Turecko rozpoutává nový spor a hrozí válkou. Řecko v reakci posílí armádu

Řecko posílí svou armádu v reakci na chování Turecka. Řekl to dnes vládní mluvčí Stelios Petsas. Podle něj Turecko téměř denně zostřuje výpady proti Řecku a hrozí válkou. Detaily k záměru navýšit bojovou sílu Řecka podle Petsase oznámí premiér Kyriakos Mitsotakis ve svém sobotním projevu o stavu řecké ekonomiky.

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Řecko-turecké vztahy se v posledních týdnech zostřují kvůli tureckému těžebnímu průzkumu ve východním Středomoří. Vzájemné výpady vyvolávají obavy z možného otevřeného vojenského konfliktu mezi oběma členy Severoatlantické aliance, píše agentura AP.

"Turecko téměř denně rozpoutává (nový spor), hrozí válkou a vydává vůči Řecku provokativní prohlášení. Reagujeme na to politickou i diplomatickou připraveností a jsme odhodláni učinit vše nezbytné, abychom ochránili svá práva svrchovaného státu," řekl Petsas. Dodal, že je Řecko v kontaktu "se spřátelenými zeměmi, protože chce posílit vybavení armády". Řecko má nyní v úmyslu zvýšit vojenské výdaje i fondy pro podniky postižené v důsledku pandemie.

Podle řeckých sdělovacích prostředků může být do posílení armády zahrnut nákup francouzských stíhacích letounů Rafale a nejméně jedné francouzské válečné lodě. Petsas upozornil, že má Mitsotakis ve čtvrtek jednat s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem na okraj setkání zástupců středomořských členských států EU.

Jak píše AP, Řecko a Turecko stály od 70. let na pokraji válečného střetu třikrát, přičemž v jednom případě šlo o spory kolem průzkumu v Egejském moři. Tentokrát se situace začala vyhrocovat, když Turecko poslalo průzkumnou loď v doprovodu vojenských plavidel ke zkoumání ropných a plynových ložisek v oblasti mezi Kyprem a řeckou Krétou. Podle Atén jde o oblast spadající do řeckých vod. Řecko pak k místu poslalo svou válečnou loď a vyhlásilo armádní pohotovost.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcínu proti covidu vítá i Marine Le Penová. Očkovat proti chřipce se…

22.09.2020 16:34 Názor na očkování proti novému typu koronaviru tříští veřejnost nejen u nás. S překvapivým…

Finský soud rozpustil neonacistickou skupinu, zneužívala svobody slova pro…

22.09.2020 16:06 Finský nejvyšší soud rozpustil neonacistickou skupinu Finské hnutí odporu. Napsala to dnes agentura…

Turisté v Chorvatsku přispívají k šíření nákazy po Evropě, píše The Wall…

22.09.2020 15:53 Chorvatsko bylo jednou z mála evropských zemí, kterým se podařilo v květnu snížit počet nových…

Vídeň chce testovat přímo na školách, rozešle 600 tisíc covid testů

22.09.2020 15:13 Rakouské hlavní město Vídeň chce žáky a učitele, u nichž se objeví podezření z nákazy koronavirem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama