Turecko rozpoutává nový spor a hrozí válkou. Řecko v reakci posílí armádu

Řecko posílí svou armádu v reakci na chování Turecka. Řekl to dnes vládní mluvčí Stelios Petsas. Podle něj Turecko téměř denně zostřuje výpady proti Řecku a hrozí válkou. Detaily k záměru navýšit bojovou sílu Řecka podle Petsase oznámí premiér Kyriakos Mitsotakis ve svém sobotním projevu o stavu řecké ekonomiky.

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Řecko-turecké vztahy se v posledních týdnech zostřují kvůli tureckému těžebnímu průzkumu ve východním Středomoří. Vzájemné výpady vyvolávají obavy z možného otevřeného vojenského konfliktu mezi oběma členy Severoatlantické aliance, píše agentura AP.

"Turecko téměř denně rozpoutává (nový spor), hrozí válkou a vydává vůči Řecku provokativní prohlášení. Reagujeme na to politickou i diplomatickou připraveností a jsme odhodláni učinit vše nezbytné, abychom ochránili svá práva svrchovaného státu," řekl Petsas. Dodal, že je Řecko v kontaktu "se spřátelenými zeměmi, protože chce posílit vybavení armády". Řecko má nyní v úmyslu zvýšit vojenské výdaje i fondy pro podniky postižené v důsledku pandemie.

Podle řeckých sdělovacích prostředků může být do posílení armády zahrnut nákup francouzských stíhacích letounů Rafale a nejméně jedné francouzské válečné lodě. Petsas upozornil, že má Mitsotakis ve čtvrtek jednat s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem na okraj setkání zástupců středomořských členských států EU.

Jak píše AP, Řecko a Turecko stály od 70. let na pokraji válečného střetu třikrát, přičemž v jednom případě šlo o spory kolem průzkumu v Egejském moři. Tentokrát se situace začala vyhrocovat, když Turecko poslalo průzkumnou loď v doprovodu vojenských plavidel ke zkoumání ropných a plynových ložisek v oblasti mezi Kyprem a řeckou Krétou. Podle Atén jde o oblast spadající do řeckých vod. Řecko pak k místu poslalo svou válečnou loď a vyhlásilo armádní pohotovost.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 19:12 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Cestou z krize je vakcína proti koronaviru, řekla Merkelová

26.01.2021 18:40 Jedinou cestou z nynější krize je vakcína proti covidu-19, zásadní je přitom spolupráce na její…

Čech v Německu čelí obžalobě za to, že větvemi ohrožoval dopravu

26.01.2021 18:33 Až 15 let za mřížemi hrozí v Německu Čechovi, který podle vyšetřovatelů několik roků dával na…

Söder opět mluví o rizikovém Česku, bavorská opatření dle něj fungují

26.01.2021 14:54 Bavorská opatření proti pandemii koronaviru fungují, Bavorsko proto prochází úspěšnou terapií, i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama