických opatření. V zemi se zkrátí zákaz nočního vycházení a otevřou se bary a restaurace, uvedla agentura Reuters. Španělské regiony, včetně hlavního města Madridu, zvažují, že zruší povinnost nosit roušky venku.

Eurozpravy.cz

Přísná uzávěra, během které turecké úřady nařídily výrazné omezení pohybu a ekonomických aktivit, začala na konci dubna kvůli vysokému počtu nakažených. V některých dubnových dnech v Turecku přibývalo až 60.000 případů infekce denně, v poslední době se přírůstky pohybují kolem 6000 až 7000 nových nakažených za den.

Od úterý se zkrátí trvání zákazu nočního vycházení, který ale bude platit po celý červen. Restaurace a bary budou smět obsluhovat u stolu zákazníky, kapacita podniků ale bude omezená. Přísnější pravidla budou i nadále platit o nedělích.

Na konci dubna turecká vláda opatření přijala i vzhledem k tomu, že chtěla stabilizovat epidemickou situaci v zemi ještě před začátkem letní sezony. Cestovní ruch je především po regiony na pobřeží velmi významným zdrojem příjmů. Turecký tisk například bedlivě sleduje zákaz letů do země, který vyhlásilo Rusko, odkud v minulosti přijížděly miliony turistů. Ruský velvyslanec v Ankaře dnes uvedl, že ruské úřady ještě nerozhodly, kdy zákaz zruší.

O uvolňování se hovoří kromě Turecka také ve Španělsku. Madridská autonomní oblast a region Kastilie - La Mancha vyzvaly ústřední vládu k jednání o povinnosti nosit roušky. Obě oblasti chtějí, aby zakrytí úst a nosu ve venkovních prostorech přestalo platit do konce června. To dnes nevyloučil ani hlavní vládní epidemiolog Fernando Simón. Pokud se bude situace vyvíjet příznivě, Španělé by pod širým nebem mohli podle něj roušky odložit v druhé polovině června. Podle něj by bylo lepším řešením, aby regiony postupovaly koordinovaně a na celém území Španělska platila stejná pravidla.

Vloni povinné zakrytí nosu a úst venku a ve vnitřních prostorech platilo ve většině Španělska i v létě. Letos je však situace příznivější kvůli očkování. V zemi bylo podáno bezmála 27 milionů dávek vakcín, úplné očkování má 9,2 milionu lidí, což je zhruba pětina populace. Šíření koronaviru klesá pomalu ale stabilně, uvedl dnes Simón. Kumulovaný počet nakažených za posledních 14 dnů na 100.000 obyvatel dnes v zemi klesl na 122.

Od začátku pandemie se ve Španělsku nákaza koronavirem potvrdila u 3,7 milionu lidí a v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo bezmála 80.000 lidí, což patří k nejvyšším počtům v Evropě.

Témata: EZ

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Související:

Právě se děje